EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Vizesiz yılbaşı rotaları

Yılbaşına sayılı günler kala son dakika seyahat planı yapanlar için Avrupa'dan Kafkasya'ya dört alternatif rota derledik...

profil
BT Ekip
21.12.2019
Vizesiz yılbaşı rotaları

Andorra, Fransa ve İspanya arasında 60.000 nüfuslu küçük bir ülke... Yılda 12-14 milyon turist ağırlayan bu ülke 'gümrüksüz alışveriş cenneti' olarak biliniyor. Burada kozmetik alışverişi kaçınılmaz! Kış aylarında kayak için de iyi bir alternatif. Ancak ulaşım alternatifleri sınırlı, Schengen bölgesinden aktarma yapmadan yolculuk yapmak istiyorsanız rotadan emin olmalısınız.  


Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Azerbaycan Türkiye vatandaşları için hem çok tanıdık hem de şaşırtıcı... Hazar Denizi kıyısındaki başkent mimarisi, tarihi ve lezzetleri ile oldukça özel. Bakü'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan İçeri Şehir bölgesini mutlaka görmeli, Bakü Limanı'nda soluklanmalı ve gece hayatına katılmalısınız. 


Yılbaşına Balkan gecesi ile girmek için vizesiz Sırbistan şansını değerlendirebilirsiniz. Tuna Nehri kıyısındaki başkent Belgrad'da restoranlar, mağazalar ve sanat galeri ile çevrili Knez Mihailova Caddesi'ne keyiflice yürüyün, Zemun'da bit pazarına uğrayın, Kalemegdan'da tarihi bir yolculuğa çıkın ve mutlaka Tuna Nehri kıyısında soluklanın. Sırbistan'a gitmişken Belgrad'dan Novi Sad'a günübirlik bir tren yolculuğu yapmayı ve bu masalsı şehri turlamayı atlamayın...


Güney Avrupa'da bulunan Arnavutluk için ideal mevsim denizin tadını çıkarabileceğiniz yaz ayları olsa da Balkan kültürünü doyasıya yaşayacağınız bu ülkede yılbaşı da keyifli olacaktır. Başkent Tiran'da İskender Bey Heykeli, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, Hristiyan Ortodoks Diriliş Katedrali ve Milli Tarih Müzesi gezilecek yerlerin başında geliyor. Sosyal hayatın merkezi Blok mahallesi, Myslym Shyri Caddesi, Dajti Dağı ve Büyük Park da keyifli bir rota olacaktır. Arnavutluk'tan Elbasan Tava yemeden dönmeyin.

Bonus: Vizesiz 10 seyahat önerisi


Önceki ve Sonraki
Haberler