EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Haftanın ajandası (13-19 Temmuz)

Yeni haftayı dijital ve açık hava etkinlikler kadar, sosyal mesafeli ve maskeli organizasyonlar ile de karşılıyoruz. Sinemadan akvaryuma, yogadan sergiye haftalık ajandanız haberimizde...

profil
BT Ekip
13.07.2020
Haftanın ajandası (13-19 Temmuz)

Yüzlerce su altı canlısının bir arada görülebildiği Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi, aldığı tedbirlerle sağlıklı ve hijyenik bir ortamda misafirlerini yeniden ağırlamaya başladı.Birbirinden farklı 200'e yakın türde 20 binin üzerinde sualtı canlısını görme şansı sunan Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edenler; tropikal sualtı canlıları başta olmak üzere dev timsahlar ile yavrularının, su samurlarının, dev su farelerinin ve penguenlerin olağanüstü dünyalarını keşfetmenin heyecanını yaşama şansına sahip oluyor. Yaz boyunca dileyen konuklarına sualtı tüplü dalış imkânı da sunan Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi, sualtının büyülü dünyası ile tanışmak ve birbirinden renkli balıklar ile karşılaşmak isteyenlere 15-19 Temmuz tarihleri arasında giriş biletlerinde bir alana bir bedava kampanyası ile şahane bir tatil günü fırsatı sunuyor. Her gün 12.00 ile 22.00 saatleri arasında ateş ölçümü yaparak, maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde konuklarını ağırlayan tesiste yüzde 100 temiz hava döngüsüyle çalışan yeni bir teknoloji kullanılıyor.

Bonus: Su altı dalışı için 3 özel rota


Akbank Sanat, Akbank Kısa Film Festivali kapsamında kısa filmlerin online izlenmesine olanak sağlayacak bir yeniliğe imza atıyor. Akbank Sanat YouTube hesabı üzerinden oluşturulan Kısa Film Kanalı ile sinemaseverler özel bir seçkiyle birbirinden güzel ödüllü yerli ve yabancı kısa filmlere ulaşabilecekler. Aralarında Gökalp Gönen’in Avarya, Daria Kashcheeva’nın Daughter, Zeynep Köprülü’nün Orada, Sinan Kesova’nın Hinterlant, Alican Yücesoy’un Taş, Mohammad Hormozi’nin Inner Self, Ragıp Türk’ün Tor ve Murat Çetinkaya’nın Sonsuz filmi gibi önemli kısa filmlerin bulunduğu 8 filmlik seçki Türkçe altyazı seçeneği ile Akbank Sanat Youtube Kısa Film Kanalından izlenebilecek.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali, COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nı 17-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriyor. Gösterimleri, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) işbirliğiyle 17-28 Temmuz tarihlerinde yapılacak yarışmalarda, 11 uzun metrajlı ve 12 kısa film yer alacak. SSM’de kurulacak açık hava sinemasında her gece 21.00’de bir uzun ve bir kısa metrajlı film birlikte gösterilecek. Gösterimler, film ekiplerinin katılımıyla yapılacak. Yarışmalarda yer alan filmler, aynı tarihlerde festivalin çevrimiçi gösterim sitesi filmonline.iksv.org’da gösterime açılacak.

Bonus: 5 online tiyatro önerisi


Büyükyalı İstanbul’un içinde bulunan şehrin yeni kültür- sanat ve yaşam merkezi Fişekhane, sezonu 17 ve 18 Temmuz tarihlerinde Taş Meydan’da gerçekleştirilecek İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Açık Hava Yaz Konserler Serisi ile açıyor. 

17 Temmuz’da İDOB ‘Yaz Konserleri’ serisinin 2 numaralı müzik şöleni, ‘Oda Müziği Konseri’ müzik tutkunları ile buluşuyor. Orkestrada, Oleksandr Samoylenko, Ezgi Karasu, Verda Gül, Şafak Erişkin ve Ecesu Sertesen’in yer aldığı konser, müzik severlere viyolonsel bir şölen yaşatmaya hazırlanıyor. 18 Temmuz’da ise Evren Ekşi, Barbora Hitay, Bülent Küllekçi, Kenan Dağaşan ve Fügen Yiğitgil’in yer aldığı ‘Şan Konseri’ ile Büyükyalı Fişekhane’nin müzik ruhu hayat buluyor. 

Büyükyalı Fişekhane’deki Taş meydanda gerçekleştirilecek konser, açık alanda, doğal ve temiz hava sirkülasyonuna sahip ferah ortamının yanı sıra tüm hijyen kurallarını en ince ayrıntısına kadar uygulayarak, ziyaretçilere güvenli, sağlıklı ve huzurlu bir müzik dinletisi sunuyor.


İstanbul Modern, farklı kuşaklardan 43 sanatçının pandemi günlerinde gerçekleştirdikleri yeni çalışmaları çevrimiçi bir sergiyle izleyiciye sunuyor. “Pandemi Günlerinde Fotoğraf” adlı sergi 15 Kasım'a dek arasında müzenin web sitesinde görülebilir. İstanbul Modern’in yeni çevrimiçi sergisi “Pandemi Günlerinde Fotoğraf”, dört duvarın sınırlarına hapsolduğumuz günlerde “fotoğrafa dair neler yapabiliriz” sorusu üzerine beraber düşünebilmek amacıyla farklı kuşaklardan fotoğraf sanatçılarını bir araya getiriyor. 


İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi – Yenikapı'da 1400 araç kapasiteli etkinlikler sterilize ve sosyal mesafe sınırları içerisinde gerçekleşiyor. Araçlar, sosyal mesafe kuralına uygun girişte dezenfekte ediliyor ve seyircilere maske verilmesinin ardından sosyal izolasyon sağlanarak etkinlikler gerçekleşiyor. Sunay Akın’ın ilk kez sahneleyeceği yeni oyununda, klakson çalınmaz tabelasından bir vapura kıyıdan sallanan mendile, Apollo 11’in dünyadan ayrılışından bir yastığa yazılı şiire kadar uzanan nice hissi senet bekliyor seyircileri... 


SSM’nin geleneksel etkinlikleri arasındaki yerini alan ve düzenlenmeye başladığı günden bu yana yoğun ilgi gören “Müzede Yoga”, bu yaz da eşsiz Boğaz manzarasına karşı yoga severleri ağırlıyor. Cihangir Yoga eğitmenleri eşliğinde her seviyeden katılımcıya açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlik, 25 Eylül’e kadar her çarşamba 07.00 – 08.15 saatleri arasında düzenlenecek.

* Katılımcıların kendi matlarıyla gelmesi rica olunur.

Bonus: Evden takip edebileceğiniz 3 yoga dersi


Önceki ve Sonraki
Haberler