EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple yeni gizlilik özelliklerini açıkladı

Apple, yeni gizlilik özelliklerini açıkladı. Apple kullanıcıları, iOS 14.3’e güncelleme yaptığında iOS’teki App Store uygulamasında yeni gizlilik bilgilerini görmeye başlayacak. Her gün kullanılan uygulamaların gizlilik özelliklerini detaylıca ele alıyoruz...

profil
BT Ekip
16.12.2020
Apple yeni gizlilik özelliklerini açıkladı

Akıllı Takip Önleme özelliği, reklamverenlerin sizi siteden siteye takip etmesini engellemeye yardımcı olur.


Harita uygulaması, verilerinizi Apple ID’nizle ilişkilendirmez. Ve Apple, geçmiş konum bilginizin kaydını tutmaz.


Fotoğraflar uygulaması, yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak fotoğraflarınızın doğrudan aygıtınızda düzenlenmesini sağlar. Böylece fotoğraflarınızı Apple ile veya başkalarıyla paylaşmak zorunda kalmazsınız.


Apple, mesajlaştığınız kişiyle birbirinize gönderdiğiniz iMessage’larınızı okuyamaz.


Apple ID’niz, Siri’ye bağlanmaz. İstekleriniz sizinle değil rastgele tanımlayıcılarla ilişkilendirilir.


Sağlık uygulamasında hangi bilgilerin saklanacağını ve bu bilgilerin kiminle paylaşılacağını siz kontrol edersiniz.


App Store’daki kolay okunabilen özetler, uygulamaları verilerinizi nasıl kullandıklarına ve sizi takip edip etmediklerine göre seçmenize yardımcı olur.


Haziran’da gerçekleşen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda, App Store’daki uygulama ürün sayfalarında kullanıcılara geliştiricilerin kendileri tarafından bildirilen gizlilik uygulamalarının bir bakışta kolayca görüntülenen özetlerinin sağlanacağı duyurulmuştu. Apple, kullanıcıları için gizlilik bilgilerini detaylıca açıklıyor...

  • Güncelleme veya yeni bir sürüm sunan geliştiricilerin, iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS dahil olmak üzere tüm uygulama mağazalarındaki bütün uygulamalar için bu yeni gizlilik bilgilerini sağlamaları zorunlu tutuluyor. Gizlilik uygulamalarının bildirilmesi, tüm geliştiriciler için uygulama gönderim sürecinin bir parçasını oluşturuyor ve Apple dahil olmak üzere, dünyadaki her uygulama geliştiricisinin aynı sorulara yanıt vermesi gerekiyor.
  • Bu, kullanıcıların uygulamaların kendileri hakkında ne gibi veriler topladığına dair daha fazla şeffaflık ve bilgiye sahip olmalarına yardımcı olacak yenilikçi ve yeni bir programın başlangıcını temsil ediyor. 
  • Bu iddialı bir program ve tüm uygulamalar için anlaşılması kolay bir sistem oluşturmak önemli bir sorumluluk. Zaman içinde kullanıcılar ve geliştiriciler için en iyi sonuç veren özellikler öğrenildikçe sistem de elbette gelişecek. 
  • Uygulama geliştiricileri, geliştirici portalında etiketlerini güncelleyebilecekler. Böylece kullanıcılar, geliştiricilerin uygulamaları için izledikleri veri uygulamalarıyla ilgili güncel bilgilere sahip olabilecekler. Apple, geliştiricilere bu bilgileri doğru bir şekilde doldurmalarına yardımcı olacak kaynaklar sağlamaya devam edecek. 
  • Uygulama ürün sayfalarında, bir uygulamanın toplayabileceği veri türleri ve uygulamanın bu verileri sizi izlemek için kullanıp kullanmayacağı ya da verilerin size bağlanıp bağlanmayacağı gösterilecek. Üç kategoride veri türü toplanacak: “sizi izlemek için kullanılan veriler”, “sizinle ilişkilendirilen veriler” ve “sizinle ilişkilendirilmeyen veriler”. 
  • İzleme, bir uygulamadan toplanan kullanıcı veya aygıt verilerinin kullanıcıya bağlanmasını veya diğer şirketlerin uygulama, web sitesi ya da çevrimdışı özelliklerinden toplanan aygıt verilerinin hedeflenmiş reklamlar veya reklam ölçümü amacıyla kullanılmasını ifade ediyor. İzleme aynı zamanda kullanıcı veya aygıt verilerinin veri aracılarıyla paylaşılması anlamına geliyor.
  • Sizinle ilişkilendirilen veriler; uygulamadaki kullanıcı hesabınız, aygıtınız veya diğer ayrıntılar aracılığıyla kimliğinizle ilişkilendirilen verileri ifade ediyor. 
  • Özetlerde uygulamanın toplayabileceği veri türlerinin gösterilmesinin yanı sıra iOS, kullanıcılara bir uygulamanın kullanıcının aygıtına indirildikten sonra erişebileceği veri türleri üzerinde ayrıntılı denetim sağlamasına olanak veren başka birçok gizlilik özelliği sunuyor.
  • Bu denetimlere ek olarak, kullanıcıların uygulamayı indirmeye ve geliştiricilere farklı veri türlerine erişmeleri için izin vermeye karar vermeleri durumunda, bir geliştiricinin toplayabileceği veriler hakkında daha kapsamlı bir görünüme sahip olmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz. App Store’daki yeni gizlilik bilgileri de bu amacı taşıyor.
  • Apple'ın daha önce duyurduğu gibi, 8 Aralık’tan itibaren geliştiricilerin uygulamalarını güncellemek için App Store’a bu yeni gizlilik bilgilerini göndermeleri zorunlu tutuluyor. Bunun için geliştiricilerin uygulama veya iş modellerinde değişiklik yapmaları gerekmiyor. Bu kapsamda yalnızca kullanıcılara uygulamaların kullanıcıyı izlemek ve kullanıcıya bağlamak için topladığı veriler hakkında şeffaflık sağlanıyor.

 

Bonus: 5 şaşırtıcı özelliği ile iPhone 12 Pro


Önceki ve Sonraki
Haberler