EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Vizesiz 10 seyahat önerisi

Türkiye'den vize istemeyen onlarca ülke var. Seyahat yazarı Mina Karanis bayram yaklaşırken vizesiz tatil için 10 rota önerdi.

profil
Mina Karanis
27.05.2019
Vizesiz 10 seyahat önerisi

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna, Osmanlı Dönemi’ni de içinde bulunduran köklü bir tarihe sahip. Şehrin içinde 90lı yıllardan hala Yugoslavya Savaşı’ndan kalma bir hüzün kaplı. Halk Türkleri çok seviyor, her gittiğimiz yerde kapılarda karşılandık; misafirperverliklerini gösterdiler. Daha detaylı bilgi edinmek için Saraybosna yazıma göz atın.


Katar dünyanın en zengin ülkelerinden birisi, kişi başına düşen milli gelir 120bin USD civarında. Para birimi Katar Riyali. Ülkemizden Doha’ya yani Katar’ın başkentine direkt uçuş bulunuyor. Giderseniz mutlaka çöl safarisi veya çölde 1 gece konaklamalı kamplara katılın. İnci satışı çok yaygın ama sahteleri de bulunuyor o yüzden alırken dikkatli olun.


Lübnan’ı başkenti Beyrut, en ünlü yeme-içme ve eğlence hayatının ünlü olduğu ülkelerden biriydi; savaş dönemine kadar. Son yıllarda turistler korkarak seyahat etmeye başladılar. Günümüzde Beyrut tekrardan yapılanma sürecine girip, turizmi ayağa kaldırmaya başladı. Ziyaret ederseniz sizi her yönden tatmin edeceği kesin.


Uzun bir yolculuğu göze aldıysanız, Madagaskar neden olmasın? Doğa, egzotik hayvanlar, deniz, kum, güneş… 1 hafta kafa dinleyip, geldiğinizde her şeyi unutmuş olacağınız rüya gibi bir tatil.


Ülkemizden direkt uçuş da bulunan Maldivler, son yıllarda Türklerin de popüler destinasyonu haline geldi. Ünlü balayı rotası hakkında fazla söze de gerek yok, tek uyarım; denizde vatos ya da bebek köpek balığı gibi hayvanlardan tedirgin oluyorsanız sizin için doğru yer değil.


Ürdün’de bulunan Petra Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken, Dünyanın 7 harikasından birisi. Para birimi, Ürdün Dinarı. 


Uçaktan indiğiniz anda birçok özelliği ile Türkiye’yi andırıyor bu yüzden hiç kendinizi yabancı hissetmeyeceksiniz. Dünya’nın en büyük mozaik müzesi Bardo, beyaz kumlara sahip sahilleri ile Hammamet ve sevimli bir sahil kasabası olan Sidi Boi Said; hem tarihi hem doğası ile hem şehri gezebilir, hem de deniz tatili yapabilirsiniz.


Türklerin uğrak tatil noktalarından biri haline gelen Tayland’a ülkemizden birçok tur şirketinin de düzenli turu bulunuyor. Güler yüzlü ve misafirperver bir halka sahip. Egzotik meyvelerini tadarken, denizin ve güneşin keyfini çıkarabilir, tapınakları gezebilirsiniz. Tay mutfağını ve tay masajını denemeden dönmeyin!


Singapur ismi; sanskritçede aslan anlamına gelen “sinha” ve şehir anlamına gelen “pura”dan oluşuyor. Bu nedenle şehirde birçok aslan sembolü karşınıza çıkacaktır. Adanın tarihi 11.yüzyıla kadar gitmektedir, tarihe meraklı seyahat severlerimiz için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Sadece tarihi ile değil aynı zamanda şık restoranları, rooftop havuz ve barları ile de ön plana çıkıyor. Bu arada Singapur ziyaret edebileceğiniz en temiz ülkelerden birisi, hatta sakız çiğnemek yasak. 


Karadağ nam-ı diğer Montenegro, adından da anlaşılacağı üzere kara dağlar ile çevrilidir. Podgorica havalimanına indikten sonra yolculuğunuz boyunca doğası kendisine sizi hayran bırakacak. Bir taraftan Adriyatik Denizi bir taraftan yemyeşil doğası sizi kucaklayacak. Sadece doğası değil Kotor’a geldiğinizde adeta Orta Çağ kasabasında gibi hissedeceksiniz kendinizi. Ülkenin para birimi Euro. Avrupa ülkelerine göre her şey çok daha uygun fiyatlı. Eylül ayına kadar ziyaret etmek en uygun zaman, hatta denize bile girebilirsiniz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler