EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Daha güçlü saçlar için tüketilmesi gereken 10 besin

Güçlü ve parlak saçlar, sadece çeşitli şekillendiriciler sayesinde elde edilmez. Vücudun ihtiyaç duyduğu protein, vitamin-mineral, esansiyel yağ asitleri beslenmenizde yeterince bulunuyorsa, şekillendiricilere ihtiyacınız olmadan da harika görünen saçlara sahip olabilirsiniz. Ancak saçlarınız mat görünüme sahipse, sık sık kırılıyor ya da dökülüyorsa; tabağınıza eklediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Saç sağlığı için protein; çinko, selenyum, magnezyum ve demir gibi mineraller; D ve B12 vitaminleri ile Omega-3 yağ asitleri çok önemli! Diyetisyen Esra Akar, daha güçlü ve hacimli saçlar için düzenli olarak tüketmeniz gereken besinleri yazdı

Daha güçlü saçlar için tüketilmesi gereken 10 besin

Somon balığı, saçların gürleşmesi ve saç folikülünün etrafındaki yağ tabakasının kalınlaşması için gerekli Omega-3 yağ asitlerini, proteini, D vitaminini ve diğer bileşenleri içerir. Ayrıca somonun yanı sıra ringa balığı, ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar da benzer içeriğe sahip olduğundan bu balıkları da tüketebilirsiniz.

Yumurta, sağlıklı saçlar için harika bir protein ve biotin kaynağıdır. Biotin saç köklerinin beslenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca özellikle yumurta sarısı sayesinde hem vücudunuz, hem saçlarınız için gerekli olan D vitamini alınmış olur.

Günlük beslenmenize sağlıklı yağları eklemeniz, kalp ve kas sağlığınızı olumlu etkilemekle kalmaz; omega-3 ve omega-6 sayesinde saç dökülmesini azaltıp saç sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur. Badem, ceviz, Hindistancevizi yağı gibi besinler cildin daha parlak görünmesini sağlar ve saçı nemlendirir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile de bağışıklığı ve saç yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

Yoğurdun içerisindeki yüksek protein ve kalsiyum, saçın parlak kalmasına, sağlıklı uzamasına destek olur. Özellikle 45 yaşından sonra kalsiyum eksikliği görülme sıklığı arttığını unutmadan, yoğurdu beslenmenizden eksik etmemelisiniz.

Demir denilince akla gelen ilk sebze olan ıspanak ile saçların incelmesini önlemek mümkün. Demirin yanı sıra folat, A ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin içeriği ile kollajen üretimi için de destek olan bu sebzeye öğünlerinizde daha sık yer verebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre demir eksikliği, dünya nüfusunun yüzde 80’inin sorunudur. Bu oranın çoğunluğunu  ise kadınlar oluşturur. Kırmızı et, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta sarısı demir kaynakları olarak bilinse de istiridye, demirin yanında çinkodan da oldukça zengin özelliği ile bir adım öne çıkar. Böylece saç dökülmeleri azalırken daha sağlıklı saçlara ulaşmak mümkün olur.

Veganların dostu baklagiller; tam bir bitkisel protein ve demir kaynağıdır. Ayrıca fasülye başta olmak üzere kuru baklagiller; yüksek lif miktarı, çinko, selenyum ve folat ile saç için gerekli olan besin öğelerini almanıza yardımcı olur.

Sığır eti, saçı kalınlaştırmaya ve daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olabilecek demir ve omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Ancak kolesterolünüz varsa, etin yağlı kısımlarını tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Patates hangi formda olursa olsun -tabii kızartma yerine haşlama, fırınlama ya da salatasını tercih etmekte fayda var- içerdiği A ve B vitaminleri ile saç için gerekli olan sebum üretimine ve saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca A vitamini sayesinde göz sağlığını ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Araştırmalara göre C vitamini, vücutta emilecek demir miktarında ve kollajen sentezinde önemli bir rol oynar. Portakal, çilek ve kivi gibi meyvelerde bulunsa da dolmalık biberdeki miktarını göz ardı etmemelisiniz. Öyle ki 60 gram dolmalık biber ile günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler