EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Yılbaşı öncesi Noel pazarları turu

Aralık ayının ilk üç 3 haftası pek çok Avrupa şehrinde Noel pazarları kuruluyor. Yöresel yiyecek, içecekler ve hediyelik eşyalar sunulan küçük ahşap kulübelerle dolu Pazar alanlarında buz pateni yapabilir, yılbaşı konserlerini dinleyebilirsiniz. Seyahat yazarımız Selin Semerci Avrupa’nın en sevilen Noel pazarlarını yazdı.

profil
BT Ekip
09.12.2018
Yılbaşı öncesi Noel pazarları turu

Almanya’nın birçok şehrinde Noel pazarlarına rastlamak mümkün. Ülkenin en eski ve en popüler Noel pazarı Nuremberg’de kuruluyor. En büyük Noel pazarı Stuttgart’a ve en otantik olanı ise Noel’i 360 gün yaşatan Rotenburg’ta kuruluyor. Berlin’de ise aynı anda 3 farklı yerde Noel pazarı kuruluyor eğer Berlin’e giderseniz üçüne de mutlaka uğramalısınız. (Berlin Noel Pazarları: Gendarmentmarkt, Lucia Christmas Market, Kulturbrauerei)  

Yılbaşı öncesi Noel pazarları turu

Grimm Kardeşler’in masallarındaki gibi bir Noel yaşamak istiyorsanız Fransa’nın Alsace Bölgesi’ni ziyaret edin. Bu bölgede özellikle Colmar ve Strasburg şehirleri ve bu şehirler arasında kalan kasabalar (Eguisheim,Obernai ve Kaysersberg) adeta masallardan fırlamış gibi! Bu şehirlerin kurabiyeye benzeyen evlerle dolu sokaklarında Noel pazarlarını gezebilir, sıcak şarabınızı yudumlayabilir, Noel Baba ve Elflerle fotoğraf çektirip masallardaki gibi bir Noel yaşayabilirsiniz. Bu turu yapmak için İsviçre’nin Basel şehrine uçup, trenle kolaylıkla Strasburg’a ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Basel’e gitmişken Basel’in Noel pazarını gezebilir ve İsveç fondüsünün de tadına bakabilirsiniz.

Yılbaşı öncesi Noel pazarları turu

Henüz gitmediyseniz evinizdeki çocuğa, evde çocuk yoksa içinizdeki çocuğa bir sürpriz yapın ve onu yeni yıl arifesinde Disneyland’a götürün! Disneyland’da Noel pazarları kurulmuyor ancak Noel coşkusunu ve heyecanını yaşamak için sihirli adreslerden biri. Noel zamanı tüm Disney karakterlerini özel yılbaşı kostümleri içinde görebilir, gece geç saatlere kadar açık kalan parkta gezebilir, yılbaşı ağacınız için Disney karakterlerinden yapılmış süslemeler alabilir ve gece sonunda pembe Disney şatosu önünde düzenlenen kar temalı havai fişek gösterisini izleyebilirsiniz.

Yılbaşı öncesi Noel pazarları turu

Yeni yıl arifesini Avrupa’nın bu soğuk Viking ülkesinde geçirmek kulağa biraz tuhaf gelebilir. Ancak Kopenhag ne kadar soğuksa insanları da o kadar sıcakkanlı ve keyifli. Kopenhag’da Noel pazarı, Tivoli Bahçeleri’nde kuruluyor. Tivoli, aktif çalışan bir lunapark olduğu için olağanüstü bir atmosferi var. Özelikle yılbaşı gecesi burada olursanız yılbaşına özel hazırlanmış pek çok eğlenceye şahit olabilir ve gece yarsı düzenlenen havai fişek gösterilerini izleyebilirsiniz. Yerel lezzetleri seviyorsanız Frikadeller köftelerini ya da üstü açık sandviç Smorrebrod’u denemeyi unutmayın!

Yılbaşı öncesi Noel pazarları turu
Önceki ve Sonraki
Haberler