EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Ev dekorasyonunda kumaş seçimi

Mobilyalarınızı ve evinizi yenilemek için anahtar parçanız kumaş olabilir... İç Mimar Hakan Kütahya uygun doku ve kumaş seçimi hakkında pratik bilgiler paylaştı.

profil
BT Ekip
21.04.2021
Ev dekorasyonunda kumaş seçimi

Dokular, kullanacağınız tonlar ve hangi tarzı seçtiğinize bağlı olarak değişecektir. Kışın daha tüylü ve kalın, sıcak tutacak kumaşları tercih ederken, yazın daha serin tutacak ve ince dokulu kumaşları seçeriz genellikle. Ben, kadife kullandığım alanlarda destekleyici kumaşları koton tercih ediyorum. Ama asla keten ile kadifeyi bir arada kullanmıyorum. Kışı çağrıştıran kadife ile yaz hissiyatı veren keten birleştirildiğinde tam bir kafa karışıklığı yaratıyor. Dolayısıyla ben de her bir kumaşı ve dokuyu tarza göre ayırıyorum. Son dönemin revaçta olan kumaşı buklet ile koton ve derileri ise bir arada kullanmayı tercih ediyorum.


Biraz önce bahsettiğim tarza göre ayırma kısmına geri dönelim. Bu konuda da bu yaza özel bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. Bohem tarz bu sene de bizi sarıp sarmalıyor. Neler kullanılmalı derseniz de; hasır dokulu sepetler, keten kumaştan yapılmış kırlentler, çuval kumaş dediğimiz ham ipek keten dokumalı kumaşların karışımı perdeler ve bunlara benzer malzemelerle bu yazın tarzını belirleyebilirsiniz. Burada tercih ettiğim ürünlerin ton-sürton olmasına çok önem veriyorum. Ama arada renk kullanmak isterseniz de aralara katacağınız yeşiller en uygunu olacaktır. Ihlamur yeşili gibi sıcak tonlu yeşilleri, uçuk somonlar ve kiremit renkleri ile destekleyebilirsiniz. Yine aralarda kullandığınız masif patineli mobilyalara keten dokulu kumaşlar destek olacaktır. 


Eğer mobilyalarınızı lake seçerseniz bu birleşimin oluşturacağı sıcak etkiden uzaklaşıp, anlam kargaşası yaratabilirsiniz. Lake demişken, her malzemenin bende bir tarzı çağrıştırdığını söylemek isterim. Lake benim için minimal tarzı yansıtıyor. Mesela ince, uzun bir tv ünitesi, karşısında gri tonlarda tek bir üçlü koltuk, desensiz bir halı ve cam sehpayı gözünüzde canlandırdığınızda ne demek istediğimi daha kolay anlayacaksınız.


Kısaca dokularla oynarken hep tarzınıza ve oluşturduğunuz görsellere göre çeşitlendirip sınıflandırabilirsiniz. Ben kafamda canlandıramıyorum diyorsanız bunu geliştirmek için çeşitli uygulamalardaki ve web sitelerindeki görselleri takip edebilirsiniz.

Bonus: Akdeniz mavisini evinize taşımanın 4 yolu


Önceki ve Sonraki
Haberler