YAŞAM - EV

5 adımda floral dekorasyon

Çiçek deseni özellikle son yıllarda tekrar gözde desenimiz haline geldi. Düğünlerde artık abiye kıyafetler yerine bile çiçek desenli kumaşlardan elbiseler tercihimiz oldu. Mimar Çiğdem Durmayaz, evimizde çiçek deseninin kullanım şekillerini 5 adımda derledi, gelin birlikte inceleyelim.

profil
BT Ekip
30.07.2020
5 adımda floral dekorasyon

İster salonda, çalışma odasında, yatak odasında isterseniz de bebek odasında ve hatta banyolarınızda, evinizin her alanında kullanabileceğiniz çiçek desenli duvar kağıtlarıyla duvarlarınıza yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Odanızın havasını değiştirmek için bir duvarınızda kullanmanız yeterli olacaktır, hem de gözü bu şekilde yormayacaktır. Casadeco, Koziel, Lincrusta markalarını Türkiye’ye getiren Degotti’ye harika duvar kağıdı alternatifleri için bir uğrayın deriz.


Özellikle yazlık evlerimizde kullanmaya alışık olduğumuz çiçek desenli döşemelik kumaşları artık yaz-kış ayrımı yapmadan yaşadığımız her mekanda kullanıyoruz. Geleneksel, modern, soyutlandırılmış ya da bangır bangır çiçek desenini hissettiğimiz kumaşlarla ev dekorasyonu çok daha keyifli. Bir koltuğumuzu, berjerimizi çiçek desenli döşemelik kumaşlarla tamamen kaplayarak veya kumaşı sadece sırt kısmında kullanarak yaşam alanımızın yıldız parçası haline getirebiliriz. Çiçek desenli kumaştan kırlentlerle tek renkte kullandığınız koltuğunuzu bir dokunuşla karakterize etmek ise çok kolay! Degotti’nin evlerimize taşıdığı Jab markası sizlere bu konuda yardımcı olabilir. Roche Bobois, Antropologie  ve Mozaik Design’dan ulaşabileceğiniz Cassina markası da çiçek desenli koltuk, berjer gibi ürünleri edinebileceğiniz seçenekler arasında.


Sehpalar, tabureler, vazolar, tablolar hepsi kimliğimizi yansıtan birer parçalar. İlham alabileceğimiz her şey ise aslında doğada var, bu ilham noktalarını evlerimizde nasıl yorumlayabileceğimiz ise bize kalmış. Çiçek figürlerini dekorasyonunun kilit elemanı olarak tercih etmeyenler için ise bu objeler tam bir stil tamamlayıcısı!

Bonus: 2020 dekorasyon trendleri


Yaşam alanlarımızda dekorasyonumuzun kuşkusuz ki en önemli elemanlarından biri halılar. Kullandığımız mekana göre doğru boyuttaki ve desendeki halı tercihi ise dikkat etmemiz gereken konulardan biri. Odanız küçük veya büyük hiç farketmez çiçek desenli halılar her alana kolayca adapte olabiliyor, istediğimiz havayı katıyor. Geleneksel veya modern tarzda döşenmiş her çeşit eve çok yakışan, evin ambiyansını pekiştiren bu halıları es geçmeyin!


Pip Studio, Herend, Fern&Co, Ilaria.i ile sofralarınıza yazı getirin. Bu markalar adeta Bodrum’un begonvilini sofistike detaylarla masalarımıza taşıyor. Kim böyle güzel bir sofrada yemek yemek istemez ki! Oldukça çeşitli koleksiyonlara sahip bu markalar yanında Zara Home ve H&M Home’a da bir bakın deriz. Çiçek deseni dışında doğal çiçekler ile de sofralarınızı taçlandırmayı da unutmayın. 

Bonus: 10 adımda vintage dekorasyon


Önceki ve Sonraki
Haberler