EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Türkiye'den 4 ekoturizm alanı

Türkiye’de Orman Genel Müdürlüğü tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan ekoturizm alanları, 7’den 77’ye herkese doğa içinde konaklama, yürüyüş ,bisiklet rotaları ve doğal habitatı keşfetme imkanı sunuyor. İzmir, Adana ve Köyceğiz'den dikkat çeken rotaları bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
30.05.2020
Türkiye'den 4 ekoturizm alanı

İzmir’in Anadolu’ya açılan kapısı Kemalpaşa’da, Nazarköy Ekoturizm Alanı 25 km’lik yürüyüş ve bisiklet parkuruna sahip. İzmirliler 3 bin yıllık Hitit anıtını ziyaret ederek ormanı keşfe çıkabiliyor. Ekoturizm alanına ulaşmadan önce Nazarköy meydanında, renk renk boncuklarla dolu çarşıda bir mola verip el yapımı ürünlerden edinebilirsiniz. 


Adana’nın Aladağ ilçesi Meydan Yaylası Ekoturizm Alanı 19 km’lik parkuru ile ormanda yürümeyi, koşmayı özleyen vatandaşları bekliyor. 700 metre rakımda bulunan yayla, ardıç, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri ile iç içe... Kır lokantaları, kahveler, bakkallar hizmet veriyor. Telefon ve elektriğin mevcut olduğu yaylada, yayla mimarisine uygun ahşap ve taş yapılarda konaklayabilirsiniz. Ormanlık alan kıyısında kamp kurularak piknik yapılabilir. 


Dünya’da sadece Köyceğiz Gölü çevresinde orman oluşturabilen Anadolu sığla ağacı 65 milyon yıldır burada ve 16 km’lik yürüyüş ve bisiklet parkurunu içeren Kavakarası Ekoturizm Alanı’nın içinde yer alıyor.


Yine Köyceğiz’de Çandır Ekoturizm Alanı’nda 35 km’lik parkurda Kaunos Antik Kenti’ni, Köyceğiz gölünü ve Dalyanı seyredecek orman köylüsü ve bal ormanları ile tanışma imkanı bulacaksınız.


Önceki ve Sonraki
Haberler