EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Tüp bebek ve ikiz olasılığı

Tüp bebek tedavilerinde sıkça merak edilen konulardan biri 'ikiz bebek' olasılığı. Prof. Dr. Bülent Tıraş çoğul gebelik olasılığı ve riskleri hakkında yazdı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
07.12.2018
Tüp bebek ve ikiz olasılığı

Tüp bebek tedavisinde (İVF) çoğul gebelik olasılığı

İnfertilite ile mücadele eden aileler, gebe kalma olasılığını artırmak için tüp bebek tedavisi (İVF) gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, çoğu tıbbi prosedür gibi, tedavi görmeden önce göz önünde bulundurulması gereken ihtimaller, riskler ve komplikasyonlar vardır. Doğurganlık tedavisi ile ilişkili en yaygın olasılıklardan biri, çoğul gebeliktir.

Tüp bebek tedavisinde (İVF) çoğul gebelik olasılığı neden artar?

Çoğul gebeliğin en yaygın nedenlerinden biri, tüp bebek tedavisi sırasında rahme transfer edilen embriyo sayısıdır.

Daha önce doğurganlık tedavilerini araştırdıysanız, tüp bebek tedavisinin döngü başına maliyetini biliyorsunuz. Bu önemli maliyet faktörü nedeniyle, bazı hastalar hamilelik şanslarını artırmak için daha fazla sayıda embriyo transfer etmek ister.

Ancak, çoğul hamilelik ile ilgili önemli riskler vardır. Ayrıca hastalar daha yüksek doğum masraflarının da farkında olmalıdır. Birçok durumda, ikiz veya çoklu doğumlar için sezaryen gereklidir.

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebeliğin riskleri var mıdır?

Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, ikiz veya daha çoklu gebelik gerçekleşirse, herhangi bir zaman için komplikasyon riski artar. İkizler arasında görülen en yaygın risklerden bazıları şunlardır:

  • Prematüre (erken) doğum: İkizlerin yarısından fazlası erken doğmaktadır. Bu durum, vakaların yaklaşık % 60'ında görülür.
  • Düşük doğum ağırlığı: Birçok ikiz erken doğmuş olduğundan, genellikle daha düşük doğum ağırlığına sahiptir. Aslında yeni doğan ikizlerin yarısından fazlası 2.5 kilogramdan daha düşük kiloda doğmaktadır.
  • TTTS (İkizden ikize transfüzyon sendromu): Bu, plasenta içindeki kan damarlarının bir bebeğe çok fazla kan akışı sağlarken diğer bebeğe ise çok az kan akışı sağladığında gerçekleşen ciddi bir durumdur. TTTS her iki bebek için de ölümcül olabilir. Bu durum, tek yumurta ikizlerinin yaklaşık % 10'unda gerçekleşir.
  • Preeklampsi: Hem anne hem de bebek için tehlikeli olan bu durum aşırı hipertansiyon, idrarda protein kaçağı ve bacakların şişmesi ile karakterizedir. Preeklampsi riski, ikiz bebek bekleyen annelerde 2 kat daha yüksektir.

Tedavinizi doğru bir şekilde yöneterek, doktorunuz çoğul gebelik için bahsedilen riskler olmadan gebe kalmanıza yardımcı olabilir. Bir doğurganlık uzmanı olarak, doktorunuzun amacı sağlıklı bir bebek doğurmanıza yardımcı olmaktır.

Çoğul gebelik riskinin azaltılması

Yaş, aile öyküsü, vücut kitle indeksi, prognoz (bir hastalığın seyri) ve embriyo gelişim evresi gibi, bir hastanın çoğul gebelik riskini azaltırken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli faktörler vardır.

Örneğin, embriyo transferi için 5. güne kadar beklemek, transferin 3. günde gerçekleştirilmesinden daha az riskli olabilir. Blastosist kültürü ve transferi olarak adlandırılan bu süreç, doğurganlık uzmanınızın transfer için en uygun olan ve gelecek vadeden embriyoları seçmesine izin verir. Sonuç olarak gebelik oranı aynı kalır ancak daha az embriyo gereklidir.

Eğer tüp bebek yaptırmayı düşünüyorsanız daha fazlasını öğrenmek için bir tüp bebek merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Öncelikle yapılması gereken konsültasyon sırasında, tedavinizle ilgili her türlü sorunuza cevap alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler