YAŞAM - KEŞİF

İzmir'de el yapımı porselenin adresi Maji Atelier

El yapımı porselen ile sofranıza sanat katmak ister misiniz? İzmir'in ilham veren porselen atölyesi Maji Atelier ile şık ve benzersiz sofraların ipuçlarını ve porselen ürün tasarımını konuştuk.

profil
BT Ekip
29.08.2021
İzmir'de el yapımı porselenin adresi Maji Atelier

Ben Rana. Küçük yaşlardan itibaren el becerisi gerektiren her alanda denemeler yaptım. Babamla ahşap oymacılığı yaparak başlayıp, seramik kursları ile devam ettim. İktisat okuyup, bankacılık yapsam da, hayatımın içinde el işçiliği, zanaatkarlık hep yer aldı. Aktif beyaz yakalı iş hayatımı sonlandırınca, hep hayalini kurduğum yaşama adım attım. Kardeşim ile güçlerimizi, yeteneklerimizi  birleştirip Maji Atelier’i kurduk.

Ben Eda... Maji Atelier’den önce de hayatımda hep sanat ve yaratıcı işler vardı. Hayatın hep hayal ve sanat tarafında yer almayı seviyorum. Güzel Sanatlar Tiyatro/ Dramatik Yazarlık bölümünü bitirdim. Reklam yazarlığı, senaryo yazarlığı, çocuk kitabı yazarlığı... Kalemi elimden hiç bırakmadım. Maji’de de hayallerimi görselleştirme şansını yakalıyorum.


Porselen ve seramik hammadde yapısı ile birbirinden farklı. Porselen daha yüksek ısıda pişirilir, seramiğe göre daha dayanıklı bir yapısı vardır, suya karşı mukavemeti yüksektir, daha ince ve şeffaf ürünler üretmeye olanak verir. Maji Atelier olarak, heykelsi formlar kullandığımız, hayalimizdeki incelik ve formda ürünler üretmeye olanak verdiği için porselen ile çalışmayı tercih ediyoruz.


Seramik ve porselen hayatınıza girdiğinde bir tutkuya dönüşüyor. Hammaddeleri alıp evinizde çalışmaya başlayabilirsiniz. Çok yer kaplayan ve evi ciddi kirletme potansiyeli olan bir hobi olduğunu unutmamak gerekir. Ortamları buna uygunsa, amatör olarak üretimler yapıp, başka atölyelerde fırınlama yapabilir tutkunlar... İşe dönüştürmek isteyenler, uygun ortamı sağlamak ve en büyük masraf kalemi olan fırını yerleştirmek için atölye kurma ihtiyacı hissedecektir. 


Sanatın ilhamı özünde hep aynı. Doğa ve mitoloji. Biz bir de güçlü, çağdaş kadın hikayelerine bayılıyoruz. Kadın sanatçılarımızı takip ediyor, onlardan ilham alıyoruz. Dostlarımızla bir arada bol sohbetli, kahkahalı sofralara bayılıyoruz. İstiyoruz ki o sofralarda kadın hikayeleri konuşulsun, sanat paylaşılsın, hep üretim, yaratım olsun. Bir günümüz üretmeden, yaratmadan geçmesin. Soframız herkese ilham olsun...


Maji aynı zamanda bir atölye. Dostlarımızla bir araya gelip tasarım konuşuyor, objeler ortaya çıkarıyoruz. Sanatçı dostlarımız gelip katılımcılarımızla atölye çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Paper Mache atölyemiz çok ilgi çekti. Sanatçı dostumuz Seldem Oskay’la gerçekleştirdik bu atölyeyi. Seldem bizim için Keten Masa örtülerine mitolojik kadınlar da resmetti. Herbiri sanat eseri oldu. Heykeltraş dostumuz Ferit Furuncu inanılmaz bir yetenek . Heykelsi tüm formlarımız onun elinden çıkıyor.


Kaliteli, sofra sunumuna uygun hammadde kullanımı çok önemli. Biz ithal porselen çamurları kullanıyor, yiyecek-içecek kullanımına uygun sırlama yapıyor, uygun sıcaklıkta pişimlerini sağlıyoruz. Satın alma aşamasında, tüm bu noktalara özen gösterilmiş olduğunu teyit etmek gerekir. 


El yapımı porselen objeler, farklı formlu bardaklar, kaseler, tabaklar ve tabii ki içleri rengarenk çiçeklerle dolu vazolar... Keten masa örtüleri, rengarenk peçeteler... 

Bonus: Yaz sofraları için 5 alternatif


Önceki ve Sonraki
Haberler