EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Doğa yürüyüşü için 4 rota

Türkiye'nin eşsiz tarihi mirası ve doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü 4 yürüyüş rotasını bir araya getirdik...

profil
BT Ekip
19.06.2020
Doğa yürüyüşü için 4 rota

Dünyanın en ünlü yürüyüş parkurlarından olan Likya Yolu, Türkiye'nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğini taşıyor. Uzunluğu 535 km olan bu yol Muğla'dan başlayıp Antalya'ya kadar uzanıyor. Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi hem tarihi hem de doğal güzellikler sunan Likya Yolu'nu 21 günde tamamlamak mümkün. Bu müthiş yolculuğa çıkmadan önce Kate Clow'un Likya Yolu isimli kitabını mutlaka okuyun ve telefonunuza bu güzergah için özel olarak geliştirilmiş uygulamalardan birini yükleyin. 


Çanakkale'den ve Balıkesir’e yayılan Kaz Dağları'nın yalnızca %10’u milli park. Bölgenin kalan kısmında köyler, tarlalar ve maden ocakları bulunuyor. Burada profesyonel doğa yürüyüşü için uzman rehberlerle birlikte yola çıkmalısınız.  Dünyanın en yüksek oksijen oranlarından birine sahip olan bölgede İda Dağı'nın kahraman olduğu mitolojik öykülerin merkezinde yol alacak ve şelaleler içinde yüzme şansı yakalayacaksınız. 


Kaçkarlar’ın Artvin-Rize arasındaki rota ile en özel yürüyüş bölgelerinden... Derin vadilerin, yeşil ormanların, dağ göllerinin, nefis çay tarlalarının ve ırmakların eşliğinde 30 günde tamamlanabilen rotayı uzman rehberler eşliğinde daha kısa süreli de deneyimleyebilirsiniz. Bölge ile ilgili kitapları okumayı atlamayın!


Kayseri'yi çevreleyen Aladağlar, pek çok türküye konu olmuş bir doğa harikası... Sizi buzul kayalıklar, kanyonlar, şelaleler ve mağaralar ile karşılayan bu bölgenin rakımı neredeyse 4.000... 

Bonus: Türkiye'den 4 ekoturizm alanı


Önceki ve Sonraki
Haberler