İYİ HİSSET - BESLENME

Diyetinize eşlik edecek sağlıklı ve hafif çorbalar

Ramazan ayında kilosuna dikkat eden ya da kilo verme sürecinde olan kişiler için besin seçimleri çok önemli… Özellikle diyet yaparken en çok destek aldığımız yemeklerin başında çorba çeşitleri geliyor. Ancak hazırladığımız çorbalarla farkında olmadan fazla enerji alabiliyor ve süreci yavaşlatabiliyoruz. Diyetisyen Esra Akar, diyet yaparken de gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sağlıklı ve hafif çorbaları yazdı

Diyetinize eşlik edecek sağlıklı ve hafif çorbalar

Tokluk hissinin artırılmasını sağlayan çorba, doyurucu ve destekleyici bir besin oluşuyla da öne çıkıyor. Çorba tüketiminden sonra, ana yemeğin ve diğer besinlerin tüketimi önemli ölçüde azalırken, bu sayede fazla kalorileri alımının da önüne geçiliyor. Bu yüzden bir kase sıcak çorba, diyetinizin mutluluğu oluyor!

Çorba her ne kadar diyet süreci için vazgeçilmez olsa da kimi zaman istemeden bilinçsizce tüketebiliyoruz. Bu da alınan kalori miktarını artırabiliyor. Özellikle kalorisi fazla olan çorbaları ideal porsiyondan fazla tüketmek ya da lezzet artırmak için içerisine çok fazla besin eklemek, diyet döneminde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Örneğin sık tüketilen çorbaların içerisine şehriye, pirinç, erişte gibi kalori artıran besinleri koymak yerine, daha sağlıklı alternatifleri tercih ederek bile çorbaların kalorilerini düşürebilirsiniz. Böylece diyetteyken, diyete uygun çorbaları tercih ederek daha az kalori alabilirsiniz.

Haydi gelin o çorbalara bir bakalım…

Mercimek çorbası; hem diyette, hem de rutin beslenme düzeninde sıklıkla tüketilir. Mercimek; hem protein, hem de karbonhidrat kaynağı olduğundan sağlıklı bakliyatlar arasındadır. Mercimek çorbasını içerisine un, patates gibi yüksek kalorili besinleri koymadan hazırlayabilir ve bu çorbayı diyetinizde afiyetle tüketebilirsiniz.


Brokoli, diyet sürecinin olmazsa olmaz sebzeleri arasındadır. Hem düşük kalorili oluşu, hem de içeriğinde bol su, vitamin ve mineral içeriği bulunmasıyla tercih sebebi olan brokoli, çorbasıyla da diyet listelerinin vazgeçilmezi olabilir. Lif oranı yüksek olan brokoli, içerisindeki flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kanser gibi ciddi rahatsızlıklara karşı da koruyucudur. Klasik brokoli çorbasında krema, un, patates gibi besinler olsa da siz bu malzemeleri tariften çıkararak çorbanızı yapabilirsiniz. Çorbayı bağlamak için tam buğday unundan destek alabilirsiniz.


Kabak da tıpkı brokoli gibi düşük kaloriye sahip bir sebzedir. Aynı zamanda bol su içeriğiyle de oldukça besleyicidir. Kabağın düşük kalorisinden dolayı, diyet listeleri için uygun kabul edilen kabak çorbası, doyuruculuğuyla da tercih edilebilir. Çorbanın içerisindeki yağ miktarını az tutarak kaloriyi en aza indirgeyebilirsiniz.


Domates çorbası sıklıkla tüketilen bir çorba çeşididir. Genellikle kremalı yapılsa da siz yağsız veya yarım yağlı süt kullanarak bu çorbayı hazırlayabilirsiniz. Çorbayı bağlamak ve daha yoğun bir kıvam elde etmek için az miktarda tam buğday unundan yararlanabilirsiniz. Düşük kalorili, bol vitaminli ve mineralli domates çorbası sizi gün boyu tok tutacaktır.


Tek bir sebze yerine birçok sebzeyi kullanarak da leziz bir çorba yapabilirsiniz. Havuç, bezelye, soğan, sarımsak, biber gibi birçok sebzeden yararlanabilir, sebze çorbasını damak tadınıza göre baharatlandırabilirsiniz. Patates gibi kalorisi yüksek sebzeleri kullanmamaya da dikkat ederek diyetiniz için oldukça düşük kalorili ve besleyiciliği yüksek bir çorba elde edebilirsiniz.


Yoğurtla yapıldığı için ekstra faydası olan bu çorba, zengin bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Yüksek kolesterole karşı etkilidir. Mayhoş tadı ve lezzetiyle gönüllerde taht kuran enfes lezzetlerden biridir. Yoğurt çorbasıyla gün boyu tok kalmanız çok daha kolay olacaktır.


Ev tarhanasından yapılan nefis bir tarhana çorbası, bağırsak florasını düzenler, sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığa karşı iyi gelir. Üzerine bol miktarda atacağınız baharatlar ile de metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi