YAŞAM - YEME - İÇME

Bulgur sütü tarifi

Yeni yıl kararlarınızda, biraz da olsa bitkisel bazlı beslenmeyi artırmak varsa, size harika bir haberle geldik: Evdeki malzemelerle yapabileceğiniz, @margauxthecook özel reçetesi bulgur sütü… Hem besin değerleri yüksek, hem bitkisel bazlı beslenmeye çok uygun bu sütün tüm malzemeleri de ülkemizin topraklarının bereketini taşıyor. Hem bulgur sütü tarifini, hem de bulgur sütüyle yapılabilecek harika bir sıcak çikolata tarifini aşağıda bulabilirsiniz

profil
Doğa Huriye Özkaya
07.01.2024
Bulgur sütü tarifi

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı ince (köftelik) Mardin bulguru
  • 3 adet ceviz
  • 500 ml soğuk su

 

Yapılışı

Blender haznesinde tüm malzemeleri buluşturup 2-3 dakika kadar yüksek devirde parçalayın. Sonra karışımı 5-6 saat dinlendirmek üzere bekletin (yazın buzdolabında, kışın oda sıcaklığında bekletebilirsiniz).

Bekleme süresinin sonunda, blender haznesindeki malzemeyi ara ara duraklatarak yaklaşık 4-5 dakika kadar en yüksek devirde parçalamaya devam edin. Sonuçta ipeksi kıvamlı müthiş bir süt muadili üretmiş olacaksınız! Gluten hassasiyeti olanlar için olmasa da bitkisel bazlı beslenmek isteyenler için son derece hafif bir alternatif oluyor. Süzerek kullanıyorsunuz, en güzel yanı ise neredeyse sadece iki tatlı kaşığı kadar posası oluyor, yani atıksız gibi.

Bulgur sütü özellikle sıcak çikolataya da inanılmaz yakıştı. Denemeniz için pratik bir tarif:

 

Malzemeler

  • 40 gram kadar parçalanmış bitter çikolata
  • 150 ml bulgur sütü

 

Yapılışı

Sos tavasına iki malzemeyi birlikte ekleyin ve sadece eriyene kadar ısıtın; yoğun ve güzel bir kıvam alacaktır. Bardaklara alarak servis edin. Afiyet olsun.


Önceki ve Sonraki
Haberler