İYİ HİSSET - BESLENME

Sağlıklı beslenme çantaları hazırlamanın güvenilir ve pratik yolları

Okulların açılması ile birlikte ebeveynler, çocukları için sağlıklı ve güvenilir ürün arayışına başladı. ‘Çocuklarımız için kırtasiye alışverişi yaparken oldukça dikkatliyiz. Peki yıl boyunca önemli olan beslenme konusunda nasıl bir yol izlemeliyiz?’ diyen Metro Türkiye, çocukların gelişimi ve sağlığı için dengeli beslenmenin, yediğimiz gıdaların izini sürmenin ve gıda okuryazarlığının önemine dikkat çekmek üzere Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile bir araya geldi. Sağlıklı ve iyi bir okul dönemi için beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Dilara Koçak, besleyici ve dengeli öğünlerin neleri içermesi gerektiğinden tabakların nasıl ilgi çekici hale getirileceğine kadar birçok konuda ip uçları verdi

Sağlıklı beslenme çantaları hazırlamanın güvenilir ve pratik yolları

Yeni eğitim öğretim döneminin başladığı bugünlerde aileleri alışveriş telaşı sardı. Çocukların her gün kullandığı defterlerden boyama setlerine, kalemlerden kitaplara tüm kırtasiye ürünlerinde kalite ve güvenilirlik oldukça önemli. Yıl boyunca çocukların gelişimini etkileyen beslenme alışkanlıkları için tükettikleri gıdaların içeriği ise dikkatle ele alınması gereken bir diğer başlık.

Metro Türkiye, yeni okul döneminde okul alışverişinde ihtiyaç listesinde olmayan ama bütün bir yıl değer taşıyan sağlıklı beslenme için çocukların güvenilir kaynaklardan, kaliteli ve tarladan sofraya izlenebilir gıdalar ile beslenmesinin öneminin altını çiziyor. Metro Türkiye, ‘Beslenme çantanda ne var?’ diyerek hem ailelerin gıda okuryazarlığı konusunda farkındalığını artırmak, hem de çocukların gün içerisinde dengeli beslenmelerine yardımcı olmak için Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile bir araya geldi. Dilara Koçak, renkli tabaklar ile vitamin açısından dengeli öğünlerden kahvaltıda yumurta tüketiminin artırılmasına, Omega-3’ü çocukların seveceği şekilde tabaklara getirme yollarından market alışverişinizi çocuklar ile yapmanın önemine kadar çocukların sağlıklı beslenmeden keyif almalarını sağlayacak birçok püf noktasını paylaştı. İşte Dilara Koçak’tan, çocuklarınız için dikkat etmeniz gereken beslenme önerileri…

Sağlıklı beslenmek için önce gıdanın izini sürmek gerektiğini söyleyen Dilara Koçak, “Çocuklarınız ile beraber market alışverişi yapın ve ürünlerin izlenebilirlik bilgilerine bakarak güvenilir ve kaliteli ürünler seçin” diyor. Bu sayede çocukların küçük yaşta gıda izlenebilirlik farkındalığına sahip olacağını belirten Koçak, aynı zamanda alışverişlerinizde doğal içerikli, coğrafi işaretli, katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri seçmenizi öneriyor.

Vitamin ve minerallerin dengeli beslenmenin bir parçası olduğu gibi bağışıklık sistemini de destekleyen en önemli etkenlerden biri olduğunu belirten Dilara Koçak, C ve E vitamini gibi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına destek olan çok güçlü antioksidanların mevsim sebze ve meyveleri ile alınması gerektiğine dikkat çekiyor. 


Omega-3’ün çocukların gelişiminde önemine değinen Dilara Koçak, minik sandviçlere balık ve yeşil yapraklı sebzeler koyarak çocuklar için hem Omega-3 değeri yüksek, sağlıklı hem de tüketmesi keyifli öğünler hazırlamanızı öneriyor. 

Kahvaltı yapan çocukların hem daha sağlıklı olduklarına, hem de okulda daha başarılı akademik performans sergilediklerine değinen Dilara Koçak, yumurta tüketiminin önemini de dikkat çekiyor. Siz de çocuklarınızın yumurta tüketimini artırmak için pancake veya sebzeli omlet ile kahvaltı alternatifleri yaratabilir ya da mevsim yeşillikleri yumurta ve baklagillerden oluşan sandviçler hazırlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız kahvaltılarda organik ürünler de kullanarak yemeklerinizi çocuklar için daha güvenilir hale getirebilirsiniz. 


Çocukların beslenmesinde dengenin de önemini belirten Dilara Koçak, peynirli ve sebzeli mini pizzaların yanına da bir bardak ayran ekleyerek dengeli bir öğün oluşturabileceğinizi belirtiyor. 

Çocukların küçük yaşta çeşitli alerjilere sahip olabileceğini belirten Dilara Koçak, alternatif beslenme şekillerinin de denenebileceğini belirtiyor. 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog