EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Bebek odası dekorasyon rehberi

Bebek bekleyen çiftlerin en çok kararsız kaldığı konulardan biri de bebek odasının dekorasyonu. Sürekli değişen trendler ve gelenekselleşen yorumlar arasında kalan çiftler için İç Mimar Hakan Kütahya bir rehber hazırladı.

profil
BT Ekip
06.03.2021
Bebek odası dekorasyon rehberi

Öncelikle uzun zamandır kalıplaşmış kız bebek için pembe, erkek bebek için mavi tonlarını kullanmalısınız kalıbını kırdık gitti. Artık bebek odalarını cinsiyetsiz renklerle dekore edebilir ve hem kız hem de erkek bebeklere uygun hale getirebiliriz.  Mesela ıhlamur yeşili, somon, açık bej ve toprak tonlarını beyazla harmanlayarak çok rahat kullanabilirsiniz. Ihlamur rengi duvarlara hangi renkte ahşap mobilyalar kullanılmalı derseniz de ben açık tonlarını veya beyazı tercih etmenizi öneririm. Eğer toprak tonlarını tercih ettiyseniz tercihim tamamen beyaz bir mobilya olur. Pudra-somon tonlarında ise gri lake mobilyaları tercih ederim. Böylelikle, bebeğiniz için çok daha huzurlu ve sakin bir ortam elde edebilirsiniz.


Gelelim desen konusuna… Mobilya renk tercihlerinize göre  dolap kapaklarını panjur ya da çıtalı olarak seçebilirsiniz. Bu uygulamalar bebek odanızı daha şirin hale getirecektir. Örneğin daha Amerikan Country tarzını uyguladığınız bir odanız var ise kapaklarda çıta tercih edebilirsiniz. Özellikle gri tonlarında seçtiğiniz mobilyalarda çıta kullanmanızı öneririm. 


Daha dekoratif alanlar oluşturmak içinse bir duvara bebek sağlığına da zarar vermeyecek duvar kağıdı uygulamayı tercih edebilirsiniz. Hazır ve yüksek çözünürlüklü görsellerin yer aldığı sitelerden dekorasyonunuza ve seçtiğiniz renklere uygun görselleri seçip duvar kağıdı olarak bastırabilirsiniz. Bu konuda özellikle butik çalışan duvar kağıdı üreticileri size yardımcı olacaktır. 


Perde ve halı seçimlerinde ise anti-alerjik, hav bırakmayan ürünler arasından genel renklerinize ve kullandığınız dekorasyon unsurlarına göre seçim yapabilirsiniz. Örneğin; toprak tonları tercih ettiğiniz odanızda yeşil tonlarında güneşlik seçip, halı veya kilimi de bu tonları barındıran renk ve desenlerde seçerek dekorasyonunuzu desteklemeniz mümkün.


Beşiğinizi ve aydınlatmanızı öne çıkartmak istediğiniz bir noktadaysanız mobilyalarınızı daha sakin seçmenizi öneririm. Beşik ve aydınlatma ikilisini ise ton-sürton renklerde seçerek odanın içinde daha baskın hale getirebilirsiniz.
 

Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece, bebek odasında istediğiniz keyifli, huzurlu ve sizin için en güzel dekorasyonu elde edebileceğinizden hiç şüphem yok. Şimdiden hazırlayacağınız odada bebeğinizle keyifli anılar biriktirmenizi dilerim.

Mutlaka okuyun: Naz'ın bebek odasının tasarım hikayesi


Önceki ve Sonraki
Haberler