EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Vizesiz 10 balayı rotası

Düğün telaşı sırasında bir de vize işlemleri ile vakit kaybetmek istemeyenler için vizesiz balayı rotalarını bir araya getirdik. İşte doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken vizesiz 10 balayı rotası...

profil
BT Ekip
17.07.2019
Vizesiz 10 balayı rotası

Kıbrıs  Sicilya ve Sardinya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adası… İklimi, tarihi, doğal güzellikleri, antik kentleri ve yemekleri ile size ilham verici günler yaşatacak olan bu adaya Türk vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırından yalnızca kimlik ile giriş yapabiliyor. Unutmayın, pasaportunuza işlendiği taktirde Yunanistan’a giriş yapamıyorsunuz…. Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele olmak üzere 5 bölgeden meydana gelen Kuzey Kıbrıs’ta 3-4 gün içerisinde hem denize girmek hem de gezmek istiyorsanız belli bir seçmenizi öneririz. Bedesten (St. Nicolas Kilisesi), Selimiye Camii (St. Sophia Katedrali), Büyük Han nedeniyle Lefkoşa ve Girne Kalesi, Bellapais Manastırı ile ünlü Girne’yi mutlaka görmeniz gerektiğini ekleyelim. 


Beş adadan oluşan gözde balayı rotası Seyşeller, Karayip – Afrika karışımı bir kültüre sahip olan ve doğal güzellikleri  ile dikkat çeken bir ülke. Ulaşım kolaylığı, gurme lezzetleri ve dünyanın en özel plajları ile Seyşeller kesinlikle listenizde olmalı.  Seyşeller rotası için Mina Karanis’in detaylı rehberini okuyabilirsiniz. 


Makedonya yalnızca yedi yüz bin nüfuslu küçük bir Balkan ülkesi. Fakat bu küçük ülke 3-4 günlük bir seyahat için size tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını sunmaya hazır. Vardar Nehri’nin kıyısına kurulu başkent Üsküp, Ohrid Gölü kıyısındaki Ohrid, Bitola (Türkçe adıyla Manastır) ve Tetova mutlaka görmeniz gereken 4 nokta. Bu şehirlerin hem mimari yapısı ve doğal güzellikleri hem de lezzetleri sizi büyüleyecek. Cevabi, börek ve Kaymaçina’yı tatmadan dönmeyin. TL ile neredeyse eşdeğer alım gücü ise bonus! Hem hesaplı hem de romantik bir balayı rotası olarak not alabilirsiniz.


17 bin adadan oluşan Endonezya doğal güzellikleri ile ‘egzotik’ balayı rotalarının başında geliyor. En çok Jakarta, Bali ve Sumatra adaları ile ünlü olan ülkenin tek dezavantajı yanardağ, tsunami ve deprem gibi doğal afetlerin sıkça yaşanması… Yine de dünyanın en büyük ikinci biyoçeşitliliğini barındıran ülke kayda değer bir balayı rotası. Sürekli yağış alan Endonezya’ya Nisan-Ekim ayları arasında seyahat edilmesi öneriliyor. 


Ülkemizden direkt uçuş da bulunan Maldivler, son yıllarda Türklerin de popüler destinasyonu haline geldi. Ünlü balayı rotası hakkında fazla söze de gerek yok, tek uyarım; denizde vatos ya da bebek köpek balığı gibi hayvanlardan tedirgin oluyorsanız sizin için doğru yer değil. (Mina Karanis)


Karadağ nam-ı diğer Montenegro, adından da anlaşılacağı üzere kara dağlar ile çevrilidir. Podgorica havalimanına indikten sonra yolculuğunuz boyunca doğası kendisine sizi hayran bırakacak. Bir taraftan Adriyatik Denizi bir taraftan yemyeşil doğası sizi kucaklayacak. Sadece doğası değil Kotor’a geldiğinizde adeta Orta Çağ kasabasında gibi hissedeceksiniz kendinizi. Ülkenin para birimi Euro. Avrupa ülkelerine göre her şey çok daha uygun fiyatlı. Eylül ayına kadar ziyaret etmek en uygun zaman, hatta denize bile girebilirsiniz.  (Mina Karanis) 


Dünyada 3 resmi başkente ve 11 resmi dile sahip olan tek ülke olan Güney Afrika pek çok açıdan şaşırtıcı… Yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town ve yargı başkenti Bloemfontein olan ülkenin şüphesiz en çok bilinen noktası Cape Town. Sahilde penguenler ile fotoğraf çektirmek, Kruger Park’ta safari, Drakensberg’de trekking yapmak notlarınız arasında yer almalı…


Güney Amerika kültürüne yakından bakmak, tangonun başkenti Buenos Aires’te dansa ayak uydurmak ve dünyanın en ünlü et yemeklerini tatmak için Arjantin doğru rota… Bu ülkeye seyahat etmek için tavsiye edilen dönem bahar ayları olan Eylül- Kasım arası. 


Samba, futbol ve Amazon Ormanları ile ünlü Brezilya’yı balayı rotası olarak belirlemeniz için çok daha fazla neden var. Atlas Okyanusu kıyısındaki bu benzersiz ülkede Rio Karnavalı’na katılabilir, dünyaca ünlü plajlar Copacabana ve Ipanema’da yüzebilir ve cesaretiniz varsa tehlikesi kıtaları aşan Favela bölgesine adım atabilirsiniz. Kanun tanımayan bölge olarak bilinen Favela’ya ancak yerli bir tanıdığınız varsa gitmenizi öneririz. 


Türklerin uğrak tatil noktalarından biri haline gelen Tayland’a ülkemizden birçok tur şirketinin de düzenli turu bulunuyor. Güler yüzlü ve misafirperver bir halka sahip. Phuket adasını özellikle not alın. Egzotik meyvelerini tadarken, denizin ve güneşin keyfini çıkarabilir, tapınakları gezebilirsiniz. Tay mutfağını ve tay masajını denemeden dönmeyin! (Mina Karanis)

Bonus: Vizesiz 10 seyahat önerisi ve Türkiye'nin en özel 5 plajı .


Önceki ve Sonraki
Haberler