EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Türkiye'nin en özel 5 plajı

Türkiye hem tarihi miras hem de doğal güzellikler açısından dünyanın en özel ülkelerinden biri. Antalya’dan Çanakkale’ye Türkiye’nin en özel 5 plajını okuyucularımız için anlattık.

profil
BT Ekip
04.06.2019
Türkiye'nin en özel 5 plajı

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz dünyanın sayılı lagünlerinden biri. 2006 yılında internet üzerinde yapılan uluslararası bir oylama sonucu ‘Dünya’nın en güzel kumsalı’  seçilen Ölüdeniz’de mavinin her tonunu görebilir, saatlerce kumsalda yürüyebilir ve aynı zamanda orman havası alabilirsiniz. Bu bölgede başta tekne turu olmak üzere yamaç paraşütü ve Likya yolu yürüyüşü gibi pek çok etkinliğe katılabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Kelebekler Vadisi,  Kabak Koyu, Faralya’yı da görmelisiniz. Belcekız’da ise dalış eğitimine katılabilirsiniz. 


Aydın sınırları içinde yer alan Didim hem doğal güzellikleri hem de tarihi mirası nedeniyle eşsiz rotalardan biri. Altınkum plajı adını sarı renkli kumdan alıyor, sığ ve berrak deniz arayanlar için ideal. Özellikle bayramlarda kalabalık olduğu için sabah erken saatler tavsiye ediliyor. Altınkum plajına 6 kilometre mesafede ise Apollon Tapınağı yer alıyor. Antik Milet döneminin kehanet merkezi olarak bilinen tapınak görülmesi gereken bir tarihi miras.


Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarındaki Kaputaş birinci derece sit alanı olan bir plaj. Suyun turkuaz tonu deniz altında kaynayan doğal su kaynakları ve dağlardan gelen saf doğal suyun karışımı sonucu ortaya çıkıyor. Bu özel plaja tekne turları ve kara yolu ile ulaşabilirsiniz. Ancak kara yolu ile geldiğinizde  200’e yakın basamak inip çıkmanız gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca çevredeki mağaraları özellikle Mavi Mağara’yı da not almanızı tavsiye ederiz. 


İzmir’in Çeşme ilçesi sınırları içinde yer alan Ilıca plajı denizin içinde kaynayan sıcak termal suları nedeniyle adeta doğal bir termal havuz yapısında. Bu özelliği ile dünyanın sayılı plajları arasına giren Ilıca keyifli olduğu kadar da şifalı bir seçenek. 


Kendine has mimarisi, bakir koyları ve tertemiz havası ile Türkiye’nin en özel adalarından olan Bozcaada’nın en ünlü plajı Ayazma. Yunanca "hagiasme" kelimesinden gelen Ayazma, kutsal su anlamına geliyor. Adanın güneyinde yer alan Ayazma plajı altın rengi kumu ve turkuaz suyu ile bir doğa harikası. Tek dezavantajı  ise suyunun soğuk olması. Soğuk deniz tercih etmeyenler için Ağustos ayı öneriliyor. Ancak bu plajın bir diğer özelliği de adanın önemli noktalarından Ayazma Manastırı’na olan yakınlığı. Ayazma Manastırı’nda çift oluklu tarihi bir çeşme, 8 yaşlı çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 tane tek katlı yapı bulunuyor. 


Önceki ve Sonraki
Haberler