EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Kış aylarında iştah kontrolü için 6 öneri

Soğuk havalar sık sık acıkmanıza mı neden oluyor? İştah kontrolünde zorlanıyor musunuz? Diyetisyen Berrin Yiğit’ten hem vücudunuzu hem de zihninizi doyuran 6 öneri sizleri bekliyor!

profil
Berrin Yiğit
28.01.2019
Kış aylarında iştah kontrolü için 6 öneri

1-Bu havalar atıştırma hissinizi mi artırıyor? Korkmayın yalnız değilsiniz. Boş kaloriler sorunlu kiloların sorumlusudur; gereksiz şeker, yağ, tuz yüklü hazır gıdalardan uzak durun. Soğuk havalarda artan atıştırmalık hissini daha çok şekersiz pişmiş kompostolar, yağsız patlamış mısırlar, kereviz sapları, söğüş cherry domateslerle bastırmaya gayret edin. Zaten az az sık sık doğru beslenen, yeteri kadar düzenli su içen vücut çok da fazla atıştırma isteğinde bulunmayacaktır.

2-Çorba; iştah kontrolü için kış aylarında birebir destektir. Bolca baharatla tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırabilir. Lif ve sebze içeriğiyle hem tokluk verir hem de şifalı vitamin minerallerin deposu gibidir. Bazı çalışmalarda ana yemeklerden önce çorba içenlerin o öğünde yaklaşık 100 kalori daha az tükettiklerini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

3-Soğuklara bağlı olarak gaz ve bağırsak tembelliği şikayeti yaşayabilirsiniz. Bu tembellik de yağlanma hızını yükseltebilir. Bağırsakların aktif çalışmayı devam ettirebilmesi için posa alımı, hareket ve su tüketimi 3 önemli olmazsa olmaz kuraldır. Sebze ve meyveler zengin çözünür posa içeriğine sahip besinlerdir. Çözünür lifi artırmak adına brokoli, karnabahar, lahana, pırasa, kereviz kuru domates, tatlı patates gibi mevsim sebzelerini yemeklerinizde kullanabilir; 5-6 adet elma kurusu veya kuru erikle bir ara öğün yapabilirsiniz. Ayrıca beslenmenize marul, roka, tere, dereotu, maydanoz, taze nane gibi su içeriği yüksek sebzeleri ekleyerek tokluk hissinizi artırabilirsiniz.

4-Yemeklerinizi baharatlarla süsleyerek vücudunuzu ısıtın. Özellikle pul biber, tane kara biber, zerdeçal, zencefil ve kekik kullanın. Kırmızı biber içindeki bir madde, kan damarları duvarındaki kasları gevşeterek, kan dolaşımını hızlandırır bu da vücudun ısınmasına ve yağ yakma potansiyelinin artmasına yardımcı olur. 

5-Her gün 2 kupa kadar arındırıcı bitki çayları için; özellikle beyaz, yeşil, mate çayı, rooibos, zencefil, karanfil, tarçın tercih edebilirsiniz.

6-İkindi ara öğününüzde kefire yer verin. Özellikle karın ve bel bölgesinde daha etkili yağ kaybı için kefiri düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler