EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Türkiye'nin izolasyon adası: Mada

Türkiye'nin yerleşim yeri bulunan tek göl adası olan Mada, covid-19 nedneiyle giriş çıkışın yasaklanmasıyla birlikte izolasyon adasına dönüştü. Coronavirüs vakasının görülmediği ada hakkında merak edilenler yazımızda...

profil
BT Ekip
22.04.2020
Türkiye'nin izolasyon adası: Mada

Mada Adası Beyşehir Gölü'nde bulunan 32 adanın en büyüğü... Burası Türkiye'nin yerleşim yeri bulunan tek göl adası olma özelliğini taşıyor. Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı olan adada 30 hanede 180 kişi yaşıyor. Adanın ilçe merkezi olan Şarkikaraağaç'a uzaklığı yaklaşık 35 km. Yüzölçümü ise 8 buçuk kilometrekare. 


Adaya ulaşım göl üzerinden sağlanıyor. Ada halkı kuşaklardır ulaşım aracı olarak kayık kullanıyor. Karaya ulaşmak için 700 kürek çekmek gerekiyor. Çok fazla kişinin uğramadığı ada, Covid-19 salgını nedeniyle adaya giriş çıkışların da kapanmasıyla virüsten tamamen izole edilen bir alana dönüştü. Bugüne kadar ada sakinlerinin hiçbirinde Covid-19 hastalığı görülmedi.

Mutlaka okuyun: Türkiye'nin en özel 5 plajı


Aslında adada yaşam geçmişten bu yana, tam 200 yıldır izole bir şekilde sürüyor. Kış aylarında göl buz tuttuğu için ulaşımın kesildiği adada halk tarım, balıkçılık ve hayvancılık ile yaşamını sürdürüyor.


Coronavirüs döneminde, yaş ortalaması oldukça yüksek olan ada sakinlerinin ihtiyaçları, Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerince karşılanıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler