EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Telefon bildirimleri mutsuz ediyor

Akıllı telefonunuz ruh halinizi nasıl etkiliyor? Telefonunuza gelen bildirimlerin üçte birinin ruh halimizi olumsuz yönde etkilediğini biliyor muydunuz?

profil
BT Ekip
04.10.2017
Telefon bildirimleri mutsuz ediyor

Akıllı telefonlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası gibi görünse de  gelen mesajlar, bildirimler bizi kimi zaman mutlu ederken kimi zaman mutsuzluğa sürükleyebiliyor.

İngiltere’de Nottingham Trent Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, telefonlara gelen bildirimlerin etkisini beş hafta boyunca inceledi. 50 katılımcının olduğu bir grupta, dijital iletişimin yüzde 32'sinin olumsuz duygulara neden olma gücüne sahip oldukları bulundu. The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, bu durum aynı zamanda insanların kendilerini, üzgün, gergin, korkmuş ya da utanç gibi duyguları hissetmelerine neden olabiliyor.

Uzmanlar, 500 binden fazla ekran bildiriminin etkisini inceledi ve üçte birinin bizim üstümüzde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu fark etti. En büyük etkiyi otomatik uyarılar yaparken, işle ilgili mesajların ikinci sırada geldiği ortaya çıktı.

Arkadaşlardan ve ailelerden gönderilen mesajlar, özellikle hızlı bir şekilde art arda geldiğinde, insanları daha mutlu oluyor. WiFi durumu ve genel telefon sistem güncellemeleri de dahil olmak üzere otomatik olarak gönderilen uyarıların insanların duygularını en olumsuz şekilde etkilediği keşfedildi. İşle ilgili gelen mesajlar ise  insanları olumsuz etkilemede ikinci sırada yer alıyor.

Araştırmacı Doktor Eiman Kanjo, The Telegraph'a konuşarak şunları söyledi: “Bu dijital uyarılar, konsantremizi olumsuz etkiler. Sosyal bildirimlerin insanları mutlu ettiğini açıkça görüyoruz, ancak çok fazla işle ilgili veya hiç bildirim almadıklarında ters etki ortaya çıkıyor.”

Önceki ve Sonraki
Haberler