EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Pandaların izinde Çin

Çin Halk Cumhuriyeti mutfağı, kültürü ve ekonomisi kadar pandaları ile de ünlü... Seyahat yazarımız Selin Semerci pandaların izinde bir rota izlediği Çin yolculuğunu yazdı.

profil
BT Ekip
30.11.2018
Pandaların izinde Çin

Dünya genelinde uzun yıllar boyunca pandaların geleceğini nefesimizi tutarak takip ettik, her yeni doğan panda haberi hepimizin yüzünü güldürdü. Pandalar yıllardır Çin’in koruması altında yaşamlarını sürdürüyor.

Çin’de pandaları hayvanat bahçelerinde ziyaret edebileceğiniz gibi panda merkezlerinde de ziyaret edebilirsiniz. Ülkede 4 büyük panda merkezi var. Bunlardan en çok ziyaret edilen ve en çok pandanın bulunduğu merkez Chengdu şehrinde yer alıyor. Bu merkez yaklaşık 50 pandaya ev sahipliği yapıyor. Buradaki panda türleri arasında dev panda ve kırmızı pandaları görebilirsiniz.

Merkezi sabah çok erken saatlerde ziyaret etmeniz gerekiyor çünkü pandalar günün önemli bir bölümünü uykuda geçiriyor. Sabah 08:00 gibi başlayacağınız turu hızlı tempo ile 10:00’a kadar tamamlamanız gerekli, zira parkın bir ucundan bir ucuna gidene kadar pandalar rüyalara dalıyor…

Güzel Haber! Pandaların nesli artık tükenmiyor! WWF pandaların durumunu ‘tehlikeli’ statüsünden duyarlı statüsüne çıkardı. Pandalara özelikle son 50 yıldır insan emeği ile çok iyi imkanlarla bakılıyor. Panda merkezleri zor durumda olan pandalara bakmak ve daha sonra tekrar doğaya dönmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş. Ancak Chengdu panda merkezinden edindiğimiz bir bilgiye göre; pandalar bakım sürecinin ardından doğaya bırakıldıklarında beslenmemiş ve hayatta kalamamışlar.

Araştırmalara göre pandalar eskiden sadece otobur değillermiş, geçmiş yıllarda balık, kuş gibi canlıları avlayıp bunları tüketirlermiş. Ancak zamanla bu özeliklerini terk edip sadece bambu yemeye başlamışlar. Şimdilerde bambuları kabuklarından ayırıp yemek bile onlara zor geliyor. Merkezlerdeki bakıcılar, bambuları pandalara soyarak veriyor. Bu merkezlerde pandalara gerçekten bebekler gibi bakıyorlar. Öyle ki Çin’de huysuzluk yapan çocuklar için bir deyim bile var: ‘Panda gibi olma!’

Bunun dışında ilginç olan diğer bir bilgi ise, pandalar doğduklarında yaklaşık 15-18 cm civarında oluyor. Bu kadar büyük bir hayvanın bu kadar küçük yavrusu olması oldukça az rastlanan bir durum. Günümüzde anne pandalar, doğum yaptıklarında yavrularını artık tanıyamıyorlar. Doğum yapan anneye yavrusu verildiğinde yavrunun ne olduğunu anlamayıp onu sağa sola fırlatıyor. Hal böyle olunca bakıcılar panda yavrularını annelerinden alıp 3 aylık oluncaya kadar özel odalarda büyütüyor.

Yani şu an pandalar avlanamıyor, beslenemiyor ve yavrularına bakamıyorlar. Ama merak etmeyin şu anda keyifleri son derece yerinde!

Çin’de Chengdu dışında Dujiangyan, Wolong, Bifengxia merkezlerinde pandaları ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte merkezlerde gönüllü olarak çalışabilir pandaların bakımını üstlenebilirsiniz Ama bu pandalara dokunabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer pandalara dokunmak, onları kucağınıza almak istiyorsanız yaklaşık 300 dolar gibi bir para ödemeniz gerekiyor. Bu ücret karşılığında bir pandayı kucağınıza alıp fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bu ücret çok fazla görünse de bu kadar yüksek olması aslında bilinçsiz bir karar değil, binbir emekle büyütülen pandaları insanların elinde oyuncak etmek istemiyorlar. Bununla birlikte buradan gelen gelir pandaların bakımında önemli bir rol oynuyor.

 

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler