EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Telsiz ortodonti hakkında merak edilenler

Etkileyici bir gülüşün altın kuralı düzgün dişler... Diş tedavisi olmak isteyen fakat tel kullanmak istemeyenler için telsiz ortodonti hakkında altın değerindeki tavsiyeleri DentGroup Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortodonti Uzmanı Doktor Cihan Çapan anlattı.

profil
BT Ekip
28.09.2019
Telsiz ortodonti hakkında merak edilenler

Çarpık dişlere sahip olmak toplum içinde kişilerin özgüvenlerinde kırılmalar meydana getirebiliyor. Hızlı ilerleyen ve gelişen teknolojik sistemler sağlık alanlarında alternatifler sağlarken, tedavi süreçlerinde de hastalara konfor alanı yaratıyor. Ağız ve diş yapısında estetik görünüm ve kusursuz bir gülümseme çocuk, genç, yetişkin herkesin kendilerinde istedikleri özelliklerden bir tanesidir. Bu istek için geleneksel diş telinin ortaya çıkardığı estetik görünüm kaygısı yerini telsiz ortodonti tedavisine bıraktı.

1.    Telsiz ortodonti nedir?

  • Telsiz ortodonti tedavisinde dişleri tel değil dişlerin etrafını saran şeffaf diş plakları hareket ettirir. Bu şeffaf diş plakları istenildiği zaman hasta tarafından çıkartılabilir. 
  • Kişilerin üst ve alt çenesi 3 boyutlu tarayıcılarla taranır ve bu veriler sanal ortama aktarılır. 
  • ClinCheck denilen tedavi planı simülatörü sayesinde tedavi sanal ortamda hekim tarafından planlanır. Yani tedaviye daha başlamadan tedavinin sanal ortamda nasıl biteceğini görmüş oluyoruz. Tedavi planı bittikten sonra şeffaf plakların üretimine geçilir ve tedaviye başlanır. Şeffaf plakların sayısı ve tedavi süresi bu hareketin uzunluğuna göre değişmektedir.

 

2.    Telsiz ortodontinin tedavi süreci ne kadar sürer ve kimler bunu kullanabilir?

  • Geleneksel diş telleriyle ortaya çıkan “estetik kaygı” ve “uzun tedavi” sürecinden çekinen kişiler telsiz ortodonti tedavisine başvuruyor. Bununla birlikte yetişkinlerden ziyade çocuklar üzerinde de tedavi uygulanabilmektedir.
  • Telsiz ortodonti tedavisinde, tedavi süresinin tamamen vakaya göre değişkenlik göstereceğini söylemek doğru olacaktır. Hafif vakalar ortalama 7-8 ay kadar sürmektedir. Orta ve ağır vakalarsa yine 1-2 sene aralığında değişen sürelerde tedavi edilmektedir. Ancak tedaviye ne zaman başlanacağı ve ne kadar süreceğini tam anlamıyla netleştirmek için mutlaka hastanın muayene olması gereklidir.

 

3.    Telsiz ortodonti tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Telsiz ortodonti (invisalign) tedavisinin en büyük avantajı neredeyse hiç görünmemesidir. Yıllarca diş teli takmak istemeyenlerin tedavi seçeneğidir. Telsiz ortodonti tedavisinin diğer büyük avantajı da istenildiği zaman şeffaf diş plaklarının rahatlıkla çıkartılıp yeniden takılıyor oluşudur. Hayatın en önemli anlarından olan düğün, mezuniyet, seminer vb. özel günlerde diş plaklarının çıkartılabilir olması hastalar açısından büyük avantaj sağlar.
  • Diş teli tedavisinde hastaların diş telleri ile karşı karşıya kaldıkları en büyük sıkıntıların başında teller arasında kaçan yiyecek artıkları ve belli başlı yiyecekleri yiyememe geldiği söylenebilir. Şeffaf plak tedavi yöntemini seçen hastalarda ise bu durum tam tersi. Bu şeffaf plaklar, yemek esnasında çıkartılabildiği için hiçbir sınırlama olmadan yiyecek ve içecek tüketilmesine izin verilebiliyor.
  • Çok hijyeniktir. Normal diş telleri tüm tedavi boyunca dişlerin üzerinde yapışık olarak kalır ve temizliği zordur. Telsiz ortodonti yani invisalign tedavisinde şeffaf plakları her 15 günde bir değiştiriyoruz. Yani 15 gün sonra tertemiz yeni plağımızla tedavimize devam ediyoruz. Bunun yanında plakların temizliği ve bakımı çok basittir. Invisalign tedavisinde dişlerimizi fırçalayacağımız zaman plaklarımızı çıkartmamız yeterlidir.
Önceki ve Sonraki
Haberler