EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

29 Ekim için 4 seyahat önerisi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 28 Ekim Pazartesi gününün de yarım gün tatil oluşu ile birlikte pek çok kişi için 4 günlük bir tatil fırsatı yarattı. Türkiye'nin dört bir köşesinden 4 özel rota hazırladık...

profil
BT Ekip
23.10.2019
29 Ekim için 4 seyahat önerisi

Artvin denince elbette akla ilk olarak Türkiye’nin tek tescilli biorezerv alanı olan Macahel geliyor. Alt kısmı Türkiye'de üst kısmı Gürcistan'da bulunan Macahel Gürcü'ce 'el' anlamına geliyor ve bu adı etrafını 5 parmak gibi çevreleyen 5 dağdan alıyor. Eşsiz doğası, olağanüstü manzaraları ile ünlü olan bu bölgede (özellikle Borçka'da) kamp yapmalı, Gürcü yemeklerini tatmalı, ahşap mimarisi ile fark yaratan camileri görmeli, çevredeki yayla ve şelalerde ruhunuzu tazelemelisiniz. Yusufeli’de 1350 metre yükseklikte bulunan Okhta Ecclesia (Dört Kilise) Manastırı ve vizesiz geçiş sağlayabileceğiniz Gürcistan ise bonus!


Son yılların gözde rotalarından Mardin, benzersiz mimarisi ve toplumsal yapısıyla ülkemizde mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Mardin'de öncelikle merkezde bulunan taş evler arasında saatinize bakmadan yürümeli ve bu benzersiz atmosferi yaşamalısınız. Çevresinde ise Deyrulzafaran Manastırı, Ulu Camii, Mardin Kalesi, Kasımiye Medresesi, Mor Gabriel Manastırı, Kırklar Kilisesi, Şehidiye Camii ve Revaklı Çarşı olmak üzere ziyaret etmeniz gereken pek çok yapı bulunuyor. Mardin'den kaburga dolması, Süryani Şarabı ve badem şekeri tatmadan, telkari takılar almadan dönmeyin!


UNESCO tarafından Türkiye'nin ilk gastronomi şehri olarak tescillenen Gaziantep'te öncelikle muhteşem lezzetlerin tadını çıkarmalı ve dünyaca ünlü Zeugma Mozaik Müzesi'ni ziyaret etmelisiniz. Zeugma Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi'nden sonra dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi. 'Çingene Kızı' ile ünlü bu benzersiz müzeyi gezmek için 2 saat kadar zaman ayırmalısınız. Gaizantep'te Bakırcılar Çarşısı'nı, Hanlar'ı, 1500'lü yıllardan kalma taş evleriyle ünlü Bey Mahallesi'ni ve Yesemek Açık Hava Müzesi'ni görmelisiniz. 

Bonus: Gaziantep'te iki günlük lezzet turu


Pek çok otorite tarafından 'dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotasından biri' olarak gösterilen Likya Yolu 3000 yıllık bir medeniyetin kalıntıları arasında, nefes kesici manzaralar eşliğinde adımlayabileceğiniz bir rota. Muğla'nın Fethiye ilçesi Hisarönü (Ovacık) mevkiinden başlayan rota, 555 kilometrelik güzergahın sonucunda Antalya ili Geyikbayırı köyünde sona eriyor. Bu rota Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Yediburunlar, 18 kilometre ile dünyanın en uzun doğal plajlarından biri olan Patara Kumsalı, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Finike, Korsan Koyu, Türkiye’nin en güzel deniz feneri seçilen Gelidonya (Taşlık Burnu) Feneri, Adrasan Koyu, Musa (Olimpos) Dağı, Çıralı Plajı, Avrupa ve Türkiye’nin sahildeki en yüksek zirvesi olan Tahtalı Dağı (2366), Tekirova, Kesme Boğaz, Göynük Kanyonu, Göynük noktalarını kapsıyor. Kamp malzemelerinizi, trekking ayakkabınızı ve mayonuzu unutmayın!

Bonus: Türkiye'nin en özel plajları


Önceki ve Sonraki
Haberler