EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Dünyanın en güzel botanik bahçeleri

Botanik bahçeleri; estetik açıdan etkileyici düzenleri, hayran olunacak bitki ve çiçek çeşitleriyle hemen herkesin dikkatini çeker. OnBuy Greenhouses sitesindeki uzmanlar, hangi botanik bahçelerinin nabzımızı hızlandırdığını belirlemeye çalıştı, bunun için de Instagram’da bir araştırma yaptı. Hashtag sayısından yola çıkılarak yapılan araştırmaya göre işte dünyanın Instagram’da en çok fotoğrafı paylaşılan botanik bahçeleri…

profil
BT Ekip
27.03.2022
Dünyanın en güzel botanik bahçeleri

OnBuy Greenhouses sitesinin, dünyanın en çok fotoğrafı çekilen botanik bahçelerini bulmak için yaptırdığı araştırma gösterdi ki Avrupa, dünyanın en ünlü, en büyük ve en eski botanik bahçelerinden beşine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en ‘Instagramlanabilir’ botanik bahçesi, yaklaşık 750.000 Instagram etiketi ile, Londra’da bulunan Kew Gardens! 1840’ta kurulan Kew Gardens, 1775’'ten beri var olan dünyanın en eski bitkisi olan sikad’a ev sahipliği yapıyor. #Cyad Instagram’da 5 bine yakın etiketlenmiş gönderiye sahip. Kew Gardens ayrıca 50 binden fazla farklı bitkiye ve yaklaşık 7 milyon korunmuş örneğe sahip. Tavus kuşları, vahşi Avrupa porsukları ve hatta bir noktada kangurular gibi birçok egzotik hayvan da Kew Gardens’ta yaşıyor.

Instagram’da paylaşılan botanik bahçelerine en çok sahip olan ülke ise, toplam yedi bahçe ile Amerika. ABD’deki Longwood Gardens, Instagram’da toplam 288.975 hashtag ile ikinci sırada yer alıyor. Longwood Gardens, Pennsylvania'da bulunuyor ve eskiden Lenni Lenape kabilesi ve Quaker çiftçilerine ev sahipliği yapıyordu. Longwood Gardens; 1.077 dönümlük bahçeleri, ormanlık alanları, çayırları, çeşmeleri ve 4.5 dönümlük serası ile dünyanın en büyük bahçecilik sergilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Araştırmanın üçüncü sırasında, Instagram'da 233.477 kez etiketlenen Jardim Botânico var. Brezilya’da bulunan Jardim Botânico, 1808’de kuruldu ve bitki koleksiyonunun bilimsel önemi ile ünlü. Bahçe ayrıca çok çeşitli tarihi anıtlara, binalara ve sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 744.491)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 288.975)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 233.477)


 

(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 227.104)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 105.201)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 93.129)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 80.956)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 65.904)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 61.600)


(Instagram’da sahip olduğu hashtag sayısı 41.540)


Önceki ve Sonraki
Haberler