EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Santorini’de yapmanız gereken 6 şey

Geçtiğimiz hafta sizlerle Yunan adalarında tatile dair ve Mykonos'ta mutlaka yapmanız gerekenleri anlattığım bir yazı paylaşmıştım. Bu kez sıradaki durağımız Santorini... Siz de tavsiyelerinizi yorumlarda paylaşmayı ihmal etmeyin!

profil
Ahmet Faik Karanis
26.07.2016
Santorini’de yapmanız gereken 6 şey

Mykonos’a göre daha küçük olan Santorini’de denize girmek için gidebileceğiniz en farklı yer volkanik kaya ve kumlardan meydana gelen Red Beach. Plaja varış biraz zahmetli ama finalde karşınıza çıkan manzara pek alışılagelmiş türden değil. Mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz.

Yunan adalarına gitmeden önce bilmeniz gerekenleri ve Mykonos rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Santorini’de yapmanız gereken 6 şey

Santorini’de nerede yemek yenmeli diye sorduğumda çoğunluklu tavsiye edilen restoranlardan biriydi burası ki Foursquare uygulamasında da en yüksek puana sahip. İçeri girdiğimizde Uğur Dündar’ı da ailesiyle birlikte orada görünce zaten iyice emin olduk mekanın kalitesinden. Öğlen vakti gitmenizi tavsiye ettiğim Sea Side by Notos’da geleneksel yunan mezeleri tabağının (23 Euro) yanı sıra fazla lezzetli deniz ürünleri spesiyalleri denedim. Burada yediğim jumbo karidesin ve kalamar ızgaranın tadını uzun süre unutamayacağım kesin. Kişi başı fiyat ortalaması 40 Euro civarında.

Santorini’de yapmanız gereken 6 şey

Santorini’deki Wine Museum, "hadi bari gidelim' diye düşünüp finalde ciddi anlamda hayran kaldığımız gezilerden biri oldu. Yerin 8 metre altında, 300 metre uzunluğundaki müzede şarabın tüm yapım aşamaları ve Santorinili ailelerin şarap tarihi ile enteresan bilgiler öğreniyorsunuz. Türkçe anlatımının da yer aldığı müzenin giriş ücreti 9 Euro. Finalde dört farklı şarap tadımı ise işin bonusu.

 

Santorini’de yapmanız gereken 6 şey

Santorini’ye gitme sebebim burası olabilir. Mavi kubbeli kiliselerin etrafında, bembeyaz minimalist yapıların içerisinde, uçsuz bucaksız denizi izlemek gerçekten eşsiz bir deneyim. Hele ki şirin bir mekanda Greek Coffee dedikleri ama Türk kahvesinden pek farkı olmayan güzel bir kahve, anınıza ortak oluyorsa değmeyin keyfinize. Yunan kahvesi Santorini’de 4-5 euro.

Santorini’de yapmanız gereken 6 şey

Oia’s köyündeki Lolita’a Gelateria’da hayatımın en güzel dondurmasını yedim. Bu kadar da netim bu konuda. Şayet giderseniz, çeşitlerden peanut dream ve chocolate sorbet öncelikli tavsiyelerimdir size. Yazarken ağzım sulandı, düşünün. Söyleyeceklerim bu kadar. (3 top dondurma: 4 Euro)

Santorini’de yapmanız gereken 6 şey

Santorini’de günbatımını izlemek, ölmeden önce yapılması gereken 101 maddeden biri malum. Hele ki o günbatımını, köyün en güzel restoranlarından birinde sevgilinizle izliyorsanız diğer 100 maddeyi uygulamasanız da olur. Çok önceden rezervasyon yapmanızı önerdiğim Ambrosia’da karides marş yemeden dönmeyin. Kişi başı fiyat ortalaması 70-80 euro civarında.

Santorini’de yapmanız gereken 6 şey
Önceki ve Sonraki
Haberler