EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Yaz aylarında fit kalmak için 5 öneri

Gecelerin uzadığı, sosyal hayatın arttığı bu sıcak dönemi fit kalmak için nasıl fırsata çevirebiliriz? Fitness antrenörü Cem Sarpay, forma girmek için pratik öneriler paylaştı.

profil
BT Ekip
12.07.2021
Yaz aylarında fit kalmak için 5 öneri

Bilindiği gibi su tüketimi hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir yaşam için çok önemli! Birçok kişi hava ısınmadıkça ya da efor sarf etmedikçe su içmiyor ve özellikle kış aylarında çay, kahve gibi içecekler ile bu tüketimi fark etmeden kısıyor. Ancak yaz aylarında bunu ayarlamak çok daha kolay ve zevkli! Soğuk bir suyu sıcak havada içmek alternatifi olmayan bir ihtiyaç... Bu nedenle güne suyla başlayın, yemeklerden en az 20 dk önce bir büyük bardak su için ve gün içinde yine bol bol su tüketin! Bu sayede hem tokluk hissi artacak hem de metabolizmanız iyi çalışacak!


Sıcak havalarda soğuk bir şeyler içmek isteği çok fazladır ancak asitli, alkollü ya da çok kalorili içecekler tehlikeli olabilir! Bunun için küçük bir yağ yakıcı içecek tarifi paylaşıyorum. 1 kalem tarçını kırıp sıcak suda 5-10 dk beklettikten sonra o suyla demleyeceğiniz yeşil çayı, demini aldıktan sonra soğutup buz ekleyerek içebilirsiniz. Böylece tatlı ve şekersiz olan bu içecek ile yeşil çayın zayıflatıcı etkisinden faydalanmış olursunuz!


Yaz aylarında dışarıda daha çok vakit geçiriyoruz,  bunu fırsata çevirebilirsiniz! Eğer deniz ya da havuza günlük girme imkanınız varsa düzenli olarak 30-40 dakika yüzmek sizi serinletirken aynı zamanda kilo kontrolü için harika bir yaz etkinliği olacaktır! Ama bu imkan kısıtlı ise sabah erken saat yürüyüşleri ile de dinç kalabilirsiniz! Bu arada arkadaşlarınız ile yapabileceğiniz her türlü açık hava etkinliğini de değerlendirin; voleybol, basketbol ya da bisikletle dolaşma gibi aktivitelere eğlence amaçlı katılsanız bile yeterli...


Her ne kadar fruktoz içerse de yaz meyveleri doğru tüketildiğinde kilo kontrolü için mükemmel bir alternatif! Özellikle glisemik endeksi düşük kiraz- erik – elma - şeftali gibi meyveleri öğle yemeği ya da akşam yemeğinde öğün yerine koymak sabah kahvaltısında salatalık domates gibi gıdaları arttırarak doymak, dengeli bir beslenme planı ile sizi formda ve sağlıklı tutacaktır!

Mutlaka okuyun: Ne kadar meyve yemelisiniz?


Fitness aslında yaz, kış her zaman sizin en büyük silahınız! Ancak yaz aylarında dış aktiviteler ve sıvı ağırlıklı düşük kalorili beslenme ile form kontrolü sağlayıp fitness programınızı kısaltabilirsiniz, mesela haftada 2-3 gün 20-25 dakikalık kas çalışması şeklinde yapacağınız bir program diğer aktiviteler ve iyi beslenme ile sizi tüm yaz süresince formda tutmaya yetecektir! Şahsen ben her yaz böyle yapıp çok verim aldığım için denemenizi tavsiye ederim!

Bonus: Göbek eriten hareketler


Önceki ve Sonraki
Haberler