EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Çocuklar için 23 Nisan’a özel eğlenceli etkinlikler

Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında minikler için birbirinden eğlenceli etkinlikler gerçekleştiriliyor. İşte konserler, çeşitli atölyeler, tiyatro oyunları, uçurtma festivali gibi seçeneklerle çocuklara bayramı yaşatacak etkinlikler…

Çocuklar için 23 Nisan’a özel eğlenceli etkinlikler

Gymy Kids Bahar Şenliği, Gymy Kids’in güzel dünyasında bulunan spor, sanat ve doğa sevgisini içeren çok sayıda etkinlikle çocukları ağırlıyor. Bu çocuk şenliğinde ana sahnede spor ve müzik aktiviteleri, peş peşe devam eden orman ve sanat atölyeleri ve çok sayıda sürpriz atölyeler düzenlenecek. Hem yetişkinlerin, hem çocukların harika vakit geçireceği şenlik, 24 Nisan Pazar akşamına kadar devam edecek. Şenlik kapsamında; Çocuklar Spor Yapsın spor atölyesi, Ailemle Spor Yapıyorum spor atölyesi, Zumba, Oyunlarla Müzik atölyesi, Istanbul 12 ile Bahar Konseri, Land Art, Marangozluk atölyesi, Geri Dönüşüm atölyesi, Kil atölyesi, Sokak Sanatı gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Gymy Kids spor parkuru, crossfit alanı ve sokak oyunları parkuru da, gün boyu öğretmenler eşliğinde çocukların kullanımına açık olacak. Birçok kaliteli markanın stantlarıyla bir araya geleceği bahar pazarı da keyifli bir alışveriş imkanı sunacak.


Akasya Retro Lunapark Çocuk Festivali devam ediyor. 22 Nisan’da başlayan festival, 23 ve 24 Nisan’da, 11:30 – 22:00 saatleri arasında tüm çocukları açık havada düzenlenecek birbirinden eğlenceli dans gösterilerine, atölyelere ve öğretici seminerlere katılarak 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşamaya davet ediyor. Festival kapsamında 23 Nisan günü; Altınsaçlıkız ile 4-7 yaş çocuklara Matematik ve Fen Atölyesi yapılacak. Çekmeköy Sanat Atölyesi ile Mandala Boyama, Kolaj ve Emoji Boyama; Miniskop ile Eğlenceli Bilim ve Sabun Üretimi atölyeleri gerçekleştirilecek. Aynı zamanda Mady Dans ile düzenlenen derslere ek olarak tüm çocuklar 16:00’da Mady Dans Show’unu izleyebilecek. 24 Nisan’da ise çocuklar Hilal Öğretmen ile Drama ve Miniskop ile Elektrikli Böcek ve Mancınık Üretimi atölyelerine katılabilecekler.


Akbank Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için çocuklara özel bir program hazırladı. Çocukların 23 Nisan’ı neşeyle kutlamaları için sanat eğitmeni Barış Karayazgan tarafından hazırlanan atölye çalışmaları Akbank Sanat Youtube kanalından izlenebilecek. Akbank Çocuk Tiyatrosu 50’nci yılını ise Akbank Sanat ve Zorlu PSM iş birliği ile sahnelenen, Peter Pan’in hikayesinden uyarlanan müzikal ile kutluyor. Yıl boyu devam edecek ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’ müzikalinin ilk gösterimleri, 23 ve 24 Nisan tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek.


AKM, düzenlediği Çocuk Sanat Festivali’nde çocukların öğrenirken eğleneceği birbirinden farklı atölyeler, sergiler, çocuk filmleri, çocuk tiyatroları, konserler, dev piyano, TRT Çocuk’un en sevilen çizgi dizilerinin maskotları ile minikleri ağırlıyor. 24 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek olan festival, her gün 11.00-17.00 saatleri arasında çeşitli etkinlikler ile tüm çocuklara 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşatmaya hazırlanıyor. Festival kapsamında 23 Nisan günü; 23 Nisan Özel Korteji, İDOB Resim Yarışması Sergisi, Çocukların Gözünden AKM Fotoğraf Sergisi, Dijital Akvaryum, Renklerle Dans (dijital), Boyama Evi, Genç Müzisyenler, Maskot gezileri, Dev Piyano, Up Uzun Heykeller Atölyesi, Bale Atölyesi, Burnunu Kaybeden Palyaço, Çocuk Film Gösterimi, Boncuk Atölyesi, İllüzyon Show, Ebru Atölyesi, Füreyya Koral ile Çılgın Tabaklar Atölyesi, Bremen Mızıkacıları konseri, İDOB Resim Yarışması Ödül Töreni, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası-23 Nisan Özel Konseri etkinlikleri gerçekleştirilecek.


Akmerkez, 23-24 Nisan tarihlerinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel etkinlikler düzenliyor. 23 Nisan Çocuk Festivali kapsamında 23 Nisan günü; Müzisyen Anne Ritim Atölyesi, Bonita Minois ile Enstalasyon Duyu ve Sanat Atölyesi, Cansev Ayanoğlu ile Çocuklara Felsefe, Ayşegül Dede ile Biri Diğeri Öteki Beriki Atölyeleri, Cansu Erkan ile Karakter Tasarım Atölyesi yapılacak. 24 Nisan günü ise, Hipp ile Origami Atölyesi, Yücel Akademi ile Akıl Oyunları Atölyesi, Bonita Minois ile Dinazorlar Duyu ve Sanat Atölyesi, Birsen Ekim Özen ile Mia Gıda Dedektifi - İçinde Ne Var Atölyesi, Sevde Tuba Okçu ile Herve Tullet Atölyeleri ile çocuklara eğlenirken öğrenme fırsatı sunulacak. Aynı zamanda her iki günde de Vitago Kids ile Çiçek Ekim Atölyesi, Türk Eğitim Derneği ile bin Turna 1 Umut - Origami Turna Atölyesi ve Yücel Akademi ile Sihirli Matematik Atölyesi gerçekleşecek.


Yapı Kredi bomontiada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 23–24 Nisan’da World Çocuk Festivali ile kutluyor. Yapı Kredi World ana sponsorluğunda gerçekleşecek festival, iki gün boyunca çocuklara ve ailelerine keyifli dakikalar yaşatacak. Uçurtma sevdası, düzenlediği uçurtma festivalleri ve özgün uçurtma tasarımları ile tanınan Zahit Mungan’ın uçurtmaları, World Çocuk Festivali’nde olacak. Çocuklar festivalde uçurtma atölyesine katılarak, kendi uçurtmalarını tasarlayıp uçurabilecek. Ayrıca Avlu sahnesinde swing, caz, klasik müzik konserleri ile çocuklara ve ailelerine keyifli dakikalar yaşatılacak. Gypsy caz ve swing tarzında müzik yapan Flapper Swing, Fun For Jazz ve Conduct Us’ın klasik müzik konserlerinin yanı sıra, Bando Takımı ve Bubble Show da çocukları Avlu’da birlikte şarkı söylemeye ve dans etmeye davet ediyor. Teneke Kutularla Picasso atölyesinde ise çocuklar; Pınar Yazıcı ve Yiğit Yazıcı ile birlikte Picasso’nun özellikle Kübist resimlerinden ilham alarak, atık teneke kutular, farklı dokudaki atık kartonlar ve boyalar ile çalışarak, atık malzemenin nasıl değerlendirileceği ve dönüştürüleceğini, bir geri dönüşüm fikriyle öğrenecek. Çocukların atık malzemelerle müzik aleti yapacağı Upcycling Müzik Atölyesi ve Vücut Perküsyon Atölyesi de çocukların katılabileceği diğer atölye çalışmaları arasında yer alıyor.


CRR Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Çocuk Bayramı ve Ulusal Egemenlik Konseri’yle çocuklara unutamayacakları bir müzik ziyafeti sunacak. 23 Nisan’ı yaşamak ve anlamak için düzenlenen, şef Murat Cem Orhan’ın yöneteceği konserde; piyanoda Arya Su Gülenç ve Can Saraç yer alırken, anlatıcı olarak Doğa Rutkay sahneye çıkacak. Metin ise Başar Başaran imzası taşıyor. CRR Senfoni Orkestrası; yarının büyükleri çocukları ve içindeki çocuğu susturmayan büyükleri bekliyor.


Emaar'da Çocuk Tiyatrosu 23 Nisan'da da devam ediyor! Nisan ayı boyunca çocuklara birbirinden keyifli anlar yaşatan oyunlardan 'Ya Canlılar Olmazsa'nın perdesi bir kez daha çocuklar için açılıyor. Minikler, bu eğlenceli ve öğretici tiyatro oyunu sayesinde keyifli bir bayram geçirecek.


Fişekhane Uçurtma Festivali, 23-24 Nisan tarihlerinde çocuklara bayram keyfi yaşatıyor. Festivalde; Uçurtma Yapım Atölyesi, Seramik Boyama Atölyesi, Tekstil Boyama Atölyesi ve Uçurtma Süsleme Atölyeleri ile el becerilerini geliştiren çocuklar, ayrıca kendine özgü profesyonel tasarımlarıyla tanınan Mardinli uçurtma sanatçısı Zahit Mungan’dan uçurtma yapımı ve uçurması eğitimi alma fırsatı bulacaklar. 3-13 yaş arası çocuklar, atölyede kendi yaptıkları uçurtmaları, bu geleneği geleceğe taşıyan Mungan ile uçurmayı öğrenecekler ve gökyüzünü rengarenk uçurtmalarla donatacaklar. Atölyelere katılan çocuklar aynı zamanda alanda kurulacak yeni nesil çocuk hareket merkezi Kimozo’nun postür analizi ve parkur etkinliklerinden de ücretsiz olarak faydalanabilecekler.


Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Tophane Saat Kulesi etrafında düzenlenecek etkinliklerle Galataport İstanbul’da büyük bir coşkuyla kutlanacak. Tüm gün ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliklerde, Galataport İstanbul’un küçük misafirleri; konserler, çeşitli aktiviteler ve çocuk kukla tiyatrosu ile 23 Nisan sevincini yaşayacaklar. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel olarak gerçekleşecek Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın Galataport İstanbul Özel Konseri; 13.30 ve 17.00’de iki ayrı seans şeklinde açık havada, tarihi Tophane Saat Kulesi’nin yanında düzenlenecek. Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın eşlik edeceği orkestranın şefliğini Prof. Rengim Gökmen üstelenecek. Ramazan ayının başından bu yana devam eden, İstanbul’un eski dokusu, gelenekleri ve çok katmanlı kültürünü yansıtan Nostalji İstanbul kapsamında gerçekleşecek Çocuk Kukla Tiyatrosu da saat 20.30-21.15 arasında izlenebilecek.


En özel günleri olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukları yalnız bırakmayan GAP, bu özel günü Zorlu Center Meydan Park alanında kurulan ‘Gezegenimiz’ temalı rengarenk bir dünyada eğlenceli etkinliklerle kutluyor. 23 Nisan kutlamalarını aileleriyle birlikte Zorlu Center’da geçirecek olan çocuklar rengarenk bir yolculuğa çıkacak. Gün boyu sürecek gösteriler, konser, müzik ve dans, yarışmalar, sürpriz hediyeler, masal ve çocuk atölyeleri ile hem öğrenecek hem de çok eğlenecekler. Etkinlikler, 12:00-19:00 saatleri arasında gerçekleşecek.


Ünü ülke sınırlarını aşmış halk kahramanı Nasrettin Hoca’nın hikayesini anlatan ‘Serkan Keskin ile Nasrettin Hoca’; Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Sibel Altan ve Meddah karakterini canlandıran Uğur Senker tarafından kukla tiyatrosu olarak yeniden Hope Alkazar Sahnesi’nde. Eşsiz bir esin kaynağı olan oyun; çocukları sanatın eşsiz güzellikleriyle buluştururken, aynı zamanda da öğretici birçok mesaj içeriyor. El, ipli ve gölge kuklası gibi birçok tür ve tekniğin aynı mekanda kullanıldığı Nasrettin Hoca kukla gösterisi, tiyatro aşığı tüm çocukları 23 Nisan ve 24 Nisan’da Hope Alkazar’da buluşturacak. Oyun, 7 yaş ve üzeri için uygun.

Hope Alkazar’da ayrıca 23 Nisan Çocuk Bayramı kapsamında gerçekleştirilecek Gökçe Akyıldız ile Gençlere Yoga, İpek Artun ile Oyunlu Egzersiz, Gökçen Arıkan ile Hareket Egzersizi, Nil Ersan ile Dans Atölyesi ve Onaranlar Kulübü ile Figür Atölyesi’nde çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek amaçlanıyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 36’ncısını düzenlediği Çocuk Şenliği, 23 Nisan 2022 Cumartesi günü 14:00’te ‘Herkes Sihirbaz Olacak’ adlı çocuk oyunuyla başlıyor. Şenlik boyunca ‘Bekçi ile Postacı’, ‘Rüya’, ‘Evvel Zaman İçinde’, ‘Beş Haylaz’, ‘Çöp Canavarı’ ve ‘Demir Kız’ adlı çocuk oyunları sahneleniyor. Şenliğin açılış gününde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin önündeki açık alanda, ikinci gününde ise Müze Gazhane Sahnesi’nin önünde etkinlik istasyonları kuruluyor. Etkinlik alanlarında çocuklar için Spor Parkuru Atölyesi, Beyin Antrenörü, Bubble Show Gösterisi, boyama alanı, cutout alanı gibi stantlar yer alıyor. Etkinlik alanlarında İBB Kent Orkestrası Konseri’nde sanatçılar, çocuklara şarkılar öğretiyor. Şehir Tiyatroları Sanatçısı Özge Özder, 24 Nisan 2022 Pazar günü Müze Gazhane’de ‘Her Canlı Eşit Yaşam Hakkına Sahiptir’ isimli bir söyleşi düzenliyor. Şenlik boyunca önceden rezervasyonla Meslekler Atölyesi, Farkındalık Dilde Başlar Atölyesi, Keloğlan Türkülü Masal Dinletisi Atölyesi adlı üç de atölye düzenleniyor.


Türkiye’nin en büyük ve en eğlenceli Çocuk Festivali, dünyanın tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olan 23 Nisan Cumartesi günü, Maslak Maximum Uniq Açıkhava’da gerçekleşiyor. Festival boyunca konserler, atölyeler, sahne gösterileri ve birbirinden ünlü konuklarla binlerce çocuk eğlencenin tadını doyasıya çıkaracak.Festivalde her kategoriden onlarca oyun istasyonu, deneyim alanları, konserler ve sahne gösterileri yer alacak. 23 Nisan Çocuk Festivali’nde Ecrin Su Çoban’ın konser ve söyleşisiyle, Güldür Güldür oyuncularından Açelya Topaloğlu ve Burak Topaloğlu ile Selena dizisinin Hades’i Sinan Çalışkanoğlu gerçekleşecek söyleşilerde çocuklarla buluşacak. Festival boyunca çocuklar ayrıca, Maceracı Yüzgeçler’in sevilen karakterleri Biba ve Tuti ile de tanışma ve fotoğraf çektirme fırsatı yakalayacak. Festivalde ayrıca çeşitli atölyeler ve konserler de gerçekleştirilecek. 23 Nisan Cumartesi günü 10:00-20:00 saatleri arasında düzenlenecek ve ziyaretçilerin biletle giriş yapacağı etkinlik alanında, girişten sonra tüm aktivite, söyleşi ve atölyeler ücretsiz katılıma açık olacak.


Vialand Tema Park’ta açılışa özel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kortejinde, kostüm karakterler ve çocukların çok sevdiği kahraman Kral Şakir ziyaretçileri karşılayacak. Kral Şakir’in yapımcısı Varol Yaşaroğlu’nun açılışa özel katılımıyla da çocuklar 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşayacak. Tema Park’ta Nefeskesen, Adalet Kulesi, King Kong, Viking gibi heyecanı ve adrenalini doruklarda yaşamayı vadeden birçok eğlence ile İstanbul’un fethini insansı robotlarla anlatan Fatih’in Rüyası gibi çok sayıda sevilen ünite yer alıyor.


Türkiye’nin ilk Çocuk Sanat, Bilim, Eğlence Festivali, bu yıl üçüncü kez Zorlu PSM’de gerçekleşiyor. 22-23-24 Nisan tarihlerinde düzenlenen festival, yenilenen kimliği ve ‘Çocukların Festivali’ sloganıyla tüm çocukları ve ebeveynlerin hem eğlenceli, hem de öğretici birçok sanat bilim ve eğlence aktivitesi ile buluşturuyor. Festival, çocukların keyifli vakit geçirebileceği birçok eğlenceli ve sanatsal etkinliğin yanı sıra katılım gösteren çocukların kişisel becerilerini keşfedebilecekleri, bu becerileri fark edebilecekleri ve yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri deneyimsel aktivitelere de yer veriyor. Festivalde resimden müziğe, mozaikten dramaya, animasyondan karikatüre, fotoğrafçılıktan sihirbazlık gösterilerine, dijital sanattan kodlamaya, danstan deneysel faaliyetlere kadar çok geniş bir aktivite yelpazesi ile çocukların hem bireysel hem de kolektif olarak dahil olabileceği eğitici ve öğretici atölye etkinlikleri gerçekleştirilerek çocuklara unutulmaz bir üç günlük serüven yaşatılacak.


KidZania İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan’ı sanat dolu çok özel bir programla karşılıyor. Çocuklar KidZania İstanbul’da, 23 Nisan programı kapsamında; Hipp-Biraderler Yapım sponsorluğundaki doğaçlama çocuk tiyatrosunu, Doğa Koleji öğrencilerinin halk oyunları gösterisini, 1-4 yaş ziyaretçilere özel ‘Harikasın Çocuk’ Youtube kanalının danslı-müzikli gösterisini ve Erbulak Evi Tiyatro oyuncularının ‘Sancho’nun Sabah Yürüyüşü’ oyununu izleyebilecek. Ayrıca Vita’nın Botanik Bahçesi aktivite alanında tüm çocuklara kitap dağıtımı yapılacak ve Sushi dükkanında Japon Şef Yutaka Hoshino eşliğinde eğitici bir aktivite gerçekleştirecek. Saatler 15:00’i gösterdiğinde Şehir Meydanı’nda geçit töreni gerçekleşecek. Danslarla renklenecek kutlamalardan sonra bando turu ile eğlence devam edecek.


Akasya ve Akbatı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) Okuyan Bir Gelecek hayaline ortak olacak. 23 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek ‘Okuyan Bir Gelecek’ okuma grubu etkinliğine çocuk kitabı yazarları Gökçe Gökçeer ve Özge Bahar Sunar da katılarak çocuklar ve aileleriyle birlikte kitap okuyacak. Çocukların geleceğine yönelik farklı projeler hayata geçiren Akasya ve Akbatı 23 Nisan’da AÇEV iş birliği ile gerçekleştireceği Okuyan Bir Gelecek okuma grubu etkinliği kapsamında çocuklara ve ebeveynlere yönelik eğlenceli ve farkındalık yaratacak bir deneyim yaşatacak. Yaratıcı etkinliklerin yapılacağı gruplarda, Akasya ve Akbatı’da çocuklar ve ebeveynleri kitaplarla yeniden tanışmanın ve birlikte zaman geçirmenin keyfini yaşayacak. Etkinlik alanında bulunan AÇEV Mağaza stantlarından Okuyan Bir Gelecek Projesi için bağışta bulunmak ya da AÇEV Mağaza’dan alışveriş yaparak projeye katkı sağlamak da mümkün olacak.


Önceki ve Sonraki
Haberler