EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - YEME - İÇME

İstanbul’da iftar mönüleriyle öne çıkan mekanlar

Oruç tutarken dört gözle beklediğiniz iftarı hep evde yapmaktan sıkılırsanız ve ‘Bu sefer orucumu dışarıda, zengin bir sofrada açayım’ derseniz, İstanbul’un Ramazan’a özel mönüler hazırlayan mekanlarından birini tercih edebilirsiniz. İşte Ramazan ayı boyunca özel lezzetlerle misafirlerini ağırlayacak o mekanlar…

profil
BT Ekip
04.04.2022
İstanbul’da iftar mönüleriyle öne çıkan mekanlar

Kocataş yalısının yeşiller içindeki bahçesin konumlanan Avlu Restaurant; misafirlerini Anadolu esintileri taşıyan modern, zarif ve sürdürülebilir bir iftar sunuyor. Her biri Anadolu’nun farklı bölgelerinden temin edilen taptaze malzemelerle geleneksel Ramazan sofralarının şifa veren lezzetlerini buluşturan Avlu Restaurant, Ramazan ayı boyunca her hafta farklı mönülerle misafirlerini karşılıyor. Üstelik, Ramazan ayına özel geleneksel Türk Sanat Müziği canlı performansı, hat ve minyatür sanatı atölyeleri ile misafirlere sıra dışı bir iftar deneyimi sunuyor.


Çırağan Sarayı’nın birinci katında yer alan Tuğra Restoran, Ramazan’a özel hazırladığı iftar mönüsüyle konuklarını lezzet şölenine davet ediyor. Taptaze sıcacık Ramazan pideleri, birbirinden leziz geleneksel iftariyelikler, erken hasat zeytinyağı ile hazırlanmış zeytinyağlı lezzetler, masada özel sunumla servis edilen çorba çeşitleri, leziz ara sıcaklar, ana yemek seçenekleri ve onlara eşlik eden Osmanlı şerbetleri gerçek bir iftar ziyafeti için konuklarını bekliyor. Açık büfede sunulan Ramazan dönemine yakışır geleneksel tatlı çeşitleri de akşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.


Four Seasons Hotel Bosphorus, Ramazan ayında misafirlerini Boğaz’ın kalbinde, özlemle beklenen iftar sofralarında ağırlıyor. Boğaz’a haâkim benzersiz bir atmosfere sahip olan Aqua Restaurant’ın fasıl grubu eşliğinde sunacağı Osmanlı konseptli açık büfesinde; geniş ve leziz meze çeşitleri, soğuk lezzetlerden oluşan büfe, ızgara çeşitleri, döner gibi sevilen ve lokum, lokma, Osmanlı macunu gibi Osmanlı döneminin geleneksel ruhunu yansıtan tatlılar yer alıyor. Boğaz kıyısında yer alan Ocakbaşı’nın çevresindeki yedi adet cam iglo ise Ramazan ruhunu İstanbul Boğazı’nın benzersiz güzelliği eşliğinde yaşamak için ideal bir seçenek sunuyor. Ocakbaşı, soğuk ve sıcak başlangıçların, geniş kebap seçeneklerinin ve Türk tatlılarının yer aldığı set mönüyü misafirleriyle buluşturuyor.


Raffles Istanbul içerisinde yer alan Rocca, iftar mönüsünde, geleneksel lezzetleri modern bir yorumla sunuyor. Tüm damak tatlarına hitap eden iftar büfesinde, iftariyelik ve meze çeşitlerinin beraberinde canlı pişirme istasyonlarında sunulacak tencere yemekleri ve ızgaralar ile gözleme ve pide çeşitleri de yer alıyor. Türk mutfağının imza yemeklerinden, geleneksel lezzetiyle döner de yemekler arasında. Türk tatlıları seçkisi ve canlı künefe istasyonu iftar sofralarının tatlı finaline eşlik ediyor. İftar keyfine, Ramazan’ın ruhunu yansıtan canlı fasıl da eşlik ediyor.


Shangri-La Bosphorus; bu Ramazan misafirlerini Ist Too Restoran’ın her damak zevkine hitap eden, zengin iftar büfesiyle ağırlıyor. Lezzet tutkunlarını, uluslararası gurme kültürlerin farklı tatları ile buluşturan Ist Too’nun Ramazan’a özel hazırladığı iftar büfesinde; çorba çeşitlerinden zeytinyağlılara, pidelerden et yemeklerine kadar birçok seçenek yer alıyor. Özel şıracılar tarafından servis edilen çeşit çeşit Osmanlı şerbetleri ve rengarenk Osmanlı macunları gibi geleneksel lezzetler de Ist Too’nun iftar büfesinde yer alıyor. Her akşam geleneksel Türk sanat müziği performansının eşlik ettiği iftar yemeklerinde, baklava ve güllaç gibi ramazanın vazgeçilmez tatları da özel tasarımlarla konuklara sunuluyor.


The Souq Istanbul iftar mönüsü; geleneksel iftariyeliklerin servisiyle başlıyor, her güne özel hazırlanan çorba ikramıyla devam ediyor. Restoranın özel tuğlalı fırınında tazecik pişen fındık lahmacunlar gibi iştah kabartan ara sıcaklar ve salataların yer aldığı mönüde, ana yemekte seçmeli olarak her damak tadına uygun çeşitlilik sunuluyor. Tatlı olarak ise misafirlere güllaç, fırın sütlaç ve tahinli kabak tatlısı sunuluyor. Mekan, konuklarını Ramazan geleneklerini yaşatan müziklerle ağırlıyor.


Adana ve Tarsus mutfak kültürünü, özüne bağlı kalarak modernize eden Köşebaşı, Ramazan mönüsünde iftariyeliklerden salatalara, fındık lahmacundan ara sıcaklara, çöp şişten karışık kebap tabaklarına, geleneksel Ramazan tatlılarına kadar geniş bir alternatif sunuyor. Vegan menü sunan ilk kebap restoranı olan Köşebaşı, Ramazan ayında da vegan misafirlerini unutmuyor. Vegan misafirler için de başlangıçlardan salatalara, fırın ürünlerinden kebap çeşitlerine kadar birçok alternatif de Köşebaşı mönüsünde yer alıyor.


Anadolu mutfağının temsilcilerinden Aila, Ramazan ayında misafirlerini, zarif atmosferinde sunduğu muhteşem iftar mönüsüne eşlik eden klasik Türk müziği ezgileriyle ağırlıyor. Fairmont Quasar Istanbul’un bahçe katında yer alan Aila, Ramazan ayı boyunca özel bir iftar mönüsü sunuyor. Mönüde zengin iftariyelikler, tıpkı bir aile sofrasındaki gibi, paylaşım esası ile masaya servis edilen soğuk başlangıçlar ve ara sıcakların yanı sıra Anadolu’nun zengin mutfak mirasından ilham alınarak oluşturulan seçmeli ana yemekler ve leziz tatlı büfesi yer alıyor.


Galataport’taki Liman İstanbul, Ramazan boyunca konuklarını özel olarak hazırlanmış zengin bir iftar sofrası sunuyor. Restoranın geleneksel Türk lezzetlerinden oluşan Ramazan mönüsü, yöresel iftariyeliklerle başlıyor. Kapadokya bağlarının asma yapraklarıyla hazırlanan sarma, fırınlanmış pırasa gibi zeytinyağlılar ve ara sıcak tabaklarıyla devam eden iftarda ana yemek olarak et döner, ızgara köfte veya kuzu tandır bulunuyor.


İstanbul’un en eski restoranlarından biri olan Develi, 2022 Ramazan ayında yine misafirlerini özel lezzetlerle ağırlıyor. Develi, bu yıl ana yemek seçimi yapmakta zorlananlar için tandır, kebap, kuzu ve tavuk şişi bir arada sunuyor. Mönüde iftara özel birçok lezzet de yer alıyor. Tarihi 1912 yılına dayanan köklü kuruluşun Etiler’in yanı sıra İstanbul’un farklı yerlerinde mekanları bulunuyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler