EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

5 online tiyatro önerisi

Bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, tüm dünyada Coronavirüs önlemleri çerçevesinde sahnelerin kapatıldığı bir dönem olarak tarihe geçti. Ancak öte yandan dünyanın dört bir yanından tiyatro grupları oyunlarını online erişime açtı. Londra, Paris, Atina, Berlin ve Bursa'dan 5 oyun önerisi ile Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutluyoruz.

profil
BT Ekip
27.03.2020
5 online tiyatro önerisi

Londra merkezli dünyaca ünlü dans topluğu Sadler's Wells 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nden itibaren 1 hafta süreyle Facebook hesabı üzerinden online gösterimler düzenliyor. 20. yılını kutlayan uluslararası ödüllü Ballet Boyz'un Deluxe adlı şovunu kaçırmayın! 


Paris'in efsanevi sahnesi Odeon, Fransız Kültür Bakanlığı'nın #CultureChezNous (evde kültür) hareketine katıldı ve oyunları online erişime açmaya başladı. Ekibin 2018 çağdaş bir Moliere yorumu olan 'Kadınlar Okulu' adlı oyununu buradan izleyebilirsiniz. 

Bonus: 5 mobil oyun önerisi


Yunanistan'ın sahne sanatları alanında dünyaca ünlü ismi Dimitris Papaioannou 2011 yılında 'INSIDE' adlı bir performansa imza atmıştı. Tek bir mekanda geçen, 6 saatlilk ve kurgulanmamış yapım buradan online olarak izlenebiliyor.  Evde kalınan bu günlere farklı bir açıdan bakılmasını sağlayan ilham verici bir performans. 


Berlin'in dünyaca ünlü, çığır açan sahnesi Schaubühne am Lehniner Platz Almanya saati ile her akşam 18.30'dan itibaren arşivinden yeni bir oyunu online olarak erişime açıyor. Oyunların bir kısmı İngilizce alt yazılı. 


Nilüfer Kent Tiyatrosu, 'Evde Kal Tiyatrosu Kalma' sloganı ile 8 yetişkin ve 4 çocuk oyununu internet sitesi üzerinden erişime açtı. Brecht'ten günümüz yazarlarına uzanan dikkate değer bir seçki. 

Bonus: İstanbul'dan 4 online müze önerisi 


Önceki ve Sonraki
Haberler