EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Eve bayram neşesi getiren 5 film

Sevdiklerimizden uzakta olduğumuz farklı bir bayram yaşıyoruz... 'Kalabalık aile sofralarında olamasak da, bayram havasını yaşamanın bir yolu olmalı' dedik ve Türk sinemasının en sevilen yapımlarından, eve bayram neşesi getiren 5 film seçtik.

profil
BT Ekip
24.05.2020
Eve bayram neşesi getiren 5 film

Yönetmen: Orhan Aksoy
Oyuncular: Şener Şen, Münir Özkul, Adile Naşit, Ayşen Gruda,Oya Aydoğan. 

Yeşilçam Sineması'nın unutulmaz filmi, kaç kez izlersek izleyelim içimizi ısıtan, kahkaha garantili 'Neşeli Günler'... Turşuculuk yapan Kazım Efendi ve Saadet Hanım'ın altı çocuğu vardır. Sürekli tartışan çift bir gün büyük bir kavgayl ayrılır, Kazım Efendi üç çocuğunu alıp evden ayrılır. Kardeşler yıllar sonra tesadüfler sonucu bir araya gelir. 


Yönetmen: Ertem Eğilmez
Oyuncular: Tarık Akan,Emel Sayın, Halit Akçatepe, Metin Akpınar, Zeki Alasya. 

Emel Sayın'ın sahne aldığı gazinoda bir arkadaş grubu hesap nedeniyle tartışmaya girer. Mekan sahipleri tarafından şiddet gören arkadaşlar intikam almak için Emel Sayın'ı kaçırıp fidye isterler. Fakat zamanla Emel Sayın ve bu arkadaş grubu arasında sıcak bir bağ oluşur.  


Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen. 

Sanat hayatı boyunca 44 film yöneten Ertem Eğilmez, 1975 yılında Rıfat Ilgaz imzalı "Hababam Sınıfı" romanını beyaz perdeye aktararak Türk sinema tarihine geçti. 'Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı', 'Hababam Sınıfı Uyanıyor', 'Hababam sınıfı Tatilde', 'Hababam Sınıfı Güle Güle' adlı dört filmden oluşan dizi gelmiş geçmiş en başarılı komedi filmlerimiz arasında yer alıyor. 


Yönetmen: Ozan Açıktan
Oyuncular: Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Gülse Birsel, Fatih Artman, Su Kutlu, Devin Özgür Çınar. 

Gülse Birsel'in kaleme aldığı yapım, son dönemin yerli komedi filmleri arasında öne çıkıyor. 21 yıllık ilişkileri aynı gün noktalanan Fikret ile müzikhol vokalisti Solmaz tesadüf sonucu tanışır. Solmaz’ın kızı Zeynep, Adanalı zengin bir ailenin oğlu olan sevgilisine evlenme teklifi alır. Bu sırada evsiz kalan Fikret ile Solmaz komşu olmuştur ve Fikret bir anda kendini bu ailenin babası konumunda bulur.


Yönetmen: Ertem Eğilmez
Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Itır Esen, Müjde Ar, Ayşen Gruda. 

Yaşar Usta beş kız babasıdır ve bu kalabalık ailenin geçim derdi nedeniyle yıpranmıştır. Kızları için uygun damat adayları düşünmektedir. Fakat kızlarının gönlündeki damat adayları ve babalarının onay verdikleri birbirlerinden farklıdır. Özellikle Şener Şen, Münir Özkul ve Adil Naşit'in unutulmaz oyunculukları ve film müziği ile taçlanan değerli bir dram-komedi yapımı...

Bonus: İyi hissettiren 5 film 


Önceki ve Sonraki
Haberler