EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Kardeşler arasındaki ilişkiyi güçlendirmenin 7 yolu

Kardeşlerin birbirleriyle benzersiz ve ömür boyu süren bir ilişkisi vardır. Aralarındaki ilişkinin temeli ise daha çocukluk yıllarında atılır. Kardeş kıskançlığı çok olasıdır çünkü aileye yeni katılan bebek ile birdenbire ilgi odağı değişir. Kavgalar ve öfke nöbetleri başlar. Peki, ebeveynler kardeşler arasındaki ilişkiyi güçlendirmek adına neler yapabilir? Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuklarınızın ilişkisini olumlu yönde nasıl etkileyebileceğinize dair 7 ipucunu yazdı

Kardeşler arasındaki ilişkiyi güçlendirmenin 7 yolu

Çocuklarınız birbirini hemen sevmek zorunda değil,  ilişkilerinin gelişmesi için zamana ihtiyaç olabilir. Anne-baba olarak bu baskıyı üzerinizden kaldırın.

Ebeveynler, çocuklarını karşılaştırma eğilimindedir. İkinci çocuğumuz neden gece boyunca uyumuyor? İlk çocuğumuz daha 18 aylıkken bile gece boyunca uyurdu... Bu tür karşılaştırmalar, kardeşler arasında rekabete yol açar ve birbirlerini rakip olarak görmeye başlarlar.

Ortak oyunlar, faaliyetler düzenlemek, kardeşler arasındaki birliktelik duygusunu ve ilişkiyi güçlendirir. Bunlar ormana, müzeye, oyun alanına ortak gezilerin yanı sıra hafta sonları birlikte akşam yemeği yemek veya birlikte doyurucu bir kahvaltı yapmak gibi ortak ritüeller olabilir.

Çocuklarıyla birlikte vakit geçiren ve çocuk oyunlarına aktif olarak katılan herkes, kardeşler arasındaki dayanışmayı artırır. Ve çocuklarınızı daha iyi tanıyın. Dreikurs, "Ebeveynler uyanık olduklarında ve dinleyebildiklerinde, çocukların ilgisini çeken ve hayal gücüyle bir aile meselesi haline gelen her türlü şeyi keşfedebilirler” der. Sonuçta, etkinlikler ve oyunlar, sosyal eşitliğe yol açan bir birliktelik duygusu geliştirir. Bu da özellikle kardeşler arasında rahat ve uyumlu bir atmosfer yaratır.

Kardeşleri birbirlerine bakım verecek şekilde destekleyin. Bir çocuğunuz diğer kardeşleriyle beraber oynarken yere düştüğünde ya da yaralandığında; oyun oynayan herkese oyunu bıraktırın ve zarar gören çocuğa birlikte yönelin. Buz ya da yara bandı getirme görevi yaralanmayan kardeş ya da kardeşlerin olsun. Bazen kardeşler yanlışlıkla birbirlerini düşürebilirler ya da zarar verirler; böyle bir senaryoda da zarar veren kardeşi bu işe dahil edin.

Herkesin eşit hissetmesi için aile içinde kendi kurallarınızı oluşturmalısınız. Anne ve baba olarak çocuklarınıza iyi bir rol model olmalısınız. Paylaşmayı sevmiyorsanız, çocuklarınızın da sizinle paylaşmalarını bekleyemezsiniz. Oyuncaklarla ilgili anlaşmazlıklar kendiliğinden önlenemez. Sonuçta, diğer kişinin sahip olduğu oyuncak her zaman ilginçtir. Bununla birlikte, kardeşler arasında net mülkiyet yapıları oluşturmak mantıklıdır. Böylece her çocuk kendisine neyin ait olduğunu bilir. Öte yandan vurmak, itmek, saç çekmek ve hakaret etmek kesinlikle yasak olmalıdır. Ebeveynlerin net kurallar koyması ve bu tür davranışların sonuçları olduğunu göstermeleri gerekir.

Büyük çocukların yeni kardeşi karşılaması genellikle zordur. Bir bebek doğduğunda, ihtiyaçlarını bir kenara bırakmak zorunda kalırlar. Ancak kardeşler büyüdükçe, ebeveynlerin her çocukla yeniden özel zaman geçirmesi gerekir. Sadece ona özel, onu dinleyebileceğiniz, onu dikkate alabileceğiniz bir zaman dilimi oluşturun. Bu sayede hem çocuğunuzun gelişimini yakından takip edebilme fırsatı yakalayabilir, hem de temel ihtiyaçlarını anlama şansı bulursunuz. 

Önceki ve Sonraki
Haberler