EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

29 Ekim için 4 öneri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 1 gün izin alarak 4,5 gün tatil yapmak mümkün. Abant Gölü, Kapadokya, Bodrum ve Mardin'den seyahat önerileri paylaşıyoruz...

profil
BT Ekip
25.10.2020
29 Ekim için 4 öneri

Bolu'nun 34 kilometre güneybatısında Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölü olan Abant Gölü her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. Park alanında yükseklikleri 1400 metreden 1700 metreye kadar birçok tepe var. Çevresi 7 kilometre olan Abant Gölü bölgesinde piknik, kamp, sportif olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü, bisikletle, faytonla, atla gezinti, Çepni Yaylası'nda yamaç paraşütü yapabilir ve Abant Tabiat Parkı tanıtım merkezi ve doğa müzesini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Göl çevresinde  2 adet 5 yıldızlı konaklama tesisi, bungalov tipi konaklama üniteleri, kamp ve piknik alanları ile lokantalar bulunuyor. Ayrıca Abant yolu üzerindeki pansiyonları da değerlendirebilirsiniz. 


Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’yi kapsayan ve genel olarak Kapadokya olarak bilinen bölge UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor. Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgar ve su aşındırması sonucunda oluşan olağanüstü kaya şekillerini görünce tarihi Kalkolitik Döneme dayanan bu bölgede adeta zaman yolculuğuna çıkacaksınız. Bu bölgede Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı ziyaret etmeniz gereken yerler…

Meraklısı için: 2 günde adım adım Kapadokya  


Yaz aylarının popüler adresi Bodrum, ilkbahar ve sonbahar ayları için farklı bir güzellik sunuyor. Üstelik mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklık nedeniyle halen denize girebilirsiniz. Bodrum'un çevre köylerinde temiz havanın tadını çıkarabilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.Merkezde ise Bodrum Kalesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi (Türkiye’nin tek su altı arkeoloji müzesi), Zeki Müren Sanat Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Tercihiniz yoga ve meditasyondan yana ise Le Meridien Bodrum Beach Resort’da düzenlenen Vitalica Wellness Yoga ve Meditasyon Kampı'nı değerlendirebilirsiniz. Kamp programında günlük yoga pratiği, sağlıklı vejetaryen beslenme, meditasyon seansları, denizin ve güneşin canlandırıcı gücü ve yogik öğretiler ile zihninizin ve bedeninizin en üst düzeyde yenilenmesi amaçlanıyor.


Son yılların gözde rotalarından Mardin, benzersiz mimarisi ve toplumsal yapısıyla ülkemizde mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Mardin'de öncelikle merkezde bulunan taş evler arasında saatinize bakmadan yürümeli ve bu benzersiz atmosferi yaşamalısınız. Çevresinde ise Deyrulzafaran Manastırı, Ulu Camii, Mardin Kalesi, Kasımiye Medresesi, Mor Gabriel Manastırı, Kırklar Kilisesi, Şehidiye Camii ve Revaklı Çarşı olmak üzere ziyaret etmeniz gereken pek çok yapı bulunuyor. Mardin'den kaburga dolmasıSüryani Şarabı ve badem şekeri tatmadan, telkari takılar almadan dönmeyin!

Bonus: 48 saatte Bozcaada


Önceki ve Sonraki
Haberler