EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Hayat kolaylaştıran 4 pratik bilgi

Günlük hayatımızın rutin işleri çoğu zaman son derece yorucu olabiliyor ve zaman alabiliyor. Mutfaktan banyoya, çamaşırdan ütüye hayat kolaylaştıran 5 pratik bilgiyi bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
06.12.2019
Hayat kolaylaştıran 4 pratik bilgi

Giysilerinizi yıllar boyunca rengini, kalitesini koruyarak kullanmak için yıkama ve saklama noktasında dikkat etmeniz gerekenler var. Yıkama aşamasında eski kuşaklardan çok daha şanslı olduğumuz kesin! Örneğin gelişen teknoloji ile artık benzer renkleri bir araya getirmek için beklemeniz gerekmiyor.  Renk koruyucu mendiller sayesinde beyaz ve renklileri güvenle bir arada yıkayabilirsiniz. Böylece zaman ve enerji tasarrufu yaparken giysilerinizi de yıpranmadan korumuş olacaksınız.  Saklama aşamasında ise öncelikle giysilerinizi nemden korumalısınız. Evinizde kaçamadığınız bir nem sorunu varsa, nem giderici makine ve ilaçlardan yardım alabilirsiniz. Mevsim değişimlerinde ise kullanılmayacak olan giysileri vakumlu hurçlara koyarak bu giysilerin hava ve dolayısıyla nem almalarını engelleyebilirsiniz. Kışlık giysilerinizi saklarken ise güve ilacı kullanmayı unutmayın! 

Bonus: Çamaşır yıkarken bilmeniz gereken 5 şey


‘Pratik ütü nasıl yapılır’ sorusunun yanıtı için öncelikle çamaşırlarınızı nasıl yıkadığınızdan ve kuruttuğunuzdan emin olmalısınız. Çamaşırlarınızı az miktar da olsa yumuşatıcı kullanarak yıkamalı ve kıyafet askısı kullanarak asmalısınız. Böylece çamaşırlarınız çok kırışmadan kurumuş olacak.  Buharlı ütü kullanmanız ve ütü tahtasına alüminyum folyo sermeniz faydalı olacaktır. Buharlı ütü kırışıklıkları açarken alüminyum folyo ısıyı yansıtarak hızlıca ütü yapmanızı sağlayacak. 


Gıda artıkları nedeniyle buzdolabına yerleşen kokuyu gidermek için öncelikle buzdolabınızda ağzı açık kap bırakmamalı ve çürüyen gıdaları atmalısınız. Sonrasında buzdolabının üst rafına bir kase içinde elma sirkesi, Türk kahvesi ya da karbonat koyabilirsiniz. 


Gümüş takı ya da eşyaları parlatmak için kolayca bulabileceğiniz malzemeler ile iki önerimiz var. İlk önerimiz; diş macunu. Rengini açmak istediğiniz gümüş eşyanın üzerine bir fırça ile diş macunu sürün ve ardından içi su dolu bir kapta bekletin, yarım saat sonra durulayın ve su lekesi kalmaması için durulayın. İkinci önerimiz ise sirke ve kabartma tozu. Genişçe bir kapta 2 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı karbonat ve bir miktar suyu karıştırın. Karışıma gümüş eşyaları koyun. Yarım saat bekleyin, eşyaları çıkarın, durulayın ve kurulayın. 


Önceki ve Sonraki
Haberler