EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

7 şaşırtıcı özelliği ile Apple Watch Series 6

Apple watch beşinci yılını sağlık odaklı şaşırtıcı özelliklerle kutluyor. Saate bakış açımızı değiştiren serinin en yeni üyesi Apple Watch Series 6'yı mercek altına aldık...

profil
BT Ekip
22.09.2020
7 şaşırtıcı özelliği ile Apple Watch Series 6

Oksijen düzeyi, genel zindelik için önemli bir ölçüm. Vücudunuzun oksijeni ne kadar iyi absorbe ettiğini ve vücudunuza dağılan oksijen miktarının ne kadar olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Apple Watch Series 6’da yer alan çığır açıcı yeni sensör ve uygulama, dilediğiniz an kanınızdaki oksijen düzeyini ölçmenizi sağlarken arka planda gün boyu ölçüm yapmaya da devam ediyor.


Yeni geliştirilen kanda oksijen sensörü, dört adet LED kümesi ve dört fotodiyottan oluşuyor. Tamamen yeniden tasarlanan arka kristale entegre edilen bu yeni sensör, Kanda Oksijen uygulamasıyla birlikte çalışarak kanınızdaki oksijen düzeyini ölçüyor. Yeşil, kırmızı ve kızılötesi LED’ler, bileğinizdeki kan damarlarına ışık gönderiyor ve fotodiyotlar da geri yansıyan ışık miktarını ölçüyor. Ardından, gelişmiş algoritmalar kanınızın rengine bakarak içinde bulunan oksijen miktarını belirliyor.


EKG uygulaması sayesinde Apple Watch Series 6 tek derivasyonlu bir elektrokardiyografininkine benzer EKG sonuçları sunabiliyor. Bu, giyilebilir teknoloji alanında çok ciddi bir başarı. Çünkü bu sayede doktorlar kritik verileri görebiliyor, sizin de içiniz rahat ediyor.

Digital Crown’daki ve kristal arka yüzdeki yerleşik elektrotlar EKG uygulamasıyla birlikte çalışarak kalbinizden gelen elektrik sinyallerini okuyor. EKG dalga formunu görüntülemek için parmağınızı 30 saniye boyunca Digital Crown’un üzerinde tutmanız yeterli. EKG uygulaması, kalp ritminizin düzensiz kalp ritminin ciddi bir formu olan atriyal fibrilasyon belirtisi mi gösterdiğini yoksa normal kalp atış düzenine işaret eden sinüs ritmi mi sergilediğini gösterebiliyor.


Yeteri kadar uyumak, sağlıklı bir hayat için büyük önem taşıyor. Yeni geliştirilen Uyku uygulaması, yatma zamanınızı düzenli bir alışkanlığa dönüştürmenize ve bir geceden diğerine uyku değerlerinizi takip etmenize yardımcı oluyor. Böylece kişisel uyku hedeflerinizi belirleyip gerçekleştirebiliyorsunuz.


Koşu, yüzme, yoga, bisiklet gibi dilediğiniz herhangi bir egzersizde her hareketinizi ölçebiliyorsunuz. Hem açık hem de kapalı alanlarda yükseklik değişiminizi gerçek zamanlı takip ediyor.


Apple Music’teki 70 milyon şarkıyı ve podcast'leri içeren arşivle sizi harekete geçirecek her şeyi dinleyebilirsiniz. Ve tabii doğrudan bileğinizden arama yapabilir ve mesaj atabilir, Siri'ye ve haritalara ulaşabilirsiniz.


Aktivite halkaları ile daha az oturmak, daha çok hareket etmek ve biraz egzersiz yapmak için her gün motive olun. Aktivite halkalarınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşıp birbirinizi teşvik edin. Ve arkadaşlarınızı 7 günlük bir aktivite yarışmasına davet edin!

Bonus: 5 mobil oyun önerisi


Önceki ve Sonraki
Haberler