EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

2 günde adım adım Kapadokya

Bu hafta sonuna özel, sizlere haftanın yoğunluğundan ve İstanbul kalabalığından kaçış planı hazırladım. İstikamet Kapadokya!

profil
Mina Karanis
19.02.2016
2 günde adım adım Kapadokya

Kapadokya sadece tarihiyle ve doğal oluşumlarıyla değil aynı zamanda son dönemlerde öne çıkan otelleriyle de ünlenmeye başladı. Ayrıca İstanbul’dan Nevşehir’e uçakla 55 dakikada gidebiliyor olmanız, Kapadokyayı en uygun hafta sonu kaçamaklarından biri haline getiriyor. 

Konaklama

Museum Hotel

Kapadokya’ya her gidişimde farklı oteller denemeye özen gösteriyorum. Museum Hotel’i tamamen internet üzerindeki yorumlardan araştırarak buldum. Daha önceden kaldığım Argos Cappadocia tadilatta olduğundan, araştırmalarım sonucu Kayakapı Cave ve Museum hotel arasında kaldım ve Museum’da karar kıldım. Bu tercihimin sebebi daha çok Güvercinlik Vadisi’ne bakan, manzaralı, tepede bir otelde kalmak istemem. Kayakapı Cave ise daha şehre yakın, odaların içerisinde hamam bile olan, birbirinden güzel yorumlara sahip bir otel ama önceki ziyaretlerimde Kapadokya’nın tarihini yeterince görme fırsatım olduğundan bu sefer tercihimi dinlenme amaçlı kullandım.

Otelin sahibi Ömer Tosun; Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Hitit dönemlerini kapsayan eserlere sahip olan bir koleksiyoncu. Otelin içerisi müzeleri aratmayacak nitelikte eserlere sahip. Dekorasyonunda da eski dönemlerin tarihinden alıntılar yapılmış ve 30 odasına farklı isimler verilerek hepsi ayrı ayrı dekore edilmiş. Otele adım attığınızda personelin güler yüzlülüğü, kibarlığı, sizi hep el üstünde tutmak istemesi belki de otelin en öne çıkan yanı. Odaya adım attığınızda kendinizi hem 13.yüzyılın içerisinde hem de modernliğin en üst seviyesinde hissediyorsunuz. Hiçbir masraftan kaçınılmamış; mobilyalar, ikramlar (kireçte balkabağı, çikolata, güller, mumlar), isteğinize göre yastık seçebileceğiniz yastık menüsü dikkat çekiyor. Ayrıca otel Güvercinlik Vadisi’ne baktığı için balonların uçuşunu odanızdan bile izleyebiliyorsunuz.

Yeme-İçme

Otelin açık büfe kahvaltısı kuş sütü eksik denebilecek tarzda ve en güzeli de kendi bahçelerinden toplanan ürünleri bolca kullanmaları. Genelde,göz doyurmak amaçlı doldurulmuş açık büfelerin tersine; lezzete ve sunuma çok önem verilmişti.

·         Ziggy Cafe& Restaurant (Ürgüp)

Restoran sadece yemek servisi yapıyor ve güzel mezeleri var. Turasan Şarap Fabrikası ve Asmalı Konak sonrasında acıkırsanız gitmenizi tavsiye ederim, hemen yokuş aşağı 10dk yürüyüş mesafesinde.  Size menüden önerilerimin başında mezeler geliyor. Köpoğlu, fava, pastırmalı börek, zeytinyağlı ekmek salatası gibi birçok çeşidin bulunduğu iki farklı meze menüsünün fiyatları 55 TL ve 60 TL. Gitmeden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

·         Han Çırağan (Ürgüp)

Biz gittiğimizde, alt katında canlı müzik vardı bu yüzden orayı tercih ettik. Mezeleri ve testi kebabını tavsiye ederim, özellikle sıcak zeytin ve favasını çok beğendim. Biz tercihimizi alt kattan kullandık ama A La Carte menüsü olan üst katı daha ferah bir alana sahip olmasından dolayı öneririm. (Fix menü; 65TL)

·         Lil’a Restaurant (Uçhisar)

Museum Hotel’in içerisinde bulunan ve dekorasyonuyla ön plana çıkan restoranın sunumları ve menüsünde, Michelin yıldızlı bir çok restoranda çalışmış ünlü şef Murat Bozok’un imzası bulunuyor. Kapadokya’da birinci sınıf bir restoran deneyimi yaşamak için tercih edebilirsiniz.

Kapadokya’da Bunları Yapmalısınız:

-Üç  Güzelleri görmelisiniz.
-Göreme Açık Hava Müzesi’ne gitmelisiniz.
-Turasan Şarap Fabrikasına gitmelisiniz.
-Asmalı Konak dizisinin geçtiği konağı ziyaret etmelisiniz.
-Eğer arabayla gidiyorsanız Tuz Gölü’ne uğramalı.
-Kapadokya aynı zamanda “Atlar Diyarı” olarak anılıyor, ata binmelisiniz.
-Tabii ki bir Kapadokya klasiği olarak muhteşem manzaraya karşı balona binmelisiniz.

Ulaşım ve Transfer

Cuma iş çıkışı 19:40 uçağıyla gidip, Pazar 22:00 uçağıyla dönüş yaptık. (THY - Kişi başı 188 TL)

Kapadokya Havaalanı’ndan Uçhisar’a giderken; havayollarının transfer aracı otelin önünden geçtiği için özel transfer ayarlama gereği duymadım.(15 TL)

Uçhisar’dan Göreme’ye taksi (20 TL), Göreme’den Ürgüp’e taksi (20 TL), Ürgüp’ten Uçhisar’a otelimize de taksi (40 TL) ile döndük. Toplu taşıma da mevcut ancak bizim gibi zamanınız kısıtlı, hafta sonu için gitmişseniz, mesafeler kısa olduğundan hızlı bir şekilde taksiyle ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler