YAŞAM - YEME - İÇME

Yeni yıl kurabiyesi tarifi

Yeni yıl kurabiyelerini evde yapıp süslemek isteyenlere en güzel ve en leziz çözümle geliyoruz bu hafta… Şimdiden afiyet olsun

profil
Doğa Huriye Özkaya
03.12.2023
Yeni yıl kurabiyesi tarifi
  • 100 gr toz şeker
  • 135 gr tereyağı
  • 1 yumurta
  • 250 gr un
  • Çay kaşığı ucu ile tuz
  • Süslemek için kakaolu fındık kreması

Oda sıcaklığındaki yağ ve şekeri krema kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Mikser şart değil, çatal veya tel çırpıcı yeterli olur.

Bu tarifte şekerin erimesi ve süslerken pürüzsüz görüntü önemli, o yüzden mutlaka yumurtanın da oda sıcaklığında olmasına dikkat ediyoruz, ekleyip çırpıyoruz.

Un ve tuzu da eleyerek ekliyoruz, toparlanana kadar kaşık, çatal yardımıyla karıştırıyoruz. Ellerimiz yağı eritir, o yüzden her adımı çatal ya da kaşıkla yapmaya çalışın, mümkünse fazla yoğurmayın.

Belki de en önemli adım, hamuru en az yarım saat buzdolabında dinlendirmek; bunu atlamayın.

Dinlenmiş hamuru, hafif unlanmış bir düzlemde ne çok ince, ne çok kalın orta bir kalınlıkta açıyoruz; 3mm ideal oluyor.

İstediğimiz şekilde kesiyoruz. İri şekiller ve minik şekiller aynı sürede pişmez; mümkünse ayrı tepsilerde farklı sürelerde pişirebilirsiniz.

Hangi şekil olursa olsun, fırına vermeden önce yine 2-3 dakika buzdolabında bekletmenizi tavsiye ederim, şekilleri mükemmel olacaktır.

Son ama çok önemli not: Mutlaka önceden ısınmış 180 derece fırında 8-15 dakika arası pişirin. Küçük şekiller daha az, büyük şekiller biraz daha uzun sürede pişiyor. Kenarları altın sarısı olunca fırından alabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Önceki ve Sonraki
Haberler