EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

5 şaşırtıcı özelliği ile iPhone 12 Pro

Apple merakla beklenen iPhone 12 ailesini tanıttı. Hem fiyatı hem de özellikleriyle çok konuşulan serinin yıldızı iPhone 12 Pro'nun öne çıkan özelliklerini bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
15.10.2020
5 şaşırtıcı özelliği ile iPhone 12 Pro

Tam anlamıyla atomik boyutta gelişmiş bileşenlere sahip A14 Bionic sektördeki ilk 5 nanometre çip. Yüzde 40 daha fazla transistör, pil ömrü için verimliliği artırırken aynı zamanda daha yüksek hız sağlıyor. Ve yeni ISP, yalnızca diğer telefonların değil, profesyonel film kameralarının bile yapamadığı Dolby Vision kayda olanak veriyor.

iPhone 12 Pro, gerçeğe çok daha yakın videolar için 8 bit kayıttan 10 bit HDR kayda geçerek 700 milyon renk yakalayabiliyor. Dahası, film stüdyolarının kullandığı Dolby Vision formatında kayıt yapabiliyor. Dilerseniz, Dolby Vision videolarda düzenleme yapıp aradaki farkı en ince ayrıntısına kadar AirPlay ile büyük ekranda bile görebiliyorsunuz. AirPlay sayesinde 4K Dolby Vision videolarınızı Apple TV’de ve akıllı televizyonlarda oynatabiliyorsunuz.


iPhone zaten her yönüyle AR (Augmented Reality) için geliştirilmiş bir tasarıma sahip. iPhone 12 Pro’daki LiDAR Tarayıcısı şimdi bu tasarımı yepyeni bir boyuta taşıyor. LiDAR Tarayıcısı görünmez ışık demetlerinin vericiden nesnelere yansıyıp geri dönme süresini belirleyerek derinliği kesin bir şekilde ölçüyor. LiDAR özelliği, iOS 14’teki derinlik yazılımı çerçeveleriyle bir arada çalışarak kameranın tüm görüş alanını kapsayan devasa miktarda yüksek çözünürlüklü veri oluşturuyor. Ve ışık demetleri nanosaniyeler içinde yanıp sönerek ortamı sürekli ölçüyor ve derinlik haritasını durmadan iyileştiriyor. AR dünyası için bu, oyunun kurallarını değiştiren bir inovasyon.

LiDAR özelliği, bir odadaki her yüzeyi ayrıntılı bir şekilde betimleyebildiği için içerikleri her yere gerçekçi görünecek şekilde yerleştirebiliyor. Kanepenizin kavisli hatlarına, sandalyenin arkasına ve hatta dağınık çalışma masanıza bile. Bu da AR uygulamalarını çok daha akıllı hale getiriyor. Örneğin, oturma odanıza bir manzara yansıtılırken çimenler sadece salonun zemininde büyüyor ve mobilyalarınıza doğru yayılıyor. Yani içerikler bulunduğunuz alana tamamen adapte olabiliyor.


Gece modu artık hem Geniş kamerada hem de Ultra Geniş kamerada. Üstelik şimdi loş ışıkta olağanüstü kareler yakalama konusunda hiç olmadığı kadar yetenekli. LiDAR özelliği Gece modunda portre fotoğrafları çekebilmeyi mümkün kılıyor. Gece modunda portreler özelliğiyle geniş kamera, karanlık ortamlardaki ışıklı binaları ve sokak lambalarını vurgulayan capcanlı renklere ve harika bir bokeh efektine sahip görüntüler elde etmenizi sağlıyor. Yüzde 27 daha fazla ışık yakalayabilen Geniş kamera ise çok daha ayrıntılı ve daha net görüntüler elde etmenize olanak veriyor. İster gündüz ister gece...


Ceramic Shield metallerin çoğundan daha sert olan nano ölçekli seramik kristallerinin cama işlenmesiyle elde ediliyor. Kristallerin türünü ve kristallik derecesini kontrol altında tutarak özel olarak geliştirilen bir formül. Böylece seramiğin sertliğini en üst düzeye çıkarırken optik açıdan şeffaf kalabilmesini sağlanmış.  Akıllı telefon dünyasında ilk defa kullanıma sunulan bu materyal, diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam.

 

 

 


Daha büyük ekranlı iPhone, Pro kamera sistemini en üst düzeye çıkarıyor. Yüzde 47 daha büyük sensör ve daha büyük pikseller Geniş kameranın yakaladığı ışık miktarını çarpıcı biçimde artırıyor. Yeni OIS ise lens yerine sensörü stabilize ederek çekimlerinizin siz sabit kalamasanız bile düzgün görünmesini sağlıyor. Ve yeni 65 mm Telefoto kamera portrelerde süjenize daha da yakınlaşmanıza olanak veriyor.

Peki iPhone 12 Pro'nun fiyatı ne kadar? 128 GB'lık iPhone 12 Pro bir web sitesinde 23.600 TL'den ön siparişe açıld ve kısa sürede tükendi. Ancak bu rakam Apple'ın resmi satış rakamı değil. iPhone 12 Pro, 23 Ekim'de Pro Max ise 13 Kasım'da satışa sunulacak.

Bonus: 7 şaşırtıcı özelliği ile Apple Watch Series 6


Önceki ve Sonraki
Haberler