EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Son günlerde oyuncu Neslihan Atagül'ün hastalığı olarak gündeme gelen geçirgen bağırsak sendromunun, otoimmün hastalıkların altında yatan en büyük nedenlerden biri olarak gösterildiğini söyleyen Uzm. Klinik Psikolog, Uzm. Dyt. Merve Öz önemli bilgiler paylaştı.

profil
BT Ekip
19.01.2021
Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Son dönemde oyuncu Neslihan Atagül'ün hastalığı olarak gündeme gelen geçirgen bağırsak sendromunun, otoimmun hastalıkların altında yatan en büyük nedenlerden biri olarak gösterildiğini söyleyen Uzm. Klinik Psikolog, Uzm. Dyt. Merve Öz,  beslenme hatalarından strese, antibiyotikler, antideprasanlar olmak üzere gereksiz ilaçlardan bakteri ve / veya virüs virüs gibi patojenlere kadar birçok etkenin bağırsak geçirgenini etkileyerek hastalıklara zemin hazırladığını söyledi. 

Leaky Gut ya da halk arasında bilinen ismiyle geçirgen (sızdıran) bağırsak sendromu farklı sebeplerle ortaya çıkan bir sindirim sorunu. Normal şartlarda bağırsakta bulunan sıkı bağlar, sadece sindirilmiş besinlerin, mineral ve vitaminlerin geçişine izin veriyor. Bu sıkı bağlarda açılma yaşanması durumunda ortaya geçirgen bağırsak sendromu çıkıyor. Uzm. Klinik Psikolog, Uzm. Dyt. Merve Öz'ün verdiği bilgiye göre,  bağların açılmasıyla birlikte toksinler, mikroplar, sindirilmemiş yiyecek parçalarının geçişine imkan sağlanmış oluyor. 


Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi  Uzm. Klinik Psikolog, Uzm. Dyt. Merve Öz sözlerine şu şekilde devam etti: “Bugün, alerji, astım, otizm, kronik yorgunluk sendromu, depresyon / anksiyete, egzema, haşimoto troidi, multiple skleroz, sedef, romatoid artirit, ülseratif kolit, ürtiker, Alzheimer vb. hastalıkların kökeninde bu sendrom tartışılıyor. Bu yüzden bu hastalıkların tedavi edilmesi için geçirgen bağırsak sendromunun gözden geçirilmesi önem taşıyor. ”

 “Hipokrat MÖ 450 yılında bütün hastalıklar bağırsaktan başlar, bağırsak hasta ise geri kısmı da hastadır demiştir. Günümüzde ise bağırsaklar ikinci beyin olarak kabul edilir ”diye konuşan Uzm. Dyt. Merve Öz sözlerine devam etti:

“ Bağırsaklarımızda hem iyi bakteriler hem de zararlı bakteriler bulunuyor. İyi bir beslenme düzeni ile bağırsaktaki bakterilerin sayısı artarken, kötü beslenmede kötü bakterilerin sayısı arttığı gibi iyi bakterilerin sayısı azalır. Bağırsak florası yeni adı ile bağırsak mikrobiyotası ne kadar güçlü ise zararlı bakterilerle mücadele de bir o kadar güçlü olur. Bağırsak mikrobiyotasındaki dengesizlik bağışıklığın düşüşüne neden olurken; obezite, alerji, anksiyete, depresyon gibi çeşitli nörolojik ya da psikolojik tehditlere yol açmaktadır. "


Geçirgen bağırsak sendromunun bir otoimmün yani bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu vurgulayan Dyt Merve Öz, stres, çevresel toksinler, beslenme yanlışları (saldırgan besinler), antiyobiyotikler, antideprasanlar başta olmak üzere gereksiz kullanılan ilaçlar, bakteri ve/veya virüs gibi patojenler ve organ bozukluklarının bağırsak geçirgenliğe sebep olabilecek etmenler arasında yer aldığını anlattı. 


Geçirgen bağırsak sendromunun tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ve öncelikle de hastalığa sebep olan diğer nedenlerin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri, Uzm. Klinik Psikolog, Uzm. Dyt. Merve Öz, şu bilgileri verdi: “ilaç tedavisinden ziyade doğal beslenme, geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde oldukça önemlidir. Doğal olmayan besinler çok fazla tarım ilacı, ağır metal ve benzeri zararlı bileşene maruz kalırlar. Dolayısıyla doğal olmayan besinler bağırsak duvarına daha fazla zarar verme potansiyeline sahiplerdir. 


Bağırsak onarılana kadar 3-6 hafta kadar bir fonksiyonel tıp diyetisyeni ya da hekimi gözetiminde eliminasyon diyeti yapmak geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde çok etkilidir. Yaklaşık 8-10 saat kaynamış kemik ve et suyu glutamin, lizin, glisin içereceğinden dolayı bağları onaracaktır. Fermente sebzeler yani ev turşuları bağırsak mikrobiyotasının zenginliğini artırıp koruyucu duvar oluşturması açısından önemlidir. Laktoz intolaransı olmadığı takdirde fermente süt ürünleri de bağırsak mukozasını ve geçirgen bağırsağı onarır. Omega 3 yağ asitleri de bağırsak tamiratında önemli rol oynamaktadır. Glutamin, Glisin, Lizin, Prolin bağırsak bariyerinin onarımını gerçekleştiren proteinlerdir.” 

Mutlaka okuyun: Detoks hakkında bilmeniz gerekenler


Önceki ve Sonraki
Haberler