EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

10 adımda vintage dekorasyon

Vintage akımı artık sadece kıyafetlerimizde ve aksesuarlarımızda değil yaşam alanlarımızda da öne çıkan trendlerden... Aile yadigarı eşyaları modern mobilyalar ile kombinlemenin yollarını Mimar Çiğdem Durmayaz anlattı.

profil
BT Ekip
21.07.2020
10 adımda vintage dekorasyon

Yatak odaları, banyolar ve salonlarda pek çok farklı mekanda kullandığımız aynalar hem mekanı olduğundan büyük gösteriyor hem de birer dekorasyon objesi görevi görüyor. Hepimizin gün içerisinde sıklıkla kullandığı aynalar neden geçmişimizi de yansıtmasın! Modern mekanlara oldukça kolay adapte olabilen antika aynalar kullandığımız alanlarda farklılık yaratıyor.


İster cam kapaklı ister son yolların trendi haline gelen hezaren kapaklı büfeler yeniden evlerimizde tercih ettiğimiz saklama alanlarımız. Aynı zamanda dekorasyon unsuru haline gelen büfeler eskiden kullandığımız vitrinlerin bir versiyonu.


Hezaren son yıllarda altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Yatak başlarında, dolap kapaklarında, separatör yüzeylerinde, koltuk kolçaklarında görmeye aşina olduğumuz hezaren en çok da bu sandalye modeli ile evlerimize geri döndü.  


1960’larda kendini gösteren bu model günümüzde yeniden hayat buldu. Evet yanlış duymadınız ismi gibi değişik bir model; Tavuskuşu sandalye. Teraslarda, salon ve giyinme odalarında yani çok çeşitli alanlarda kullanabileceğiniz bu sandalye  hem komforlu hem de göze hitap ediyor.


Son birkaç yılda evlerde bambaşka bir hava estiriyor. Metal tipinden, modeline birçok farklı şekilde gördüğümüz içki arabaları artık ev dekorasyonunun imza parçaları oldu. Dekopasaj, House of Junk ve Dank’a bir bakın deriz.

Bonus: 4 adımda evinizi tazeleyin


Çerçeveler içinde bulunduğu resmin algısını güçlendiriyor. Özellikle modern çerçeveler ile vintage çerçevelerin bir arada kullanıldığı duvarlar dikkat çekiyor.   Duvarlar ne kadar çerçevelerle dolu olursa bazen o kadar da güzel oluyor. Her tarz eve yakışan çerçeve kullanımının abartıldığı o duvarlara bir göz atalım. 


Evlerimizde vintage havasını yakalamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Artık her markadan kolayca ulaşabileceğiniz kadehler ile saray etkisini sofralara getirebilirsiniz. Küçük bir detay gibi görünse de masaların havasını oldukça değiştirecek, inanın! Paşabahçe, Jumbo ve Madame Coco’nun geniş koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz. 

Bonus: Yaz sofraları için 5 alternatif


Evlerimizin olmazsa olmazlarından biri halılar, ana dekorasyon öğesi görevi görmekte. Hem sınırları çizmesi ile mekan algımızı güçlendiriyor hem de çok önemli birer dekorasyon öğesi. Vintage bir tarz yakalamak için eskitilmiş görünümde özellikle kırmızı ve tonlarında halı seçimi ile mekana yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Step Evi, Borr, Golran, Feyz Contemporary Rugs, Kapalı Çarşı’da yer alan Dhoku ve Onur Halı’nın geniş ürün yelpazesi ilginizi çekebilir.


Aydınlatma kuşkusuz ki ev dekorasyonumuzun kilit parçalarından biri. Modern mekanlarınıza zıt bir dokunuş veya klasik havada döşediğiniz evinize uyumlu bir parça mı arıyorsunuz? Dünyaca ünlü modelleri Türkiye’ye getiren Mozaik Design, Tepta, Flos ve Moda Bagno’dan istediğiniz stildeki mekana uyum sağlayacak zamansız parçalar seçebilirsiniz.

Bonus: Evinizi ve ruhunuzu arındırmanın 6 yolu


Yapması zor gibi görünebilir, korkmayın! Sizin de ustalıkla yapabileceğiniz bir yöntemden bahsediyoruz; Duvar çıtalama. Mekanın daha görkemli görünmesini sağlamak duvarlara yapacağınız küçük bir müdahale ile mümkün. Üstelik çıtaların arasına eklenebilecek duvar kağıdı, tablo, ayna gibi elemanlarla yaratmak istediğiniz havayı bir üst kademeye çıkartabilirsiniz.  

Bonus: 9 adımda etnik dekorasyon


Önceki ve Sonraki
Haberler