EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Transit vize nedir?

Transit vize nedir? Nasıl alınır? Yurt dışı yolculuklarda unutulduğu takdirde seyahatinizin başlamadan bitmesine neden olan transit vize hakkında merak edilen soruların yanıtı yazımızda.

profil
BT Ekip
11.07.2019
Transit vize nedir?

Transit vize nedir? Transit vize, yurtdışı aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak ülkenin istediği vize olarak özetlenebilir. Transit vize yalnızca havalimanı içerisinde yer alan transit bekleme salonunda uçağınızı bekleme imkânı sunar.

Transit vize gerektiği halde almazsanız ne olur? Uluslararası uçuşlarda aktarma yapacağınız ülkeden transit vize almanız gerekiyorsa ve transit vizeniz yoksa uçağa alınmazsınız. Havacılık kurallarına göre gümrük polisi ve gerekli makamlar tarafından ceza uygulanır ve sınır dışı edilirsiniz. 

Transit vize isteyen ülkeler: Transit vize uygulaması T.C. vatandaşları için bazı ülkelerde zorunlu tutuluyor. Dolayısıyla yolculuğunuz öncesinde kesinleştirmeniz gereken önemli bir nokta… Transit vize uygulamasında farklı uygulamalar bulunuyor. Örneğin İspanya, İtalya, Fransa gibi bazı ülkeler 12 saate kadar olan aktarmalarda, Çin ve Rusya ise 24 saate kadar olan aktarmalarda transit vize istemiyor. 

Transit Vize Evrakları: Transit vize evraklı ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genel olarak şu şekildedir;

  • Başvuru sahibi tarafından tam ve doğru olarak doldurulmuş transit vize başvuru formu
  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Konsolosluğa hitaben yazılmış Transit Vize talep dilekçesi ve varsa davetiye
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu

Bonus: Vizesiz 10 seyahat önerisi 

Önceki ve Sonraki
Haberler