EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Saç dökülmesini önleyen 5 besin

Amerikan Dermatoloji Akademisi, 40 yaşına ulaşan kadınların %40’ının saç dökülmesi problemi yaşadığını ve tüm yaşlarda özellikle mevsim geçişlerinde bu oranın arttığını bildirmektedir. Peki saç dökülmelerine, kırıklara, yıpranmalara ve cansızlığa besinlerle 'dur' diyebilir miyiz? Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Berrin Yiğit anlattı.

profil
Berrin Yiğit
27.11.2019
Saç dökülmesini önleyen 5 besin

Saçın uzaması ve sağlıklı olmasını sağlayan harika bir protein ve biotin kaynağıdır. Biotin, keratin adı verilen saç proteinin üretimi için gereklidir. Sabah kahvaltısında her gün 1 tane yumurta tüketerek saç tellerinin zayıflamış kısımlarını onarır, saçlarınızı nemlendirir ve yeni saç tellerinin çıkışına destek olursunuz.


Saçların yenilenmesi ve uzaması için son derece önemli olan demir ve çinko kaynağıdır. Başta protein olmak üzere vitamin ve mineral açısından zengin olan kırmızı et cilt ve tırnak sağlığı için de oldukça önemli. Canlı ve kalın saçlar için haftada 2 kez kırmızı et tüketebilirsiniz.


Omega 3 yağ asitleri vücut tarafından üretilemeyen ve diyetimizle dışarıdan alınması gereken muhteşem bir besin grubudur. Özellikle saç derisi hücrelerinde bulunur ve saçların nemli kalmasını sağlar. Somon, ringa, sardalye, alabalık, uskumru gibi yağlı balıkları ve avokado, ceviz, kabak çekirdeği gibi bitkisel Omega 3 kaynaklarını beslenmenize eklemeyi unutmayın. 


Saçların uzamasına yardımcı olabilecek mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, saç tellerimizi güçlendiren kolajen üretimini destekler ve aynı zamanda demirin vücutta emilimi artırır. Yaban mersini, brokoli, kivi, portakal, limon, biber, tatlı patates, karnabahar gibi c vitamini kaynaklarını et, tavuk, balık ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir kaynakları ile birleştirerek tüketebilirsiniz. 


Saçlar köklerinden beslenir ve canlı saçlar için saç köklerinin sağlığını desteklemek gerek. Brezilya cevizi tam da bu noktada işe yarar; saç köklerini desteklemeye yardımcı olan ve saç oluşumunda rol oynayan mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Brezilya cevizi, balık, et, hindi, süt ve süt ürünleri gibi selenyum kaynaklarını tüketerek saç köklerinizi besleyebilirsiniz.

Bonus: Saç dökülmesine karşı en etkili 10 şampuan


Önceki ve Sonraki
Haberler