İYİ HİSSET - BESLENME

Yaza formda girmenize yardımcı olacak ipuçları

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte, deniz sezonunu iple çekenleri tatlı bir heyecan sarar. Mayo ve bikinilerin içinde daha fit görünmek için, kış aylarında kalın kıyafetlerin altına rahatlıkla gizlenebilen birkaç kiloyu kısa sürede verebilmenin en kolay ve hızlı yolları aranmaya başladı bile. Dişetisyen Esra Akar, kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtularak yaza girmek isteyenlere yardımcı olacak etkili ipuçlarını yazdı

Yaza formda girmenize yardımcı olacak ipuçları

Kahvaltının en önemli öğün olduğu söylense de eğer sabahları açlık hissetmiyorsanız ve enerji düşüklüğü yaşamıyorsanız, ilk öğününüzü öğle saatlerinde de yapabilirsiniz. Günün en önemli öğünü, gerçekten açlık hissettiğiniz ve tadına vararak yemek yiyebileceğiniz saat aralığıdır. Bu yüzden vücudunuzun sesini ve uyarılarını dinleyerek beslenin. O sizi en doğru sonuca ulaştıracaktır.


Sık yemek yemek kan şekerinde dalgalanmalar yaratır ve pankreasınız sürekli insülin salgılamak zorunda kalır. Bu da vücudun yağ depolaması demek. Kilo verme sürecinizde ve aslında hayatınızın her döneminde sadece gerçekten acıktığınızda yiyin ki, bir önceki öğünü tam anlamıyla yakabilesiniz. Bu da iki ana öğün arasında ortalama dört saat boşluk bırakmak demek. Sadece acıktığınızda yiyip doyduğunuzu hissettiğinizde yemeye son vermek; sizi hem ideal kilonuza ulaştırır, hem de kilonuzun sabit kalmasını sağlar.


Karbonhidratlar vücudun en önemli yakıtıdır. Enerjiyi bize karbonhidratlar sağlar. Karbonhidrat almadan sadece protein içerikli gıdalarla beslenmek hem kas dokusuna zarar verir, hem de böbrekleri ve diğer organları yorar. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, karbonhidratın türüdür. Kan şekerini hızlı yükselten ve kilo almaya neden olan basit karbonhidratlardan uzak durmak, onun yerine kompleks karbonhidratları tercih etmek en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Kompleks karbohhidrat ise taze sebze ve meyvelerde, kuru meyvelerde, kuru yemişte ve bakliyatlarda bulunur. Bu sağlıklı karbonhidrat içeren gıdalar size hem enerji verir, hem de kilo almanızı engeller.


Fazla kiloların atılmasında su tüketiminin büyük bir destekleyici işlevi vardır. Günde 8-10 bardak su hem sağlığınız için, hem de kilo vermenizi desteklemek için gereklidir. Ancak tabii kişiye göre değişse de günde 4 litreden fazla su tüketimi böbreklerinizi yorabilir ve vücudunuzun ödem yapmasına sebep olabilir.


Şok diyetlerle hızlı kilo veren vücudunuz bunu hafızaya alarak ilerleyen dönemlerde yaptığınız şok diyetlere karşı bir bağışıklık edinecektir. Sağlıklı beslenme tarzını yaşam şekli haline getirirseniz sürekli diyet yapmanıza gerek kalmayacaktır.


Gece geç saatlerde yediğiniz en masum meyve bile kilo verme sürecinizi yavaşlatır ve metabolizmanızı yorar. Aç uyumak hem daha zinde uyanmanızı sağlayacak, hem de kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır. Bu hususu beslenme alışkanlığı haline getirebilirsiniz.


Uyku düzeni de kilo verme yolculuğunuzda son derece etkilidir. Gece 23.00’de yatıp 6-7’de uyanmak hem büyüme hormonlarınızı aktive ederek hücre yenilenmesi sağlar, hem de kilo vermenizi kolaylaştırır.


Stres de kilo verme çabalarınızı baltalayan etmenlerden birisidir. Stresliyken salgılanan kortizol hormonu vücudunuzun su toplamasına neden olacağı gibi depolanan yağların erimesini de engeller. Vücudunuzu strese sokmaz, hayatınızın akışının biraz da kendi elinizde olduğunun ayırdına varabilirseniz; bu farkındalığın kilo vermenizi kolaylaştırdığını da göreceksiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler