EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Neşe veren aromaterapi yağları

Baharın gelişini pandemi nedeniyle tam olarak yaşayamıyoruz. Yoga eğitmeni ve İzmir Homemade Aromaterapi işletmecisi Duygu Sayılgangil neşe, mutluluk ve enerji veren yağları anlattı...

profil
BT Ekip
23.04.2021
Neşe veren aromaterapi yağları

Baharın gelişi ile birlikte içimizdeki neşe ve mutluluk çoğalır. Toprağın ekildiği, bu nedenle yüksek enerjiye ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz. Yazdan önce tohumlarımızı ekeriz ki sonbahara kadar hasadımızı yapabilelim. İnsan doğayla muazzam bir uyum içindedir. Doğanın çiçek açmasıyla içsel enerjimiz de artış gösterir. Pandemi nedeni ile bunu çok iyi yaşayamasak da uçucu yağlar her daim bunun için yanımızdadır. 

Bu sefer bize neşe, mutluluk ve enerji veren yağlardan bahsedelim istedim.  Düşen motivasyonumuzu arttırırken, bilgisayar başındayken, ders çalışırken ya da aşırı odaklanma gereken işleri yaparken nelerden faydalanabiliriz? Dikkat dağınıklığı, odaklanma, uzayan işleri çabuk bitirmek ne ile kolaylaşabilir? Bu tür durumlar için olmazsa olmazlarımız narenciyelerdir. 

Neşe ve mutluluk veren aromaterapik yağlar içinde ilk sıralananlar “Portakal”, “Mandalina”, “Greyfurt” ve “Limon” ile tanışalım.


Hepimizin en iyi bildiği ve ülkemizde bolca yetişen bir meyvedir. Menşei İsrail, İtalya, İspanya ve ABD’dir. Uçucu yağı; dış kabuklarının preslenmesi ile yöntemiyle elde edilir. Portakalın kabuğunu kestiğiniz anda dışındaki küçük keseciklerden küçük partiküller halinde ona faydasını ve kokusunu veren moleküller havaya yayılmaya başlayacaktır. İşte soğuk pres yöntemiyle bu keseciklerden bitkinin özü elde edilir. Distilasyon yöntemiyle de uçucu yağ elde edebiliyor olsak da en çok tercih ettiğimiz ve en uzun ömürlü olanı soğuk pres yöntemi ile çıkarılan uçucu yağdır.  Sinir sistemimizi, psişik duygusal yapımızı ve sindirim sistemimizi etkiler. Stres, depresyon, insomnia, anksiyete, ajitasyon ve yorgunluk belirtilerinde vücutta sadece koklamak bile kısa sürede sakinlik, neşe ve motivasyon sağlayacaktır. Psikolojik anlamda kaygı giderici yağlar arasındadır. Hem huzur verir hem de ruhumuzu canlandırır. Masaj yağlarında kullanımı bedensel aktiviteleri uyumlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Portakal kabuğu iyi bir doğal temizleyici komponent olan limonen içerir. Bu nedenle özellikle bulaşık makinalarımızda kötü kokuları da gidermek için portakal uçucu yağımızı deterjan gözüne 3-4 damla koyarak kullanabiliriz. 


Özellikle Bodrum ile özdeşleştirdiğimiz, elimize aldığımız anda kokusu bile bizi bir yerlere götüren çok değerli bir meyvedir. İtalya ve Arjantin kökenlidir. Portakal gibi kabuğundan soğuk presleme ile uçucu yağını elde ederiz. Güneşe karşı citrus grubu içinde fotoseptik olmayan, bu nedenle bir baz yağ ile seyreltip tene sürdüğümüz uygulamalarda en çok tercih ettiğimiz uçucu yağdır. Hatta bu nedenle de firmamızın kolonya tercihi limon yerine mandalinadan yana olmuştur. Monoterpen ve limonenden oluşan bu güzel uçucu yağ ruhumuza can verir. Kaygı giderici ve antidepresan etkileri mevcuttur. Birçok parfümde üst nota olarak kullanılır. Erkekler için libidal enerjiyi arttırıcı olarak da tercih edilebilir. Adaçayı, Itır, diğer narenciyeler, Lavanta, Ylang Ylang, Palmarosa, Mür gibi yağlarla ile karışımı uygundur. Strese bağlı tansiyonda etkili olan mandalina uçucu yağı aynı zamanda baz yağ ile seyreltilerek vücutta selülit ve akne sorunlarında da kullandığımız bir uçucu yağdır. 


Menşei İsrail, Güney Afrika ve ABD’dir. Diğer narenciyeler gibi uçucu yağı soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Ağırlıklı limonen içeren bir uçucu yağdır. Antidepresan özelliği kadar antioksidandır da. Kaygı gidericidir. Lenflerde etkilidir. Selülit bakımında biberiye ile birlikte bir baz yağ ile karıştırılarak masaj yağı olarak kullanılır. Ardıç, Nane, diğer narenciyeler ve Yasemin, Itır, Palmarosa uçucu yağı ile güzel karışımlar oluşturulabilir. Havayı temizler, detoksifikasyon sağlar. Ve enerjimizi düzenler. 


Toprakları; İtalya, ABD, Arjantin, Sicilya ve Kıbrıs’tır. Fotoseptik bir uçucu yağdır. Antibakteriyel etkileri nedeniyle sık kullanırız. Gümüşlerimizi parlatırken karbonat ile iyi bir temizleyicidir. Yine çamaşır ve bulaşık makinelerimizde kullanabiliriz. Antioksidandır ve kaygı giderici yağlar arasındadır. Bu bölümde saydığımız tüm narenciyeler gibi ruhumuza can verir. Neşe ve mutluluk hissettirir. Diğerlerine göre daha taze bir kokusu vardır. Varisli bölgelerde baz yağ ile karışım yapılarak masaj yağı olarak kullanılabilir. Basit baş ağrılarında, genel yorgunluk hislerimizde, odaklanma sorunlarımızda oldukça etkilidir. 

Saydığımız tüm bu uçucu yağları yoğun konsantrasyon gereken çalışmalardan önce buhurdanda yakarak koklamak, koku yayıcıların üzerine sürerek ortamı kokulandırarak çalışmak, yoğun stres dönemlerinde, kaygılı ve endişeli anlarımızda kullanmak vücutta enerji dengelemesine ve neşe / mutluluk gibi duygularımızın kaygı/endişe gibi duygularımızdan öne çıkmasını sağlayacaktır. 

Kaynakça: 
Tisserand, R. & Young, R. (2014) Essential oil safety, 2nd Edition. Churchill Livingstone Elsevier. 

Mutlaka okuyun: Sakinleştirici 5 uçucu yağ


Önceki ve Sonraki
Haberler