EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - KEŞİF

İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı

Çocukken Trabzon’dan İstanbul’a tatile gittiğimizde annemlerle teyzemler, bizi anneannemlere bırakıp otellere çay saatlerine giderlerdi. Eskiden bu kadar mekan, bu kadar restoran yoktu tabii. Sosyalleşmenin yolu otellerdeki bu beş çayından geçiyordu. İngilizlerden çıkan bu keyifli ve lezzetli geleneği, kendi kültürümüzde o kadar benimsemişiz ki; İstanbul’daki en iyi oteller, çay saati servisini yıllardır kesintisiz bir şekilde devam ettiriyor.

profil
Ahmet Faik Karanis
08.03.2016
İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı
Ben de annemlerin çocukluğumuzda bizi bırakıp gezmesini büyük ihtimal kendime yedirememiş olacağım ki, İstanbul’un 5 yıldızlı 5 “Beş Çayı” noktasını tam iki haftalık süreçte deneyimleme hırsına kapıldım. Finalde 5 kilo almayı bekliyordum ama iki günde bir 5 kilometre yol yürüdüm, hiçbir şey olmadı. Hatta üstüne kilo da verdim. “Yiyelim Güzelleşelim” olayı bildiğiniz gerçek oldu yani.

Zorlu Center’da konuşlanan Raffles Hotel, bana göre İstanbul’un en iyi ve en şık otellerinden biri. İçerisinde Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’nın restoranı dahilinde bulunan otelin çay saati, Lavinia Lounge adını verdikleri alanda servis ediliyor. Raffles Hotel’de tatlılar loungeın ortasındaki yuvarlak bir masada açık büfe olarak sunulurken; tuzlular, üç kat tabağın bulunduğu kuş kafesi şeklinde bir tasarımla önünüze geliyor. Fonda arp tınıları var. Palais Des Thes marka çaylarında da oldukça iddialı olan otelde içtiğim Monte Du Bleu isimli lavanta aromalı çayın tadı ise hala damağımda.

Çay Saati haftanın 7 günü 15:00-18:00 saatleri arasında Kişi başı fiyatı ise: 85 TL

İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı

Pera Palace, benim çok sevdiğim, İstanbul’un en eski otellerinden biri. Hatta İstanbul’da çay saati çılgınlığını başlatan ilk otel olma özelliğini de taşıyor. 123 senelik gümüş takımlarla açık büfe olarak servis edilen beş çayı, ihtişam patlamasının yaşandığı Kubbeli Salon’un içerisinde ağırlıyor misafirlerini. Gördüğüm en geniş tatlı büfelerinden biri buradaydı diyebilirim. Tuzlu olarak keçi peynirli, kaparili somon füme ve roast beef sandviç çeşitleri mevcut. Muazzam bir enerjisi olan İlham Gencer’in piyanosu ve akordeonu ile yaptığı şovu tam 50 senedir devam ediyor. Mutlaka zaman ayırın ve bu inanılmaz performansa kendi kulaklarınızla şahit olun.

Çay Saati haftanın 7 günü 15:00-18:00 saatleri arasında Kişi başı fiyatı ise: 85 TL.

İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı

İstanbul’da boğaz hattındaki en güzel otellerden bir tanesi: Shangri-la Bosphorus Hotel. Restoranlarında ortaya konan lezzetlerle de beni kendilerine hayran bırakan otelin çay saatinde de durum aynı. Tatlı menüsünde saint honorelar, kahveli ekler, panna cottalar, mandalina aromalı çikolatalı pralinler, armutlu ve piemont tartlar, flanlar, elmalı strudeller ve sconeslar bulunuyor. Her ay farklı bir konseptin yaşandığı otelde ben “Çin Yılı” ayına denk geldim. O yüzden tuzlu olarak büfede Çin Salatası, Çin Bohçası, XO Soslu Salatalık ve XO Soslu Mantar vardı ki benim gibi Çin mutfağı aşığıysanız hepsine bayılacağınızı garanti edebilirim. 101 çeşit çayın sunulduğu (favorim: Morgentau) Shangri-la’da keyfinize arp tınıları eşlik ediyor.

Çay Saati haftanın 7 günü 14:30-18:30 saatleri arasında Kişi başı fiyatı ise: 78 TL.

İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı

Burası, konum olarak İstanbul’un en güzel köşesi olabilir bence. Denize karşı keyif yapabileceğiniz The Grand Tarabya Oteli, çay saatinde masaya servis yapan ve açık büfesi olmayan otellerden. Hem tatlı, hem de tuzlu lezzetler; üç katlı ayaklı tabaklarda önünüze geliyor. Somonlu sandviçleri ve makaronları aklımda yer eden lezzetleri ki o makaronlardan, sonrasında otelin bir diğer tarafında bulunan R.E.A.D. Café’den satın aldığım kesin bilgidir. Gözümün doymayacağı da kesin bilgidir. Otelde haftanın belli günlerinde arp, belli günlerinde ise piyano resitali var.

Çay Saati haftanın 7 günü 15:00-18:00 saatleri arasında! Kişi başı fiyatı ise: 60 TL.

 

İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı

Swissotel The Bosphorus Otel, en Türk işi çay saatini servis eden otel olabilir ki ben bu durumdan dolayı inanılmaz keyifli ve fazlasıyla lezzetli bir deneyim yaşadım orada. Ana yemekler, kısırlar, salatalar, zeytinyağlı sarmalar, dolmalar, börekler, tatlılar, çikolatalar ve baklavalar! Kısacası durum: “Allahım sana geliyorum!” Ezgi Ayça Kızıldere’nin şarkılarıyla renk kattığı çay saati, Cumartesi ve Pazar günleri 15:00-18:00 saatleri arasında servis ediliyor. Kişi başı fiyatı ise: 75 TL.

İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı
Önceki ve Sonraki
Haberler