EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Yaklaşan yaz için selülit savar tavsiyeler

Yaz aylarının yaklaşmasıyla kısa şortlar, etekler, taytlar ve hafif giysiler yeniden hayatımıza girmeye başladı. Ama bunları giyerken gerçekten de yeterince rahat mıyız? Kısa şortlar ve etekler için sıkı ve düzgün bacakların, aynı zamanda selülitsiz de olması önemli. Kişisel antrenör Cem Sarpay, selülitsiz bacaklara sahip olmak için birkaç öneride bulundu. Tabii ki vereceği tavsiyelerin, selülitin bulunduğu bölgeye ve derecesine göre herkes için yeterli ya da uygun olmayabileceğini de hatırlatarak... Tamamen size özel bir uygulama için profesyonel antrenörlerden yardım alabileceğinizi unutmayın

Yaklaşan yaz için selülit savar tavsiyeler

Selülitle savaşmak için fitness aletleri ve aparatlarını da kullanabildiğimiz birçok farklı çalışma sistemi olsa da, herkesin ekipmansız bir şekilde yapabileceği birkaç hareketi sizlerle paylaşmak istedim. Başlangıç için bu üç hareketi programınıza dahil edebilirsiniz.
 

Masa pozisyonunda bacakları yana açış: Dizlerimiz ve ellerimiz üzerindeyken Bacaklarımızın kırık pozisyonunu bozmadan tek bacağımızı yana doğru kaldırıp indirdiğimiz harekettir. Yeni başlayanlar üç tur 10 tekrar yapılabilir. Bu hareket daha çok kalça ve basen kısmına yarayacaktır.
Masa pozisyonunda yukarı tekme: Tek dizimizi, 90 derece kırık açısını bozmadan geriye doğru kaldırıp tekrar diğer dizimizin yanına indirdiğimiz ve daha çok kalça, arka bacak bölgesini etkileyen hareketi, başlangıç için yine üç set 10 tekrar yapabilirsiniz.
Masa pozisyonunda Bird Dog: Masa pozisyonunda çapraz kol ve bacağımızı ileriye doğru uzattığımız harekette tek tarafı 10 tekrar yaptıktan sonra diğer tarafa geçiyoruz. Bu egzersizle; kalça ve bacak dışında bel ve diğer üst extreminite kaslarını da çalıştırıyoruz.


Selülit için çalışmalarımızda temel mantık, bölgeyi aktive edip kas çalışması ile beraber kan dolaşımını artırmaktır. Bu sebeple tekrara dayalı çalışmaları tercih ederiz. Siz başlangıç için her hareketi 10 tekrar yapıp üç tur bittikten sonra tekrar bir döngü halinde üç hareketi birleşik şekilde üç set yapabilirsiniz. Kondüsyonunuz arttıkça her hareket için 20 tekrara çıkabilirsiniz. Bu program kısa olduğu ve ciddi bir ağırlık yükü olmadığı için haftada dört ya da beş gün yapılabilir. Tabii mevcut bir spor programınız varsa, programı antrenörünüzün düzenlemesi ya da uygun şekilde programınıza eklemesi uygun olur.


Yapacağımız antrenman programı ne olursa olsun, buradan alacağımız verim her zaman beslenmeyle doğrudan ilgilidir. Doğru ve dengeli bir beslenme programı izleyenlerin alacağı verim her zaman daha fazla olacaktır ama özellikle selülit için şeker, alkol ve kafein tüketimi kısıtlaması ciddi anlamda etkili olabiliyor. Beslenmemizi düzenlerken bu detayları kaçırmayıp zararı olabilecek gıdaları en az seviyede tüketmemiz, hızlı sonuç almamız için çok önemlidir.


Stüdyomuzda birçok üyemizde; rutin bir şekilde egzersiz yaparken doğru beslenme planı ile yağ yakarak kas dokularını artırdıklarında selülit problemlerinin de ortadan kalkabildiğini ya da azaldığını gözlemliyoruz. O yüzden eğer olması gerekenden daha fazla bir yağ oranına sahipseniz; bunu hem sağlığınız, hem de daha iyi görünmek için sağlıklı bir şekilde azaltmayı hedeflemelisiniz. Aynı zamanda, yapacağınız kas çalışmaları vücudunuzun daha diri durmasını sağlarken, zamanla oluşan deformasyonların da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.  


Burada verdiğim tavsiyeler genel tavsiyelerdir ve yaygın olan kalça, arka bacak bölgesini hedef alan üç basit egzersizden ve genel beslenme kurallarından oluşmaktadır. Kişiye özel çalışmalarımızda hedefe yönelik birçok farklı yöntem belirlenmektedir. Sizler de daha hızlı sonuçlar için bizim gibi yüz yüze ya da online özel ders veren hocalardan bu konularda neler yapabileceğinizle ilgili bilgiler alabilirsiniz. 

Önceki ve Sonraki
Haberler