EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Karantina günlerinde diyeti bozan 7 düşünce

Evde kaldığımız karantina günlerinde vaktimizin büyük bir kısmını mutfakta geçiriyor, diyetimize uyum sağlamada ve sağlıklı beslenmede zorlanıyoruz. Doğru beslenmenin ve diyet yapmanın önünde ruh, beden ve zihnin kurduğu engelleri aşmak şartlar ne olursa olsun hayat boyu sağlık demektir. Kendimize yapacağımız en büyük yatırım doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirip sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Bu şekilde aşamayacağımız engel yoktur. Buna önce kendimizi inandırmalı, beynimizin kurduğu tuzakları ortadan kaldırmalıyız.

profil
Berrin Yiğit
22.04.2020
Karantina günlerinde diyeti bozan 7 düşünce

Doğru beslenmeye adım atanlara ilk tepki tat duyularından gelir, yediklerini beğenmez ve bir arayışa sokar. Yemeklerin lezzetsiz olduğu algısı diyetimiz için vazgeçiricidir. Ancak sağlıklı yiyecekleri lezzetli hale getirmek bizim elimizde. Sevdiğiniz sebzeleri muhteşem baharatlarla buluşturabilir, hurma, bal ve pekmezi kullanarak hafif tatlılar yapabilir, renk cümbüşü meyve ve sebzelerle salatalar hazırlayabilirsiniz. Hazır mutfağa girmek için bolca vaktimiz varken, sağlıklı yiyeceklerin lezzetine bakmanın tam zamanı.

Bonus: Fit çilek fondü tarifi


Kötü geçen öğünleriniz, günleriniz, hatta haftalarınız olabilir. Karantina günlerinde kötü beslenmiş ve kilo almış olabilirsiniz. Bu sizi vazgeçirmemelidir. Tam tersi yaşadıklarınızdan ders alıp, önünüze bakmayı bilmeli, eksiklerinizi görüp bu noktada destek almalısınız. Kendinizi motive edecek yeni şeyler bulabilir, uygulamakta zorlandığınız noktalar için çözüm yolları geliştirebilirsiniz.

Bonus: Diyet yapmadan kilo vermenin 10 yolu


Vaktimizin büyük bir çoğunluğunu evde geçiriyor olsak dahi tüm aile bireylerinin evde oluşu, çocukların dersleri, yemek konusundaki istekleri, eve gelen tüm eşyaların yıkanması ve iş yükünün artması zamansızlık yaratabilir. Ancak pratik çözümlerle zamanını doğru bir şekilde yönetebilirsin. Salata malzemelerini bir akşam yıkayıp kurulayıp dolaba kaldırabilir, bir günde 2-3 günlük sebze yemeklerini pişirebilir, yemeklerini dondurucuda muhafaza edebilirsin. Ayrıca yenilenen gıda sanayisinde bulunan hazır paketli doğal salatalar, doğru teknikle hazırlanmış ton balıkları, sağlıklı sandviçler zor durumlar için harika kurtarıcılardır.

Bonus: Son 5 kilo diyeti için 7 ipucu


Yasaklar ve favori tatlardan uzaklaşmak sizi strese sokabilir ve daha çok yeme isteği uyandırabilir. İşte bu duyguya kapılmadan porsiyon kontrolüyle hareket edip, uygun zamanda gerçekten de canınızın çektiği yiyecekleri yiyebilirsiniz. Çok sevdiğiniz bir tatlıyı ev halkıyla ikindi öğününde paylaşabilir, canınız makarna istediğinde bol sebzeli olarak öğle yemeğinde yiyebilir, pizzayı çok seviyorsanız ev yapımı bir pizzadan 2 dilim alıp yanına bol salatayla eşlik edebilirsiniz. Bu noktada alışveriş yaparken özellikle dikkatli olmakta fayda var. Mümkün olduğunca kontrollü hareket etmeye ve özellikle sağlığınıza uygun olanları almaya dikkat edin.


Sağlıklı gıdaların üretim aşamasından masaya gelene kadarki süreci katkı maddesiz ve uygun bir prosesle olması gerektiği için daha pahalıdır. Ancak şu anda hemen hemen tüm öğünlerimizi evlerimizde yediğimiz için ekonomik olarak dışarıda yediğimizden daha avantajlıyız. Hem bütçemize uygun hem de sağlıklı ve kaliteli olan koyu yapraklı yeşillikler, kurubaklagiller ve meyveler büyük kurtarıcılarımızdır. Paramızı ve sağlığımızı tehlikeye atan abur cuburlar, çikolatalar ve dondurulmuş gıdalar bu dönem için büyük tuzaklardır.


İster diyette olun ister olmayın duygusal iniş ve çıkışlar hayatımızda hep olacaktır. Özellikle geçirdiğimiz bu zorlu süreçte en büyük hatamız duygularımızı ertelemek için yiyecekleri kullanmamızdır. Bu bizi anlık olarak rahatlatsa da ilerleyen zamanlarda daha büyük bir stres yaratır. Duygularınızı ertelemek yerine onlarla barışın ve sizin bir parçanız olduklarını unutmayın. Bu sürecin de bir gün biteceğini, önemli olanın vaktimizi ne kadar kalite, sağlıklı ve üretken geçirmiş olduğumuzu bilin.


Diyet yapmak bir yolculuktur ve bu yolculuk hep aynı şekilde ilerlemez. Bazı haftalar aynı kilolarda takılı kalabilir, bazen ufak artışlar gözlemleyebilir, çevrendekilerden sürekli diyettesin gibi baskılar görebilir, kiloların hep gündem konusu olabilir. Tüm bunlar ve karantina günleri senin yolculuğuna engel olmamalı, inatla, sabırla ve azimle hedefine odaklanıp devam etmelisin. Her bir başlangıç başarının anahtarıdır aslında. Yeni bir başlangıç yaparak hayatına yeni bir sayfa açabilirsin.


Önceki ve Sonraki
Haberler