EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Selülite karşı en etkili 6 besin

Kremler, yağlar, spa keseleri… Selülitten nasıl kurtulabileceğiniz hakkında öneriler ve formüller oldukça fazla ancak hepsinin ortak bir noktası var: Belirli yiyecekleri beslenmenize eklediğinizde, sonuca ulaşmanız kolaylaşıyor. Diyetisyen Esra Akar, selülitle savaşta etkili olan besinleri yazdı

Selülite karşı en etkili 6 besin

Genetiğiniz selülit oluşumunda önemli bir rol oynar o nedenle belki vücudunuzdaki selüliti yok etmeniz çok mümkün olmayabilir. Ama kilo vermek, yağı, şekeri ve tuzu azaltmak emin olun selülit görünümünü azaltmaya oldukça yardımcı olacaktır.

Her halimizle güzel, her halimizle özel olduğumuzu unutmayarak, daha pürüzsüz bir vücut için selülit azaltan besinlere beraber göz atalım…

Kişniş gibi taze otlar, vücuttaki toksinleri azaltarak ve yerleşmiş olan yağları kırarak selülit görünümünü yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca sadece selülitle savaşmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirerek soğuk algınlığına yakalanma sıklığını azaltır. Yemeklerinize, soslarınıza, salatalarınıza veya sandviçlerinize kişniş eklemeyi unutmayın.

Genelde tabaklarımızdaki yemekleri süslemekle görevli olan maydanoz, aslında yemeğinizin güzel görünmesini sağlamaktan çok daha fazlasını yapar. Vücuttan toksini, şişkinliği ve ödemi atması, idrar söktürücü olması, bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca zengin A, C ve E vitaminleri kaynağıdır. Bu kadar güzel özelliğin bir arada bulunması; sağlıklı bir cilt, selülitsiz bir vücut için gerekli bir besin olmasına fazlasıyla yetiyor diyebiliriz. Aynı kişniş gibi; yemeklerinize, salatlarınıza ekleyebilir, hatta maydonozla smoothie’ler hazırlayabilirsiniz.

Karabuğday, yüksek protein içermesinin yanı sıra B vitaminleri ve lif açısından da zengin olan, yavaş sindirilip uzun süre tok tutan bir tahıldır. Karabuğday, içinde bulunan ve vücut kollajenini onarmaya yardımcı olan ‘lizin’ aminoasidi sayesinde selülitle savaşmak için birebirdir! Kahvaltılarınızda karabuğday unuyla krepler hazırlayarak, karabuğday pilavı yaparak, karabuğday patlaklarından alarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

İçerisindeki omega-3 yağ asitleri, cildin hücre zarının onarılmasına katkıda bulunur. Zararlı toksinlere karşı koruma katmanı oluştururken aynı zamanda cildinizin pamuk gibi görünmesine yardımcı olur, yaşlanmayı geciktirir. Tam bir cilt dostu olan fındığı gün içinde atıştırmalıklarınıza ekleyebilirsiniz.

Yağ yakmaya yardımcı olması nedeniyle çok sevilen bu meyve, C vitamini içeriği sayesinde cildinizin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Genelde C vitaminini gripsavar gibi görürüz ancak aynı zamanda da selülitsavardır. Kollajen oluşumuna ve onarımına destek verir. Bu sayede cildiniz daha parlak ve dolgun görünür. Düzenli egzersiz ile birlikte yağ kaybınızı artırdığı da bilinir. Böylece daha sıkı ve ince bir vücuda sahip olmanıza destek olur. Greyfurtu tek başına tüketmeyi sevmiyorsanız, smoothie’lerinize veya güzel bir meyve salatasına ekleyebilirsiniz.

‘Suyuma basit bir limon dilimi sıkmak nasıl selülitimi azaltır?’ diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü ılık bir bardak limonlu su; kuru, donuk görünen, pullanan ciltler için birebirdir. Esnek, yumuşak ve pürüzsüz bir cildin oluşmasına yardım eder. Aynı zamanda güneş ve hava kirliliği gibi etkenlerin verdiği zararlara karşı savaşmak için gerekli besin maddelerini de içerir. Böylece selülit oluşumunu azaltmaya büyük ölçüde destek olur. Taze limon sıkılmış bir bardak sıcak su ile güne başlamak harika bir başlangıç olabilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler