EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cildiniz yaza hazır mı?

Yaz aylarının güneşli günleri yaklaşırken, cildiniz için bir hazırlık yapmak istiyorsanız son günlerde sıkça duyduğunuz mezoterapi uygulamasını deneyebilirsiniz. Peki nedir mezoterapi? Dermatoloji Uzmanı yazarımız Sevinç Elinç Aslan anlatıyor.

profil
Uzm.Dr.M.Sevinç Elinç Aslan
20.05.2016
Cildiniz yaza hazır mı?

Mezoterapi her cildin ihtiyacına göre çeşitli vitaminlerin, minerallerin, bitkisel içeriklerin ve hyaluronik asitin cilt altına enjekte edilmesi yöntemidir. Yani bir çeşit güzellik kokteyli gibidir. Mezoterapi bazen sadece güzelliğine güzellik katmak, bazen daha 20-30’lu yaşlarda yaşlanma belirtilerini önlemek, bazen de erken yaşlanma belirtilerini geri almak isteyenler için bir ilk adım uygulaması olmaktadır.

Hangi koşullarda tercih edilmeli?

Saç dökülmesi ve selülit tedavisinde çok sık kullanılan bir yöntem olan mezoterapi, cilde uygulandığında hücre yenilenmesi, kırışıklıkların azaltılması, cildin nem oranının sağlanması, lekelerin açılması, antioksidan etki, cildin ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanması amaçlanır.

Stres, sigara içme, güneş ışınları ve makyaj gibi kimyasalların zararlı etkileri, özellikle yaz mevsimi öncesi yapılan diyetler, kötü beslenme, hızlı kilo kaybı cildin yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Erken yaşlarda ciltte solukluk, matlık, lekeler, elastikiyet kaybı ve kırışıklıklar ortaya çıkabiliyor. Mezoterapi ile cildin hangi bölgede, neye ihtiyacı varsa, buna uygun seçilecek bir kokteyl ile her türlü etkiyi sağlamak mümkün olabilmektedir.

Hangi bölgelere uygulanıyor?

Gözaltı dahil yüzün her bölgesine, boyun, dekolte ve el bölgesine de uygulanabilen mezoterapi, kullanılan kokteyle göre değişmekle birlikte genellikle 1-2 hafta aralıklarla 3-4 seans halinde uygulanır.

Ne kadar sürüyor?

Bir seans yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer ve uygulama sonrasında hemen normal hayata dönülebilir. Yoğun tempoda çalışanlar için kısa bir öğle arasında bile yapılabilecek bir işlem olması, işlem sonrasında ciltte herhangi bir iz bırakmaması, en güneşli günlerde bile yapılabiliyor olması mezoterapinin en önemli avantajlarındandır. Mezoterapi ilaçlarının sadece uygulandığı alana yani deri altına etki ettiği için ve kan dolaşımına geçmediği için herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler