EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

4 adımda evinizi tazeleyin

İçinde bulunduğumuz zor günlerde evde geçirdiğimiz vakti çok daha verimli hale getirmeye ne dersiniz? Belki de evimizin buna ihtiyacı vardır. Tıpkı bedenimiz ve ruhumuzun arınmaya ihtiyacı olduğu gibi mekanlarda tazelenmeye ihtiyaç duyar. Evinizi arındırmak, fazlalıklardan kurtulmak, bakım işlerini halletmek ve basit ama etkili küçük değişiklikler yapmak için önerilerimize göz atın.

profil
Serra Özbay
02.04.2020
4 adımda evinizi tazeleyin

Evden çalıştığımız şu günlerde, verimli çalışmamızı sağlayacak bir ortam yaratmamız kesinlikle önemli. Gün ışığı alan bir çalışma mekanı seçin ve öğle saatlerinde mutlaka mekanı havalandırdırın. Alışık olmadığımız bu düzende motivasyon sağlamak biraz daha zor. Sevdiğimiz birkaç aksesuar veya objeyi çalışma alanınıza yerleştirebilirsiniz. En sevdiğiniz fincanda hazırladığınız kahve ile çalışmaya başlayın.  Eğer kullandığınız sandalye uzun süre oturup çalışmaya uygun değilse birkaç yastık ile belinizi destekleyin. 

Mutlaka okuyun: Evde verimli çalışabilmek için 5 öneri


Uzun zamandır ilgilenmediğiniz dolap içlerinde düzen kurma zamanı geldi. Hepimiz şehir hayatı ve iş koşuşturmasında evdeki hakimiyetimizi zaman zaman kaybediyoruz. Aradığımız şeyi bulamamak da bu durumun kanıtı. Giyinme odası, mutfak, banyo gibi bölümler için birer gün ayırarak eşyaları tekrar düzenleyin. Bu süreçte giymediğiniz veya kullanmadığınız tüm eşyaları ayırın. Evinizin dekorasyonunda ise aksesuar ve objeleri azaltmayı deneyebilirsiniz. Zamanla hediye gelen eşyalar veya “şu da şurada dursun” dediğimiz tüm parçalar evimizde kalabalık bir görüntüye yol açar. Hikayesi olan parçalara öncelik tanıyın. Anısı olan, sizi mutlu eden parçalar dışındakiler arasından bir eleme yapmayı deneyin.  


Uzun zamandır asılmayı bekleyen çerçeveleri asmanın vakti geldi! Eviniz ile bağınızı kuvvetlendirmenin en basit yollarından bir diğeri de eve kişisel detaylar eklemek. Aile fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf duvarı hazırlamak veya koleksiyonunuz için bir sergileme alanı oluşturmak kesinlikle iyi fikir. Bu süreçte evdeki bitkilere de zaman ayırmayı deneyin. Yapraklı bitkilerin yapraklarını silin, havalandırın ve hatta güneşlendirin. Toprakla uğraşmak, bitkilerle ilgilenmek sizi rahatlatacak. 


Yaşam alanlarında belirli periyodlarla yeni plan alternatifleri denemek iyi fikir. Bu değişim tekli koltuğun yönünü değiştirmek kadar basit olabilirken, daha köklü değişikliklere de gidebilirsiniz. Denediğiniz alternatiflere gözünüzün alışması birkaç gün alabilir. Evde yapacağımız basit yerleşim değişiklikleri bile yenilenme hissi yaratacaktır. Yemek ve yaşam alanı yerlerini değiştirmek, tekli koltuklar ve kanepenin yerini değiştirmek, yatak odalarında yatak yönünü değiştirmek deneyebileceğiniz alternatifler arasında.

Bonus: 2020 dekorasyon trendleri 


Önceki ve Sonraki
Haberler